et voila (yazar) ukdesidir.

ölüme yakın deneyim olarak da bilinmektedir. kişinin, kalbin bir süreliğine durup ardından metabolik faaliyetlerini sürdürmek üzere tekrar çalıştığı süre boyunca yaşadıklarıdır.

bu konuyla ilgili uygun olacağını düşündüğüm için klinikte öğrendiğim bir hasta öyküsü paylaşmak istiyorum. hasta yakının anlattıkları ile yola çıkacağım. hasta 17 yaşında genç bir birey, geçirdiği kaza sebebiyle sağ bacağının bir kısmı cerrahi operasyon ile kesilir ve bu durumdan sonra hayatına bu şekilde devam eder. ancak hasta o sırada başka bir evrende olduğunu ve iddiasına göre ne olduğunu tam anlayamadığı bir silüet ile karşılaşır, belirsiz görüntüde kim olduğunu çıkaramadığı ancak bir yerlerden tanıdığına emin olduğu bir ses tarafından “daha vaktin gelmedi” şeklinde bir şeyler duyduğunu söyler. hastamız belirsiz görüntülerin arasında çok daha karışık görüntüler görür ama neye benzediğini tam açıklamak istemez ve çocukluk yıllarından da en heyecanlı anlar bir anlığına gözünün önünden geçer.

yine hasta yakının anlattığına göre hasta, yaşının çok genç ve bacağının kesilmesinin verdiği psikoloji ile depresif bir durumda olması gerekirken yaklaşık 2 hafta boyunca -bilinçaltında yaşadıklarının etkisiyle olsa gerek- “gayet mutlu” bir tavır sergiler.

* yani bilimsel olarak henüz tam açıklığa kavuşamamış olsa da kişinin kendi ölümüyle yüzleşip hayata yeniden dönmesi olayı olarak tanımlayabiliriz şimdilik.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"near-death experience" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim