1.
gerçek adı john griffith chaney olan nobel ödülsüz yazar ve gazeteci. kesinlikle nobel ödülünü hak eden ancak sosyalist görüşlerinin ağır basması sebebiyle hep arka plana itilmiş olduğunu düşündüğüm hak ettiği değeri görememiş tespitkar insan.
devamını gör...
ölümünün 104'üncü yılında edebiyat dünyasına kattığı eserler nedeniyle kendisini saygı ile anıyorum.
devamını gör...
12 ocak 1876 doğumlu amerikalı çok sevdiğim bir yazardır kendisi. martin eden, vahşetin çağrısı, beyaz diş vb. eserleriyle bilinse de elliden fazla kitap sığdırmıştır o kısa ömrüne. kısa ömrü diyorum çünkü daha 8 yaşındayken gazete satarak çalışmaya başlıyor. 14-15 yaşlarından başlayarak ömrünün sonuna kadar aşırı alkol ve tütün kullanıyor. 17-18 yaşlarında ise edebi çalışmalarını sürdürebilmek için günde 5 saat uyumaya başlıyor. zaten bir konuşmasında ''ben çocukluk nedir bilmedim'' diyor. tabii yaşadıkları da göz önünde bulundurulursa belki de bedeni güçsüz düşüyor. aslında martin eden'ı okuyanlar bilir, otobiyografik bir eserdi martin eden ve tam da martin gibi bir hayat sürüyor. daha doğrusu martin, jack london gibi bir hayat sürüyor.

asla pes etmeyen, tüm güçlüklere dört elle sarılan, belki biraz serseri ama çok çalışkan, hayatı dolu dolu geçirmeye çalışan ilham alınacak biri jack london. ne yazık ki diğer birçok önemli şahsiyetler gibi kendisini de erken yaşta kaybetmiş olmak bizler için büyük eksiklik.


toz olmaktansa, küle dönmeyi tercih ederim. olduğu yerde mıymıntı bir gezegen olmaktansa, bütün atomları alev alev yanan ve ışıldayarak sönen bir göktaşı olmak isterim.
devamını gör...
beyaz diş adlı kitabın yazarıdır. genelde politik yazılar ve macera içerikli kitaplar yazar.
devamını gör...
beyaz diş eseriyle ilkokul da okutulan kitabı sayesinde tanıdığımız dev yazar
devamını gör...
"
senin de fikirlerin, tıpkı giysilerin gibi başkaları tarafından üretilmiş;
....
~martin eden, jack london

beyaz diş kitabını da okumak için sabırsızlandığım yazardır.
devamını gör...
en en en sevdiğim roman yazarı. 30 kadar kitabını okudum, çok azında sıkıldım.
ayrıca, kitap yazarak dolar milyoneri olan ilk yazar.
devamını gör...
anlatmak istediğini tasvire boğmadan güzel güzel anlatan, martin eden kitabında kendini ve aslında hazırladığı intiharını yazan yazar.
devamını gör...
ademden önce ve vahşetin çağırısı kitaplarının yazarı kaliteli bir yazar çok severim .
devamını gör...
hayatta örnek alınacak nadir insanlardandır.
devamını gör...
en sağcı okuyanı bile devrimin gerçekleşeceğine inandırabilen; dili, edebiyatı çok başarılı şekilde kullanan yazar. istediği mesajı vermeyi bırakın ezberletiyor, neferi ediyor efendim.
devamını gör...
şimdiye kadar yalnızca iki kitabını * * okuduğum şahane yazar. ve az önce fark ettim ki iki kitapta da kendini bir şekilde hikayenin içine sokmuş. martin eden bire bir kendisiydi. yıldız gezgini'ndeki hayatların çoğunda da kendisi gibi görünen karakterler var. hiç biri de bu niye burada dedirtmiyor. olay örgülerine çok güzel yedirilmiş karakterler hepsi.

sevgili jack london, seni geç keşfettiğim için çok pişmanım ancak erken keşfetseydim şu an çok daha pişman olurdum. iyi ki geç keşfetmişim.
devamını gör...
yıllarca sahaflarda 1975 basımı "yıldızlar korsanı" kitabını arayıp üniversite yıllarımda bulmayı başardığım mükemmel yazar. sonradan iş bankası kültür yayınları tekrar bastı* ama o arayışın bile kendine has bir hazzı vardı. kitaplarına zaten diyecek söz yok. (bkz: martin eden (kitap)) ve (bkz: adem'den önce (kitap)) en sevdiklerimdir.
devamını gör...
martin eden'i psikolojimin gitgide kötüleşmesi sebebiyle sonuna kadar bitiremedim. ama bu kitabın hayatımı anlattığından yüzde yüz eminim.
devamını gör...
geçen seneye kadar pek bilen olmamasına rağmen pandemiyle birlikte, anlamlandıramadığım bir şekilde herkesin diline düşen (bkz: martin eden) romanıyla şu sıralar adından söz ettiren abd'li yazardır.

popüler kültürde yaşanan şu ilgi ve alakanın, martin'i kaçınılmaz sona götüren samimiyetsizliği ve sahteliği ne kadar trajikomik bir şekilde andırdığını bir tek ben görüyor olamam herhalde?*
devamını gör...
hoboluk akımının öncüsü, kitaplarında çoğunlukla kendi çalkantılı hayatından örnekler bulunan, martin eden, beyaz diş, yıldız gezgini, demir ökçe gibi harika eserlerin proleter yazarı.

çoğunlukla ezilenlerin, ötekilenmişlerin hayatın içinde tutunma çabasına yer verir kitaplarında amerikalı yazar.

serüven dolu hayatı ve onun esintileri o taşıyan kitaplarıyla başucu yazarımdır.
devamını gör...
beyaz diş gibi harika olan kitabın yazarıdır.
devamını gör...
demir ökçeyi okuduktan sonra resmen aşık olduğum sosyalizmin savunucusu. kapitalizmi sert eleştirir olması aşırı hoş. amerikan edebiyatına önyargımı kıran yazardır kendisi.
devamını gör...
günde kaç kez okuyosun lan jack london dan beyaz dişi satırlarıyla ilk defa alakasız bir rap raçasıyla merak edip tanıdığım yazar
devamını gör...
okuduğum kitaplara göre (beyaz diş, doğanın çağrısı, martin eden) yorumlayacak olursam, analiz yeteneği çok yüksek ve üslubu çok yalın bir yazar. yazılarını okurken altını çizdiğiniz cümleleri yıllar sonra tekrar okursanız, "değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir" ifadesine inancınız biter.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"jack london" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim