1.
(bkz: bir zamanlar anadolu'da), (bkz: kış uykusu), (bkz: ahlat ağacı) gibi filmlerin usta yönetmeni.

severim.
devamını gör...
2.
yönetmenlik mesleğinin hakkını sonuna kadar veren, altın palmiye ödüllü türk film yönetmeni, senarist ve fotoğraf sanatçısı.
devamını gör...
3.
bir rivayete göre zeki demirkubuz ile çok iyi birer dost iken birbirlerinden filmleri hakkında fikir alışverişi yaptıkları söylenir zeki demirkubuz bir gün projesini açar anlatır aradan gel zaman git zaman bir de bakar ki o projesi nbc tarafından filme dönüştürülmüştür.o günden sonra araları açıktır.

olur da günün birinde bu iki isimden biri burada ağırlanır ve soru cevap şeklinde bir etkinlik olursa cevabını merakla beklediğim sual olacaktır bu rivayet
devamını gör...
türk olduğu için gurur duyulacak altın palmiye ödüllü türk film yönetmeni.
aynı zamanda fotoğrafçı ve senaristtir. nereden bakarsan bak türkiye’ye fazla bir adam.
devamını gör...
filmlerinde "sanat, sanat içindir" düsturunu benimsemiş yönetmendir kanımca.
devamını gör...
zamanında kış uykusu'yla altın palmiye kazanmış ve türk televizyon kanallarının umrunda olmamış senarist, yönetmen.
devamını gör...
bu nuri çok bilge bi ceylan' dediğim adam. pek hazzetmesem de sanatından beynini rölantiye alıp izlemek eğlencesini bana yaşatan adam,
adam gibi adem.
devamını gör...
sinema sektörü ile alakası olmayan, film izlemeyen biri dahi ismini bilir ve kabaca ne iş yaptığını bilir. türk sinemasının messisidir kendisi.
devamını gör...
sıradaki projesi kuru otlar üstünedir.
devamını gör...
10.
kısa nbc türk sinemasının en sıkı yönetmenlerinden yazarlarından biridir. bize hediye ettiği harika filmler vardır. (bkz: ahlat ağacı)(bkz: kış uykusu)(bkz: bir zamanlar anadoluda) filmlerine bozkır yerleştirmeye aşık olan bir isimdir ayrıca. tarantino için ayak ne demekse onun için bozkır o demektir.
devamını gör...
11.
bir diğer uğraşı da fotoğraf sanatçılığı olduğu için filmlerinin her karesi fotoğraf sergisi tadındadır. görsel sanatlara verdiği önem, burada kendini gösterir.
devamını gör...
12.
sinematografik gözle bakıldığında çekim teknikleri ve kompozisyonları mükemmel olan kişi. bunda fotoğrafçılıktan geliyor olmasının etkisi çok büyüktür. sahneleri çekerken kadrajı öyle bir doldurur ki; altın oran muazzamligindan tutun, kadrajdaki öğelerin tamamının tesadüfen orada olmadığını çok iyi anlarsınız. en önemsiz sahnede bile meta kontrastına ayrı bir önem verdiği ekseriyetle görülür.

senaryo ve kurgu kısmına gelirsek... kendisinin çektiği her filmin alt metni için ayrı bir inceleme kitabı yazilabilir.
devamını gör...
nispeten kısa olan filmlerini severek izlediğim, ham halimle çok sevdiğim yönetmendir. ama üç saat de film mi olur sayın nbc beyefendi? tahammülsüzlüğümü bana hatırlatmak suretiyle yine faydalı olmuştur. alkış!!!
bahsettiğim ' nispeten' kısalar:
iklimler
kasaba
uzak
üç maymun gibi...
devamını gör...
zeki demirkubuz'dan senaryo intihal ettiği düşünülen yönetmen.
devamını gör...
bir zamanlar anadolu'daki muhtar sahnesi(mokhtar scene) ülke sinemasının şu ana kadar çıktığı max noktadır
devamını gör...
mayıs sıkıntısı ve ahlat ağacı gibi başlıca filmleri çanakkale'nin çan ilçesi'nde çekilmiş. memleketi olmasından dolayı ve belki de uzak filminde oynayan oyuncu mehmet emin toprak' ın aynı ilçede trafik kazası sonucu vefat etmesiyle bu ilçenin kendisinde ayrı bir yeri var. bir de söyleyiş bakımından fransa'nın film festivali yapılan şehri cannes, (okunuşu ile "kan") ile benzerliği de var.
devamını gör...
o bir efsanedir. yaşarken kıymet bilinmeli.
devamını gör...
sadece türk sinemasının değil, avrupa sinemasının en iyi otör yönetmenlerinden biridir. 95'te koza(kısa film) ile başlayan filmografisini sırasıyla; kasaba, mayıs sıkıntısı, uzak, iklimler, üç maymun, bir zamanlar anadolu'da, kış uykusu ve ahlat ağacı takip etmektedir. senaryo yazımı biten 9. uzun metraj filmi 'kuru otlar üstüne' de yoldadır. uzak ve bir zamanlar anadolu'da ile grand prix (jüri büyük ödülü), üç maymun ile en iyi yönetmen ve kış uykusu ile cannes film festivalinin en prestijli ödülü olan palme dor'u kazanmıştır. aldığı onlarca ulusal ödül ise cabasıdır.

ne yazık ki ''tutkuyla sevdiği yalnız ve güzel ülkesinin insanları'' tarafından yeteri kadar değer görememiş, tüm filmlerinin gişe toplamı recep ivedik 2'nin yarısı etmemiştir.
onun eserlerini kendi dilimizde seyrettiğimiz için kendimizi ne kadar şanslı hissetsek azdır.
gene kimselerin haberi olmadan yalnız ve güzel ülkesini bir yerlerde gururlandıracak olan, ''yalnız ve güzel insan.''
devamını gör...
büyük şiirlerin adamıdır. nitekim film sona erip herkes tütüne yöneldiğinde kuvvetli bir şiir tadı kalır geride. size ya daha önce hiç tatmadığınız güçlü ve yeni bir his vermiştir ya da köklü ama zayıf bir hissinizin üzerindeki tortuları kazıyıp üzerine güzelce üflemiştir. sanat için doğmuş, sanat ile yontmuştur. şüphesiz her filmi güzeldir ama benim için kurduğu en büyük "şiir" mayıs sıkıntısı'dır.
devamını gör...
insan ruhunun temellerine inmeyi çok iyi bir şekilde başaran yönetmendir kendisi. filmleri, çekici bir olay örgüsünden ziyade yaşamın kendisini barındırmaya yöneliktir. doğallık ve gerçekçiliği esas alır. defalarca izlendiğinde bile farklı bir ayrıntı yakalayabileceğiniz ince sahneleri vardır. fotoğrafçılık becerisini de filmlerinde çok iyi kullanarak ortaya muazzam işler çıkarmıştır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"nuri bilge ceylan" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim