roman / bilim-kurgu / edebiyat
6.3 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
adam fawer'ın kitabı. türkiye'de ingilizce adı improbable’dir. gelecekte olabilecek her şeyi tam doğrulukta hesaplayabilen bir varlıktan bahsedilir bu kitapta. geleceği görmekten biraz farklıdır, kitaba göre beyin ışık hızından daha hızlı bir biçimde çalışır. gördüğümüz upuzun bir rüyanın gerçek hayatta sadece 1-2 dk sürmesinin sebebi budur. bu hıza sahip bir beynin, doğru yönlendirmelerle geleceği hesaplayabilecek bir yapıya bürünebileceği söylenir. laplace'in şeytanı determinizmin tüm yönleriyle kendisini gerçek kılmasıdır.
devamını gör...
adam fawer'ın piyasa için yazdığı bilimkurgu gerilim tarzındaki kitabının adı.

oz kitabının ön sözünde adam fawer'ın aslında olasılıksız ve empatiyi yazmak istemediğini ancak yayıncısının ona zorla yazdırttığını okuyabilirsiniz. adam fawer'ın tarzı oz kitabıdır ki oz kitabı empati ve olasılıksız'a göre çok iyi sayılmaz.
devamını gör...
tek oturuşta okuduğum için harcadığımı düşündüğüm adam fawer kitabı. başlangıcı yavaş ama sonra olaylar hızlı gelişiyor, elinizden bırakamıyorsunuz. sadece sonu çok mantıklı gelmemişti bana. bir ara tekrardan okuyacağım...
devamını gör...
(bkz: yarıda bırakılan kitaplar) ilk 100 sayfasını okuyup bıraktığım kitaptır. kitaplığım da durur öyle, belki bir gün okurum ama aşırı sıkıcı gelmişti. bu kitap neden bu kadar beğenildiğini anlamış değilim açıkçası. sorun bende sanırım. neyse bir gün okuyup bitirmek ümidiyle diyelim.
devamını gör...
ilk kez lise 1’de olmak üzere toplamda üç ya da dört kere okuduğum kitap.

peki o kadar mı güzeldi derseniz, hayır. ama yine de oldukça sürükleyici ve okuması keyifli bir kitap. içerisine gayet güzel şekilde çekiyor ve çok şaşırtıcı sürprizlerle karşılaştırabiliyor. yazarın bu kitabı yazmak istemediği, en çok türkiye’de tuttuğu ve popüler piyasaya hitap ettiği bilgileri muhtemelen doğru olsa da, yine de okuması keyif verici, güzel bir kitap olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu.
devamını gör...
çok severek okudum zira bilimkurgu seviyorum. süper kahraman filmlerinde de hep benzer temalar vardır. geleceği resmetme yeteneği olan süper mutant kişisi yere bir cam misket bırakır ve olaylar gelişir.
devamını gör...
ilk okudugumda etkileyici gelen ancak ikinci okumamda ben bunu neden beğenmişim diye sorduran kitap. hatta gaza gelip aynı yazarın oz kitabını da almıştım. cok basarısız gelmişti
devamını gör...
adam fawer tarafından yazılan kitap. yıllar önce okumuştum. sürükleyici ve heyecanlı bir kitaptı. ancak yanlış hatırlamıyorsam eğer, fizikle ilgili çok ağır bilgilerin ve bu alanda eğitim almamış kişilerin anlayamayacağı bilgiler içeren bir bölüm vardı. o kısmı haricinde genel olarak beğendiğim bir kitaptı.
devamını gör...
bir romanı yazarken bu kadar titizlikle ustalıkla yazabilen nadir yazarlardan adam fawerın kitabıdır. empati de diğer bir muhteşem eseridir. oz büyücüsünü kendi kalemiyle tekrardan canlandırmıştır. merak uyandıran bir kitaptır.
devamını gör...
kitap grubumuzda bir arkadaşım bana hediye etmişti. günde 200 sayfadan fazla okunabilecek bir kitap. su gibi akıyor.yazarın hastalığı güç olarak kullanması çok hoşuma gitmişti
devamını gör...
tam olarak nedenini çözemediğim bir şeyin, kitabı sürekli yarım bırakmama neden olduğundan: asla bitiremediğim kitap. ayrıca türkiye'de çok sevildiğini, yazarı olan adam fawer'in de türkiye'yi ziyaret ettiğini ekleyeyim.
devamını gör...
ortalama üç günde bitirdiğim kitaptır. adam fawer muhteşem tanımlamalarıyla hikayenin içine direk ittirmişti resmen beni. okumadığınız zaman, acaba sonra n'oluyor? diyerek yeniden açıp okumanıza vesile oluyor.
devamını gör...
lise 1. sınıfta okumuştum. çok kalın olmasına rağmen 2 veya 3 günde bitmişti. sanırım hangi yaşta okuduğumuzla alakalı, benim zihnimde hala güzel bir kitap olarak yerini koruyor.
devamını gör...
adam fawer tarafından yazılan eserdir. isimden de anlaşılacağı üzere sıklıkla olaylar karşısındaki olasılıkları hesaplayarak birşeyler yaşayan karakterin hikayesini anlatır. kitaptan bir cümle vermek gerekirse çok uzun zaman önce okudum aklımda kalan alıntı şu:

bir olasılığın olma ihtimali bir milyonda birde olsa ben o olasılığa inanırım çünkü o olasılığın bir milyonda bir de olsa gerçekleşeceği kesindir.
devamını gör...
zekice kurgulanmış insanı düşünmeye sevk eden, bazı sabit fikirleri şöyle bir yerinden oynatan, seri okunabilen, akıcı bir kitaptır. yazarın* "empati" kitabı ile yakın zamanlı okunmasını tavsiye ederim.
devamını gör...
aksiyon ve bilim kurgu tadında hoş ve akıcı bir kitaptır. kendi içinde olağanüstü durumlara güzel bir mantık getirmiş olmasıyla beraber kitapta yer alan kadın karakterinin baskınlığı ve konumu ile feminizime usulca bir dokunuş yapılıp çokta yerinde bir karar olmuştur. görüşümce ortalama üstü bir kitaptır. hoştur güzeldir.
devamını gör...
hani bir kitaba başlarsınız başları sıkıcıdır ve ortalara doğru belki güzeldir diye devam edersiniz ya bu kitap onlardan değil. okur okumaz zevk almaya başlıyorsunuz. oldukça sürükleyici. olasılıklar dünyası mükemmel bir şekilde tasvir edilmiş ve psikoloji ile harmanlamış. okuyun pişman olmazsınız.
devamını gör...
ufff efsane kitaptır. kitapta (bkz: epilepsi) bir öğrenim görevlisinin başından geçen olayla anlatılır. kitabı okurken 3,4 sene önce ankaraya seyahatteydim yolda bitti o derece akıcı da bir kitap .
devamını gör...
yıllar önce okumuş olmama rağmen sevdiceğimle eş zamanlı okumaya başladığımız onun beğenmediği ve benim ikinci kes okuduğum kitaptır…
hatta kitabı yarıda bırakmasın diye bir bölümü video olarak okuyup yolladım ama yine de yarıda bıraktı ve ben kitaba bir kez daha vuruldum
devamını gör...
efenim adam fawer abimizin mükemmel ötesi romanıdır. 2012 yılında ameliyat olduktan sonra hasta yatağımda okumuştum bu romanı.

epilepsi hastası david caine'nin sürükleyici macerası anlatılıyor. ilk 200 sayfası psikolojik roman tarzında, zaten oradan sonra romana nava vaner dahil olunca iyice bilim kurgu, polisiye romanına dönüşüyor (yani çarşı karışıyor).
sonlara doğru soluksuz okuyacağınız roman. okuyun efendim okuyun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"olasılıksız" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim