1.
türk edebiyatı'nın en iyi romancısı, van'dan adana'ya göçerek çukurova'nın yoğun zenginliğine kendini kaptırmış büyük yazar. vasat şair.
devamını gör...
2.
ülkemizin gelmiş geçmiş en iyi yazarlarindan biridir. "ince memed" kitabını okuyanlar bilir.
devamını gör...
3.
bir çok eserini okuduğum, anadoluyu dolaşıp tespitler yapan, konuşulagelen destanları kitaplaștıran, siyasetten çok çeken büyük yazar.
devamını gör...
4.
yılanı öldürseler kitabından sonra beni 10 dakka titreten yazardır.
devamını gör...
hemen hemen tüm kitaplarını okuduğum, okunması, anlanması gereken büyük türk romanı yazarı. asıl adı kemal sadık göğçeli.

demirciler çarşısı cinayeti adlı eserinde hafızamdan asla kazınmayacak o cümleyi icra etmiştir :
"o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler; demirin tuncuna, insanın piçine kaldık."

--- alıntı ---

yaşar kemal: "ben adanadaki bütün evleri tek tek dolaştım"
muhabir: "yapmayın canım"
yaşar kemal: "doğru söylüyorum, iki sene tüpçülük yaptım ben"

--- alıntı ---
devamını gör...
kalemi güçlü büyük yazar. çok değer verdiğim birisiyle kitapları sayesinde tanışmış olmam onu benim gözümde çok daha özel kılmıştır.
devamını gör...
vakti zamanında öğrenciyken kütüphaneden kitaplarını alıp okumamla ne kadar önemli bir yazar olduğunu anladım. memleketin halkını, kültürünü en önemlisi dilini çok iyi bilen, tanıyan bir yazarımız. zaten halkın içinden gelmiş, bu anadolu topraklarının içine nüfuz etmiş, yaşamış edebiyatımızın eşi benzeri bulunmayan yazarlarından. halkın yaşayışını, sıkıntılarını o dilden dile dolanan efsaneleri bunları yazabilmek için müthiş bir kabiliyet gözlem yeteneği gerek. kolay kolay gelmez bir daha böyle bir yazar. iyi ki yazmış. halkın kahramanlarını, töresini en çok da ananemden nenelerimden duyduğum tertemiz dili hatırlattı bana. toprağı bol olsun.
devamını gör...
kullandığı dil o kadar sade ve o kadar içerden ki. siyasi duruşundan sebep türkiye'de çok sıkıntılar çekmiş ve ince memed kitabını yayınevleri basmaya yanaşmamıştır. daha sonra (bkz: tilda yaşar), (bkz: münevver andaç) ve (bkz: güzin dino) tarafından kitap ingilizce'ye çevrilmiş, hak ettiği değeri ancak bu sayede görmüştür malesef. nobel'e kadar gitmiştir.
devamını gör...
çok sağlam bir yazardır. fazla iyidir. zülfü livaneli en iyi dostlarından biridir. livaneli, yaşar kemal'e dair ''gözüyle kartal avlayan yazar yaşar kemal'' adlı bir kitap da yazmıştır. kitap ismi de öyle olması gerekir zaten. yaşar kemal bu. çarpar adamı. aklıyla, fikriyle, düşünceleriyle, sevgisiyle, merhametiyle, acısıyla, herşeyiyle...
devamını gör...
10.
yabancı bir ülkede başka bir milletten doğmuş olsaydım yaşar kemal okumak için kesinlikle türkçe öğrenirdim.

yaşar kemal'in zengin bir türkçe ile yazdığı hep bilinegelen bir şeydi; şu sıralar okumakta olduğum binboğalar efsanesi romanını okurken türkçenin maharetli ellerce nasıl harikalar yarattığına şahit oluyor insan. türk edebiyatı yaşar kemal gibi bir usta yetiştirdiği için çok şanslı. yaşar kemal sayesinde çukurova türkmenlerinin, yerleşik hayata geçmeden önceki yörüklerin yaşantısını okuyabiliyoruz, öğrenebiliyoruz. iyi ki gelmişsin usta.
devamını gör...
11.
bu toprakların en güzel mahsüllerinden. mekanı cennet olsun.
devamını gör...
12.
ince memed kitabının yazarı. aynı zamanda türkiyenin en iyi kitabının da yazarı oluyor kendileri
devamını gör...
13.
osmaniye'de büyüyen yazar, aslen kürt kökenlidir. büyümüş olduğu hemite köyünde anıt müzesi bulunmaktadır. ince memed kitabında yaşadığı yeri ve çevresinden bahseden yazar, karakter betimlemeleriyle oldukça başarılıdır ve adeta resmeder. yazarın eserleriyle tanışan şanslı kişiler bütün eserlerini okumak için can atarlar.
--- alıntı ---

demir olsam çürürdüm, toprak oldum da dayandım.

--- alıntı ---
devamını gör...
14.
çok değerli, her eseri güzel olan yazarımız.

--- alıntı ---
"aaah, yılanı öldürseler, yılanı öldürseler hasan.. aah, hasan.."
--- alıntı ---
devamını gör...
15.
herkesin hayatı boyunca en az bir kez okunması gereken yazar.
devamını gör...
12 yaşına kadar konuşma güçlüğü çeken,
(dört buçuk yaşındayken, babası camide namaz kıldığı sırada van'dan göç ederken ölümden kurtarıp besleyip büyüttüğü yusuf adındaki oğulluğu tarafından öldürüldü. bu olaydan sonra on iki yaşına kadar kekemeliğe tutuldu.)yaşar kemal eğitimine ortaokulu bitirmeden son vermiş. pamuk tarlalarında amelebaşılık ve su bekçiliği yapmıştır. bu zorlu hayat şartlarına rağmen nobel'e aday gösterilen ilk türk yazarımızdır. yaşar kemal pek çok yapıtında anadolu masal ve efsanelerinden yararlanmıştır.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

"dünyanın ucunda bir gül açılmış,
efil efil esen yele merhaba.
karanlığın sonu bir ulu şafak,
sarp kayadan geçen yola merhaba."
devamını gör...
adını duyunca aklıma hep bu videoyu getiren yazardır.
bu videoda tüylerimi diken diken etmiştir. etmeye devam edecektir.


bitmedi daha sürüyor o kavga
ve sürecek
yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!
devamını gör...
dünyanın en üretken ve en iyi birkaç romancisindan biri. kıskançlık yüzünden kendisi aleyhine lobi yapan türk ve kürtler yüzünden nobeli kaçırmıştır. nobel alan yazarların yüzde doksanini cebinden çıkartır.
devamını gör...
ince memed serisini okuduğum için kendimle gurur duyduğum, buna sebep olan yazardır kendileri. mekanı cennet olsun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yaşar kemal" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim