1.
bu entry, bundan sonra bu başlığa yazılan argümanlara açıklamalar içerecektir.

#126075
bireyi dünyaya getirmek, ebeveynlerin kendi kararıdır. ve zaten anne kendi isteğiyle yavrusuna vermekte. burada veganlığa karşı bir durum yok.

#126098
bu argümanın kayda değer bir yanı yok. metin tamamen çarpıtma amaçlı yazılmış durumda. acı beyinde oluşur. verilen kimyasal tepkiye, bu bir ağlamadır demek asıl arabesk, duygusal yaklaşım.

#324126
bu gibi durumlarda nedense sağlıklı beslenen çocuklar değil de küçücük bir örnek seçiliyor ve sonra deniyor ki, "işte bu budur." navegan beslenen ve ölen bebek sayısı daha fazladır. oran olarak da daha fazladır ama bunu görmezsiniz, çünkü haber değeri yoktur. bir zamanlar everest'e çıkarken ölen vegan kadın haberi vardı. haber öyle bir sunuluyor ki, sanırsın everest'e çıkarken ölen tek kişi bu kadın. hayır. everest'e çıkarken ölen bir sürü insan var. hatta cesetleri orada bırakılan insanlar bile var.

#956348
beş yılı aşkın zamandır veganım ve bir kere doktora gittim. kış günü tişörtle gezen arkadaşınız benim. şimdi diyeceksiniz ki o kadar örneklem falan dedin, kendini örnek vererek bir yere varamazsın. haklısınız ama karşı taraf "tüm veganlar böyledir" gibi iddialı bir şey söyleyince, insan istemsiz düzeltmeden edemiyor.

#1080773
sadece tarım kısmına cevap vereceğim, çünkü diğer kısımlardaki açıklamalar yeterince doğru. tüm dünyada tarım için kullanılan tüm alanların ki buna bakliyatlar, meyveler falan filan da dahil, %55'lik bir kısmı direkt olarak insanlar tarafından tüketiliyor. %36'lık bir kısmı ise hayvanlara gidiyor. bu konuda çok açık yazılar var ama sanırım yazar bu kısımları araştırmak istememiş.

mesela news.cornell.edu/stories/19... üstüne tüketilen sudan ve ortaya çıkan metandan bahsetmiyor burada bile.

#1158602

çünkü uzun tartışmalar sonucunda konu dönüp dolaşıp, "abii peynirin tadı çok iyi yaa, vazgeçemem." "o değil de adana dürümsüz olmaz" gibi yerlere geliyor. bu insanların, hayvanlara zarar vermeden de bunlara sahip olabileceğini göstermek adına bu ürünler var. ben sadece vegan konferansındayken ucuza almıştım vegan peynir. başka da almadım. normalde de pek peynir meraklısı değildim, sanırım onun da etkisi var.


orijinal entry:

hayvanların haklarını önemseyen, hayvansal hiçbir besin kullanmayan kişi.

aynı zamanda 5 yıla yakın zamandır sahip olduğum sıfat.

peki neden? bir insan neden hayvansal ürünleri kullanmaktan vazgeçer?

her şeyden önce, hisseden bir varlığı öldürmenin yanlış olduğunu düşündüğüm için. bu noktada akla şu soru geliyor, o zaman neden vejetaryen olmayasın ki? sonuçta onlar da et yemiyor. neden diğer ürünleri tüketmeyi de reddediyorsun?

bu noktada ele almamız gereken şey ilk olarak, o ürünleri bize getiren sistem. bu sistem yumurta için erkek civcivleri bir günlükken öldüren sistem. çünkü erkek civcivler yumurtlayamaz.

bu sistem, tavukları üst üste daracık alanda yaşatıp, stresten birbirlerine zarar vermesin diye gagalarını kesen sistem.

bu sistem, tavuklar için iyi hiçbir şey vadetmiyor.

aynı sistem, yoğurt, peynir ve diğer süt ürünlerini sağlayan sistem.

bu sistem, inekleri de dar alanlara hapsedip, hayatlarını cehenneme çeviren sistem.

diyelim ki bu sistem düzeltildi. inekler ve tavuklar düzgün bir şekilde yaşıyor.

sorun ne? neden hayvan ürünleri tüketmeyesin?

çünkü hayvanların da hakları var ve türcülük, insanlığın vazgeçmesi gereken bir düşünce.
devamını gör...
kendim bir vegan olmaktan bayaaaaaa uzak olsam da, olan herkesi de anlayabilip saygı duyduğum kişi sıfatıdır. aslında birçok konuda kendilerine hak veririm, vegan olmaya dair çokça da düşünmüşümdür.

gerçekten bugün öyle bir et sektörü var ki, bu sektör dünyayı adeta yiyip bitirmekte. her bir hayvanın yetiştirilmesi için tonlarca yem ve litrelerce su gerekiyor ve karşılığında aldığınız besine göre çok çok az verim alıyorsunuz. bu kadar talebi karşılamak için de kaynaklar silip süpürülüyor tabii ki. günümüzde bu kadar büyük bir nüfusu, ve buna dayalı olarak, ve yine ete devasa bir talep olmasından dolayı, hayvanların sadece üretim odaklı, rezalet koşullar altında yaşamak zorunda kaldığı bir sektör vardır. hayvanların yaşama hakkını elinden almak bir tarafta dursun, bence bu ölümden daha kötü bir kaderdir. ayrıca bu durum sadece et için de geçerli değil. süt, yağ ve bal üretim sektörleri de farklı bir amaca hizmet etmiyor.

bu yüzden yemeye devam edeceksek bile şimdilik talebi azaltmalı ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmiş hayvanların ürünlerini tercih etmemiz gerekiyor. eğer bunu yaparsak bu iğrenç sektör de ya kendini düzeltecektir yada yok olmaya mahkum olacaktır.
devamını gör...
araba markasını hatırlatan statü. ben hala bilmiyorum, sadece et mi yemiyorlar yoksa hayvansal hiçbir şey mi.

üretim koşulları çok sağlıklı olmasa da inekler sütü için öldürülmüyor.

ben de insanın doğal çevresi ile barışık yaşamasını istiyorum ama erol taşın but yediği gibi bir açlık da söz konusu.

devamını gör...
yaşam biçimlerine inanılmaz saygı duyduğum insanlardır. yukarıdaki tanımda da gayet güzel anlatıldığı üzere mevcut et endüstrisinin korkunçluğu ve doğaya verdiği zarar malumken keşke hepimiz vegan bir hayata geçebilsek. kolay değil kesinlikle fakat bir yerlerden başlamak gerekiyor.

bu arada etik olarak et tüketimine karşı değilim, fakat günümüzdeki et endüstrisinin tam anlamıyla vahşet olması sebebiyle vegan yaşamanın gerekli olduğunu düşünüyorum. bunu bir hayat tarzı haline getiremesem de kendimce dikkat etmeye, tüketim alışkanlıklarım konusunda elimden geldiğince hassas olmaya çalışıyorum. kesinlikle yeterli değil ama yine de kıymetli olduğunu düşünüyorum. dilerim bir gün insanlık olarak tüm canlıların tabiatlarına uygun şekilde yaşamalarına saygı gösterdiğimiz bir yaşam biçimine geçebiliriz.
devamını gör...
neden olamadığımı zaman zaman düşünürüm. her türlü etten vazgeçebilirim, ayda yılda bir de olsa yiyeceğim sakatattan vazgeçemem. hayvansal ürünlere de tamamım ama yoğurdu napacağız? yine de doğayı korumak adına tüketim çılgınlığımızın bir parçası olan et tüketimi konusunda da elimizden geleni yapmalıyız. en azından insan sağlığı için gerekli olan miktarı aşmadan hayatımızı idame ettirmeliyiz.
devamını gör...
vegan sucuğu gördükten sonra kendileri için çok üzüldüğüm insanlardır.*
devamını gör...
doğar doğmaz süt gibi hayvansal bir besin ile beslenemediği zaman hayatını sürdüremediğinden, insan ve hiç bir memeli hayvan vegan değildir.
devamını gör...
hazreti veganlar, hayvanlar üzerinden arabesk ahkam kesmeyin. ot yiyip geviş getirken ciddi ciddi düşünün.

"yapılan araştırmalar, bitkilerin de hissedebildiğini ortaya koyuyor! süper-hassas ve lazerle kontrol edilen mikrofonlarla yapılan araştırmada, yaprakları koparılan veya bozulmaya başlayan bitkilerin "ağladığı" tespit edildi. yani bir dahaki sefere, bir bitkiyi koparırken ya da onu ağzınıza atarken, sebep olduğunuz acıyı düşünmeniz gerekiyor.

bitkileri kesmek için kullandığımız aletlerin her bir vuruşu, ortalama bir bitkinin acı içerisinde inlemesine neden oluyor olabilir. almanya'nın bonn kentinde bulunan bonn üniversitesinin uygulamalı fizik bölümü'nden araştırmacılar, "saldırı" altındaki bitkilerin tüm yüzeylerinden etilen isimli bir gaz salgıladıklarını keşfetti.

itkilerin özellikle hasar görmüş bölgeden salgıladıkları bu kimyasalı bir kavanoz içerisinden geçiren araştırmacılar, bu gaza özel olarak kalibre edilmiş lazer bombardımanı uyguladılar. böylece titreşen kimyasal, ses dalgaları oluşturmaya başladı. bunu da, aşırı hassas bir mikrofonla dinleyen araştırmacılar, sağlıklı olan bitkilerin "baloncuklanma" gibi bir ses çıkardıklarını ortaya koydu. ancak ses, eğer bitki tehdit altında ise daha çok tiz bir çığlığa/cırlamaya dönüştü. en ufak bir böcek ısırığının bile bu etkiyi yaratabileceği gözlendi. araştırmanın başındaki dr. frank kühnemann şöyle diyor: "bir bitki ne kadar strese maruz kalırsa, sinyal de o kadar şiddetleniyor."

(evrim ağacı)
devamını gör...
üst düzenleme: kişiye göre değişse de vegan kişi bitkiler acı çekmiyor diye vegan değildir. veganlık insanlar için doğaya ve dolayısıyla yaşam alanı olan dünyaya en zararsız yaşama biçimidir. ayrıca bitkiler acı çekiyor olsa bile bunu hayvanlar gibi anlamlandırıyorlar mı bilinmiyor. hayvanlar annelik duygusu hissedebilen, duygusal bağ kurabilen, sütünü yavrusu için üreten canlılardır. bitkilerse nesillerinin devamlılığını sağlamak için çekirdekleri diğer canlıların yiyebileceği şekilde evrilmiş tat, koku ve dokuda bulunan canlılar.


vegan kişi hayvansal gıda ve et ürünlerini hiçbir şekilde tüketmez. üretim sürecinde insana veya hayvana zulüm edilen ve doğada elde ediliş şekliyle herhangi bir şekilde ciddi tahribat yaratan ürünleri tüketmekten kaçınır. örneğin, kakao meyveleri toplanırken işçi maymunların veya çocukların kullanılmadığı çikolataları tercih etmeye çalışır. vegan olma sürecinde kişiyi, et ve süt ürünlerinin bağımlılık yaratması nedeniyle tüketme dürtüsü uyandırması zorlar. veganlar protein ihtiyacını baklagiller, yeşil mercimek gibi kaynaklardan karşılayabilir.
devamını gör...
bilmem bilir misiniz bu meseli;
bir adam okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan bir adama rastlar. biraz daha yaklaşınca bu kişinin, sahile vurmuş deniz yıldızlarını denize attığını fark eder.

“niçin bu deniz yıldızlarını denize atıyorsunuz?” diye sorar.

topladıklarını hızla denize atmaya devam eden adam, “yaşamaları için” yanıtını verir.

adam bu defa “iyi ama burada binlerce deniz yıldızı var. hepsini atmanıza imkan yok. sizin bunları atmanız neyi değiştirecek ki?” der.

yerden bir deniz yıldızı daha alıp denize atan kişi, “bak onun için çok şey değişti” karşılığını verir.

ışte veganlar ve vejetaryenler o adamın yaptığını yaparlar.
en asgari olana karşı tutum sergilerler.
ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.
yani zararı en aza indirene kadar mücadele ederler.
devamını gör...
hayvanın etinden başka yumurtasını ve sütünü reddeden kişi ya da kişiler. haydi eti yememeyi anladım. peki ama sütsüz, yoğurtsuz, peynirsiz bir hayat düşünülebilir mi?
devamını gör...
eğer hayvan eti yiyorsan gerçek bir hayvansever değilsindir - cowspiracy
devamını gör...
hayvansal ürün yemeyerek hayvanlara ve doğaya saygı gösterip, doğal dengeyi (!) koruduklarını zanneden insanaların kullandığı sıfat. kesinlikle sağlıklı bir psikolojiye sahip olmadıklarını düşünüyorum. yiyecek konusunda şahsi olarak hassasiyet gösterebilirsin ama reddedemezsin. böyle bir yaşam yok. böyle bir yaşam alanı olamaz. insansın sen. insan. diğer canlılardan farklı olarak akla sahip olan bir insan.
devamını gör...
hayvanların birbirini yemesine ses çıkarmayan ikiyüzlü kişiler. hayvan yiyince doğasında var insan yiyince cinayet.
devamını gör...
hayvansal hiçbir besin yemeyen hatta ciğerbile yemeyen insanlara verilen sıfat. herkes ne yemek istiyorsa onu yiyebilir. herkesin hayatına kimse karışamaz.
devamını gör...
yakin sure icinde “hep 50 liralik et alan kesim” bu gruba dahil olucaktir. malum fiyatlar ortada.
devamını gör...
hayvansal ürün tüketmeyen aynı zamanda hayvanlardan üretilen deri, yün gibi ürünleri ve hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri kullanmayan bireylerdir.
devamını gör...
hayatımda gördüğüm en kanser gruplardan biri. ya arkadaşım sen kendi hayatında hayvansal ürün kullanmayabilirsin ona zaten lafım yok. sizin en büyük sorununuz millete salça olmanız. bize geliyorsunuz canisiniz diyorsunuz, bizde git otlan inek dediğimizde ağlayıp ' bozo ozoyorlar, boz mogdoroz' diye etrafta geziyorsunuz. herkes mi mağdur olur ? işin değişik kısmı sen hepçil olarak evrildin. bu evrimden gelen hissi bastırmak için vegan biftek, vegan köfte, vegan kasap falan siz ne şekilsiniz ? ete karşısınız ama et isimlerine vegan ekleyip kopya çekerek yeni yemek yaratmaya çalışmak ? hani sen et düşmanıydın ha ? veganlığınız bile kof.
çoğu ülkede veganizm yarı yarıya yasaktır. mesela avrupada vegan peynir gibi terimler yasak.
o değil kendi çocuklarını yetersiz beslenmeden öldürüyorlar.
örnek 1
örnek 2

kendi çocuklarına acımazlar ama gelip hayvansal gıda tüketenlere cani derler.
aşı karşıtı, veganlar, sjw vb tipler hepsi toplum için riskliler. iyi ki bunlara yaptırım yapıyorlar. bunların dinci müritlerden farkı yoktur. şunu asla unutmayın !! müritlik bize genetik olarak gelmiştir. yüz sene sonra din olmasa bile böyle saçma şeylerin müridi olurlar. hakiki protein yiyin ki beyniniz gelişsin.
devamını gör...
her vegan vtö(bkz: vegan terör örgütü)'ne üye değildir. asıl savaşmamız gereken vtö'dür.
devamını gör...
kısaca et yemeyip ot yiyen insanlar. tavuklara zarar vereceklerine, ineklere zarar vermenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorlar. o değil de vejetaryenlikle veganlığın farkı ne acaba.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"vegan" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim