akademi dünyasının peygamberi. çoğu filozoftan farklı olarak bir şeyi eleştirirken aynı zamanda iyisiyle kötüsüyle bir alternatif sunarak kendisini başka bir boyuta taşımıştır. aydın insanların en büyük sorununun her zaman bir şeyi eleştirip elini hiçbir zaman taşın altına koymamak olduğunu düşünürsek (bkz: domuzcuk) (bkz: sineklerin tanrısı) ( umarım anlayan olur), karl marx çok büyük bir adamdır ve mülk’ü (bkz: jean jacques rousseau) ‘dan alıp başka bir boyuta taşımıştır.

dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek de gerekir.
devamını gör...
(bkz: das kapital)
devamını gör...
yazdığı, felsefenin temel, başlangıç ilkelerini okuyanın diyalektik materyalistim diye dolandığı iddia edilir. kapital ve komünist manifestosu devrim niteliğinde diye her sosyalist tarafından kutsal sayılan kitaplarıdır. friedrich kankasıyla çok takılmış zamanında. bence sistemi baştan hatalı ve absürt. neticede sovyetler de yıkıldı. tutmadı yani anlayacağınız. tutmayacak da. ızin vermeyeceğiz.
devamını gör...
friedrich engels ile birlikte komünist manifestoyu yazmıştır. günümüz medyasında kirletilen komünizm ile ilgisi yoktur.
devamını gör...
(bkz: sakallı)
devamını gör...
iki marx, okudu diye kendini solcu ve devrimci hisseden lise son ve üniversitenin başlarında olan gençlerin adını hatasız bir biçimde yazdığı tarihçi, felsefeci, sosyolog, ekonomist. çok yönlü bir bilim insanı olmasının yanında yıllar geçse dahi ortaya attığı kapitalizm çarkının döneceği aşikardır. marx'ı okurken, anlamaya çalışırken erken dönem ve geç dönem marx'ı şeklinde ele almakta fayda vardır. erken dönem marx çalışmalarında daha çok emek, yabancılaşma, iş bölümü, sermaye, üretim ilişkilerine dair analizlari ve bulguları yer alırken zamanla geç dönem marx'ı nda bu anlatılar natüralist bir yöne doğru evrilir ve insan-doğa ilişkisini materyalist tarih anlayışı ile ele alır.
devamını gör...
"din afyondur." sözünün sahibi zat-ı muhteremdir. onun bu sözü bir çok tartışmaya yol açmıştır.
devamını gör...
yoldaşın aynı zamanda şöyle bir dörtlüğü de vardır.

istemem sessizliği
rahatı sevmez ruhum
oluruna bırakmadan
didinmek benim yolum
devamını gör...
mfö' nün ali desidero şarkısında dediği gibi :

teoride desen zehir gibi,
pratik dersen sallanmakta.


bugün bile üzerinde çok tartışılan ama sscb komünist değil sosyalistti, komünizm ütopyadır tartışmalarının aktörüdür. zamanında felsefesini, kitaplarını çok okuduk, çok anlattık.
devamını gör...
friedrich engels'in das kapital'ini yayımladığı komünist düşünür. öyle denir ki, yazdığı kitapların geliri onları yazarken içtiği tütün parasını bile karşılayamazmış.
edit: eşine sadık biri değilmiş, @ibn haldun'un bahsettiğine göre ingiltere'deki hizmetçisinden çocuk sahibiymiş.
devamını gör...
maalesef "din halkın afyonudur" sözünün oldukça yanlış anlaşıldığını düşünmekteyim. bu cümleden önceki "dinsel üzüntü hem gerçek üzüntünün hem de bu üzüntüye karşı çıkıştır. din ezilen insanın iç çekişi, kalpsiz bir dünyanın ruhudur." ifadeleri göz önüne alındığında marx ile ilgili birçok düşünce değişmektedir bence.
kaynak isteyen olursa tık.
ilgili referansı maalesef sadece wikipedi'den bulabildim.
devamını gör...
kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.
devrin daim olsun yoldaş.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en boş filozoflardan biridir benim gözümde. komünist rejimler altında perişan olmuş insalara çok büyük kazık atmıstır.
devamını gör...
zamanının 100 sene ilerisinde düşünen, zeki filozof.

edit:antikomünist oldum ahshshauja.eskiden komünizme sıcak bakardım ama olmuyor bea.
devamını gör...
bilim kadar yaşamsal, yaşam kadar bilimsel bir teorinin kurucusudur. bundan 200 yıl önce çok muteber meslekler olarak sayılan, mimarlık, mühendislik, avukatlık gibi uğraşların zaman içinde proleterleşeciğini ön görmüştür. bugün benim bu meslek dallarını icraa edip, 12 saat çalışıp asgari ücret veya az üzerinde kazanan bir çok arkadaşım var.
marks bunu öngörmemiş fakat ben ekliyorum. yakında hekimlerimiz de bu şartlara mahkum edilecektir. ve halkımız hala dalga dalga dayatılan köleleşmeyi göremeyip, bütünü algılayamacaktır. egemenler tarafından 1 saate 20 hasta bakması dayatılan hekimlere gösterecektir kirli şiddetini. yine gidip kendisini bu yaşam şartlarına mahkum edenler oy verecektir.
devamını gör...
böyle başlıklar görünce istemsiz mutlu oluyorum. kültür be.
devamını gör...
günümüz batı sosyolojisinde hatalı görülen marksizm görüşünün kurucusudur. peki neden bu görüş hatalı kabul edilir açıklayalım: çünkü marksizm teleolojiktir.

teleoloji'nin türkçede tam karşılığı var mı bilmiyorum. kısaca bir amaca odaklanma, nihai hedef belirtme anlamına gelmektedir. marksizm sosyal dengelerin belirli aşamalardan geçeceğini ve belirli bir sona ulaşacağını öne sürer. ona göre tarihsel süreç ilkel toplum, kölelik dönemi, feodel düzen, kapitalist sistem ve son olarak komünizm şeklindedir. kapitalist düzen işçi devrimiyle yıkılacak, işçilerin diktatörlüğü yerini sosyalizme bırakacak, sosyalizmin son evresi komünizm olacaktır.

kulağa din gibi geliyor değil mi? "ve sonra kıyamet kopacak ve insanlar mahşer yerinde toplanacak" der gibi. işte bu şekilde hedefe odaklı ve nihai sonlu bir tarih akışı bilimsel kabul edilmemektedir. öte yandan komünistlere sorsanız marx'ın söylediği her şey gerçekleşmiştir. islamcıların kuranı eğip bükerek mucize çıkartmalarına benzer şekilde marx'ın kelimelerinden mucizeler çıkartmayı severler. halbuki biraz kafanızı kaldırıp bakarsanız pek çok marksist filozofun teoriye yeni yaklaşımlar getirdiğini görürsünüz.

örneğin gramsci şu sosyalist devrimin neden bir türlü gerçekleşmediğini açıklamak için yeni bir 'hegemonya' kavramını ortaya atmıştır. birinci dünya savaşı sonrası dönemde batıda komünizmin hiç ilerlememesi, hatta tersine italya ve almanya gibi anti-komünist ideolojilerin aşırı güçlenmesi koca bir neo-marksist grubu ortaya çıkarmıştır. sovyetlerin yıkılmasından sonra marksizm zaten neredeyse bilim çevrelerinde dahi tartışılmaz hale geldi.

özetle arkadaşlar, elbette marx'ın insanlığa büyük katkıları olmuştur. ama 1883'te hayatını kaybetmiş bir insanın 2020'lerin dünyasını, teknolojisini, iletişim imkanlarını hayal edebilmesi dahi mümkün değildir. görüşlerinden faydalanın ama onu aşmayı bilin. ülkemizde kıyıda köşede kalmış bir avuç komüniste bakmayın siz. onlara kalsa kapitalizm yıkılmak üzere. onlara kalsa ilk ekonomik krizde tekmeyi vuracaklar ve sosyalist devrim başlayacak ülkede. buna gerçekten inanıyorlar. kadıköyde hala soğuktan titreyerek bildirilerini dağıtıyorlar.
devamını gör...
19. ve 20. yüzyılın tepetaklak olmasını sağlayan düşünür.
devamını gör...
materyalist bir filozof kendileri. bilimsel sosyalizmin de kurucusu olarak bilinir ve aynı zamanda kapitalizmin kendini yok etmeye yol açacak içsel dinamikler oluşturacağına inanmıştır; nasıl ki kapitalizm eskimiş feodalizmin yerini aldıysa, sınıfsız bir toplum olan komünizm de 'devletin proletaryanın devrimci diktatörlüğünden başka bir şey olmadığı' siyasal geçiş sürecinden sonra onun yerini alacağını savunmuştur.
kapital, komünist manifesto, zincirlerimizden başka kaybedecek neyimiz var bazı kitaplarındandır.
devamını gör...
sekiz kişilik bir ailenin ikinci çocuğu olan karl heinrich marx , 5 mayıs 1818'de trêves'de (ren ve köln'e yakın rheinland'da bir kasaba) doğdu (vallaha doğmuş işte). babası trêves temyiz mahkemesi'nde avukat olarak çalıştı. oğluna aydınlanma felsefesine (özellikle voltaire ve rousseau), bilim ve ilerlemenin gücüne, aynı zamanda özgürlük, eşitlik ve kardeşlik değerlerine olan inancını başlatarak aktardı. marx, lisans derecesinin ardından bonn'a ve ardından 1841'de felsefe alanında doktora yaptığı berlin'e gitti.

1843'te büyük prusya aristokrasisinden bir çocukluk arkadaşı olan barones jenny von westphalen ile evlendi. bu konuda, marx'ın babasıyla aynı çevrelerde dolaşan ılımlı liberal babası tarafından desteklenen, “küçük kara domuzu” karl marx ile evlenmeyi tercih ediyor. onun için, topluluğundan genç bir memurla olan ilişkisini bozar. birlikte yedi çocukları olacak, ancak sadece üç kız yetişkinliğe ulaşacak.

siyasi taahhütlerinin kurbanı olan doktorasından sonra üniversitede bir görevi reddettiğini gören marx, gazeteci olarak çalışarak ailesi için zar zor geçimini sağlayamaz. devrimci taahhütleri onu paris'e, ardından brüksel ve londra'ya sürgüne göndermeye yöneltti. hayatının son yıllarına karısının ve iki çocuğunun hastalığı ve ölümü damgasını vurdu. karl marx 14 mart 1883'te öldü.
karl marx, ekonomik düşüncesini mücadelelerinden ve siyasi inançlarından geliştirir: her şeyden önce mevcut kapitalist sosyal düzenin yıkılmasına katkıda bulunmak ister . devrimci , zamanının sosyalist hareketlerine güçlü bir şekilde dahil oldu ve 1848'de arkadaşı friedrich engels, komünist manifesto ile birlikte yayınlandı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"karl marx" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim