1.
"sevmek için güzele mi bakmalı, çirkin bir tende güzel bir ruh kalbi bağlayamaz mı?" diyordu victor hugo. haklıydı.neden hepimiz güzel olalım ki zaten? neden hepimiz aynı olalım? işin güzelliği de farklılığımızda değil mi zaten?
devamını gör...
“beni de kapsasın” gibi kaygıya bağlarsa sıkıntı.
devamını gör...
kişiden kişiye göre değişir.
devamını gör...
bu algının antik yunan'dan başlayarak günümüze geldiğinde değiştiğini fark ediyoruz. bugün şişman olarak nitelendirilen bedenler, antik yunan'da güzel olarak algılanırmış. malum bugün ise sıfır beden revaçta. ideal ölçü olarak da 90-60-90 kabul edildi ve şimdiki güzellik algımız da cetvelle çizilip belirlenmiş gibi bu ölçüdedir.
devamını gör...
kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. kimisi sarışın severken kimisi esmer sevebilir. önemli olan karakter. yüzü güzele kırk günde doyarsında gönlü güzele kırk senede doyamazsin diye boşa denmemis.
devamını gör...
bunun için şöyle bir şey anlatabilirim:

leyla ile mecnun hikayesini bilmeyen yoktur.
köydekiler bir gün mecnun'a sorarlar. "yahu mecnun, leyla köyün en çirkin kızlarından birisi. nesini sevdin bu kızın?"
mecnun da şöyle cevap verir: "sen onu bir de benim gözümden gör.."
demem o ki sayın arkadaşlar, güzellik algısı hepimizin gözünde değişecektir tam anlamıyla bir entry bunu açıklayamaz.
kişiden kişiye değişir. ben kısa saç severim sen uzun. gibi gibi..
devamını gör...
insanı çok yorar. kadın veya erkek fark etmez. eğer toplumun beklentilerine uymuyorsanız değersizsinizdir.
devamını gör...
“bir şeye dikkati yönelterek o şeyin bilincine varma, idrak“ diye tanımlar tdk algıyı. belki de toplumda yer etmiş o kelimenin büründüğü negatifliğe dikkati yöneltmek bizi kurtaracak şeydir. güzel olanı algıladığımız çerçeveyi kaldırdığımızda bu sadece bir tanımlama olacak. ve o gün arkadaşlar, o gün hepimiz kendimiz olacağız.
devamını gör...
her insan belli yıllara/yüzyıllara göre güzeldir. o denli değişken.
devamını gör...
toplumdan topluma değişmesi bir yana, kişiden kişiye, çağdan çağa ve hatta günden güne süratle değişmektedir. değişmelere doyamamış bir kavramdır. ayak uyduramaz olduk cidden. bir ara sıfır beden modaydı, şimdi büyük popolar moda. bir ara yuvarlak yüz hatları revaçtaydı şimdi keskin yüz hatları moda. iyisi mi siz olduğunuz gibi kalın, bugünün çirkini olmanız, yarının güzellik kraliçesi olamayacağınız anlamına gelmez. *
devamını gör...
göz hem aldanır hem aldatır.
gönül ise ne aldanır ne aldatır.
göz gördüğünü sever.
gönül sevdiğini görür.
gönül gözüyle bakılmadığı müddetçe güzelliğin bir önemi yoktur.
devamını gör...
yüzyıllardan on yıllara şimdi ise sadece aylara dönüşmüş bir rüzgardır. teknolojinin gelişimi ve tüketimin hat safhaya geçtiği bu çağda her şey gibi bu algılar da hızlı tüketilen birer yemeğe dönüştü.
çocukken yani bundan 10 yıl önce moda bambaşkaydı. insanların görüntüsü, saçı, makyajı bambaşkaydı. günümüzde ise değişim artık yıllara değil aylara yayılır. bundan bi 7-8 ay önce tenis eteği moda oldu. kadın modelleri şıkır şıkır giydirip ınstagram keşfetini doldurdular.
insanlar bu etekleri kapış kapış satın aldı. şimdi ise bi kenara atıldı, kimse giymiyor. bu sadece örneklerden bir tanesi.
daha da geriye gidelim boşverelim ayları. 2005-2006-2007 yıllarına dönelim. el kadar çocuğum tv izliyorum, aklımda modaya dair veya güzelliğe dair hiç bir şey yok, sadece izliyorum. büyüyüyorum, ergen oluyorum ve bu görüntüler gözümün önüne bir bir geliyor, düşünüyorum.
kadınların üstlerinde çirkin askılı bluzlar var, derin bir dekolteyle. o kadar çirkin ki aklımdan hiç çıkmıyor. kalçalar değil memeler göz önünde tutulmaya çalışılıyor. ilginç geliyor ama kalçaları o zamanlar kimse takmıyordu. hatta dalga bile geçiliyordu koca kıçlı diye. ispanyol paça veya türevleri* çirkin kot pantolonlar, üstlerinde allı pullu cırtlak renkli derin dekolteleri bluzlar. bedenler sıfır, yağ depolamak yasak. cırtlak tonlarda kırmızı ojeler ve rujlar. bukleli veya fönlü uzun saçlar. yüksek bel de yok o zamanlar hatta bilerek indiriyorlardı bellerinde gamze varsa gözüksün diye. incecik ip gibi alınan kaşlar. kendi kaşım öyle değil diye üzülüyordum. şimdi ise o üzüldüğüm kaşıma sahip olmak için çeşitli bakımlar yapıyor insanlar.
erkeklere hiç girmek istemiyorum. jöle diyim gerisini siz hatırlayın.
işte bunlardı güzel, alımlı olan. herkes en iyisi olmak için tüm bunları dibine kadar tüketti, yaptı, kullandı. o zamanın gençleri şimdi orta yaşlı, orta yaşlıları normal yaşlı oldu. piyasaya biz çıktık. kimimizde silikonlu dudaklar, memeler, kalçalar var kimimizde hiç bir işlem yok sadece kendimiz olalım yeter diye dolaşıyoruz.
bize de bu algılar uygulanmaya çalışılıyor. mesela benim yanaklarım var, löpür löpür hemde. ama bana yanakları boşaltılıp dolguyla şekillenmiş modelleri gösterip işte güzel bu diyorlar. iyi diyorum ne yapayım alın güzelinizi başınıza çalın. nasıl olsa bi üç beş yıl sonra başka bir şey çıkacak. sizi tatmin edeceğim diye ameliyat olup risk alıp canımı tehlikeye mi atayım? tabi herkes böyle bakmıyor.
yıllar sonra neler çıkacak bekleyip görelim.
devamını gör...
güzellik algısı denen şey vardır ve var olmak da zorunda üzgünüm baylar ve bayanlar.
ne yazık ki kanser bir kitle var her şeye muhalefet olup saçma sapan tavır takınıyorlar. "güzellik algısı"nı yıkacağız diye obeziteyi normalleştirip bunu iyi bir şey "miş gibi" gösteriyorlar bir de.
twitter da "fatfobik toplum" diye insanları suçlayanlar var lan
fatfobik ne
fatfobik ne aptal gerizekalı

hayır güzel değilsin. obezsin, sağlıksız besleniyorsun doktora gidip tedavi olman lazım
devamını gör...
bence güzellik yaratılan algıdır, güzel bir algı yaratırsan çirkin-kötü olsa bile güzel görür karsindaki kişi. kaba bir tabirle iyi bir pazarlayici olursanız işinizin yolunda gitmemesi için bir neden göremiyorum.
devamını gör...
önceleri medya tarafından yaratılan, psikolojiyi yıpratan herkesin kusursuz olma algısı. şimdilerde büyük markaların yıkmak için estetiksiz mankenleri podyumda yürüterek yıkmayı amaçladığı gereksiz algı. herkesi özel kılan yanlar vardır.
devamını gör...
plastik cerrahların kliniklerinde randevu sırası beklenilmesine sebep olmuş,herkesin fabrikadan seri üretimle çıkmış gibi görünmeye başladığı günümüzde oluşmuş köfte dudak,kalkık kaş,çıkıntılı elmacık kemikleri,sivri çene gibi belli başlı kalıplardır.
devamını gör...
subjektiftir.

kimine göre sarışın kimine göre esmer, kimine göre zayıf kimine göre balık etli, kimine göre uzun boylu, kimine göre minyon güzel gelir.

yukarıdaki yazar trende göre estetik yaptırılmasından bahsetmiş, haklıdır. ama şöyle de bir şey var ki bugün o saydıklarına sahip mutlu kadınlar yarın başka bir şey trend olsa bu kez onun peşine düşecek. yani sonuç olarak yine dediğim subjektiflige çıkıyor. bir zamanlar incecik kaşlar modaydı yakışan yakışmayan o halde gezdi, sonra kalın kaşlar moda oldu bu sefer herkes onu yaptı vs.

insan kendine yakışanı yapmalı, modaya göre şekil almamalı. en önemlisi doğal güzellik, zaten estetiklerle fabrikasyon ürünü kadınlar çoğaldıkça doğal güzelliğin kıymeti daha çok göze çarpacak. aynı kuzey ülkelerindeyken karşınıza çıkan bir brezilyalı ya da brezilyadayken karşınıza çıkacak kuzey avrupalı gibi...
devamını gör...
adı üstünde algı meselesidir. kişiye göre değişir.
devamını gör...
çiftleşildiğinde yaşama şansı yüksek yavrular yapmamızı sağlayacak adayı değerlendirmede kullanılan bir algı.

demiri lezzeti bulmayız, çünkü yememiz gereken birşey değil. dışkı kokusu cazip gelmez çünkü ondan alabileceğimiz bir besin yok, aksine zararlı organizmalar var. güzellik de yaşama şansı yüksek yavrular için değerlendirme kriterlerinden biri.

en basitinden yüz ve vücuttaki simetri, anne karnındaki gelişim aşamasında her şeyin yolunda gittiğini, iç organlarda da muhtemelen sıkıntı olmadığını gösterir. güzellik dediğimiz şey gençlik, sağlık ve güçtür. kırışık, solgun bir yüz güzel gelmez. sıska, kambur, sakat bir beden güzel gelmez. içten içe bunu bilir güzel olanı taklit ederiz. allık sürerek, saçlarımıza parlaklık veren yağlar sürerek vb.
tabii ki sadece güzelliğe göre eş seçmek çok isabetli bir ölçüt değil. ama bir yerden başlamak gerekir. bütün bilgiler değerlendirilerek eş seçiliyor. koku da önemli (feromonlar), bağışıklık sistemi hakkında bilgi verdiği için. toplum içindeki saygınlık da, zeka da, bilgi de...

güzellik algısı kişinin genetik yapısı ve kültürüne göre değişiklikler gösterebilir ama çoğunluğun üzerinde hemfikir olduğu güzeller mevcuttur.
devamını gör...
tek tipe doğru kaymaktadır.oysa çeşitliliği daha kıymetlidir.

aşırıya kaçan dokunuşlarla tanınmaz hale gelecekleri kesindir. zira kişinin güzellik ve bütünlük algısı bir defa bozulursa daha da düzelmemektedir.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"güzellik algısı" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim