1.
bir işi kendisi yapamıyorsa sizin de yapamacağınıza ikna eden kişiler tarafından içinizdeki potansiyelin çöpe atıldığı durumdur. ailelerin çocuklarına uyguladığı geleneksel kalıplar da örnek verilebilir.
devamını gör...
2.
genelde bu durum, içinde ukde olsa da bazı şeyler başkalarında da ukde bırakan insanların başına gelir.
devamını gör...
3.
daha önce denenip başarılamayan şeyin başarılamayacağına yönelik oluşan inancın sebep olduğu eylemsizlik hali.
devamını gör...
4.
(bkz: benden adam olmaz)
devamını gör...
5.
gidenin geldiği görülmemiştir...
devamını gör...
6.
türkiye’de hiçbir şeyin eski fiyatına dönmeyeceği gerçeği.
devamını gör...
7.
bazı şeylerin değişmeyeceğini düşünen net baştan yenilgiyi kabullenmiş kişilerde görülen bir takım duygusal sendrom
devamını gör...
toplumsal negatif öğrenme kuramı !!

''bir kafese beş maymun koyarlar. ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde hem o maymuna hem de diğerlerine dışarıdan soğuk su sıkılır. bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. bir süre sonra muzlara doğru hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.
su kapatılıp maymunlardan biri dışarı alınır ve yerine yeni bir maymun konur. yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. fakat ıslak olan dört maymun buna izin vermez ve kuru olan maymunu döverler. daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. ve merdivene yaptığı ilk atakta o da dayak yer. bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk kuru maymundur.
ıslak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. üçüncü yeni gelen maymun da ilk atağında cezalandırılır. ilk iki kuru maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.
son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşinci de değiştirilir ve iki kuru maymun daha konur. aynı olaylar yaşanır. sonunda tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.''

'öğrenilmiş çaresizlik' de diyebileceğimiz bu örnekte ıslak maymunların tekrar ıslanmak istemediği için birinci kuru maymunu engellediklerini görüyoruz. kuru maymunlarınsa yaşadığı kötü tecrübeden(şiddetten) muza uzanmadığını ve 'her yeni gelene saldırmak gerektiği' bilgisini öğrendiği için merdivene hiçbir maymunu yaklaştırmadığını anlıyoruz.
devamını gör...
pire deneyi:
45 cm yüksekliğinde bir cam tüpe konulan pire zıplayarak tüpten çıkmayı birkaç denemeden sonra başarır. pire bu sefer daha kısa bir tübe konular ve tüpün ağzı üzeri bir tıkaçla kapatılır. tüpten çıkmayı defalarca deneyen pire onca başarısız denemeden sonra artık ne kadar uğraşırsa uğraşsın tüpten çıkamayacağını öğrenmiştir. pire daha sonra tekrar ağzı açık ve yüksek tüpe konulur. pirenin sıçrayışları artık 25 cm yüksekliği geçmemektedir.
devamını gör...
fakir bir çocuktum ben. bu yüzden de öğrenilmiş çaresizliği iliklerime kadar yaşadım. istanbul'un kenar mahallerinde büyüdüm. babam da gittiğinden yalnız kaldım. hiç bir zaman başarılı biri olamayacağımı bilerek büyüdüm. öğrenilmiş çaresizlik o kadar içimde ki bir kez bile savaşmadım bu olguyla, zar zor bitirdiğim liseden sonra biz kim okumak kim diyerek okulu bıraktım. bir abiniz olarak gençlere tavsiyem; eğer böyle bir probleminiz varsa kurtulun bu problemden bir an önce. benim hatama düşmeyin.
devamını gör...
şu an yapabileceğin şeyleri önceden yapamadığın için şu an da yapamayacağını düşünmek.
devamını gör...
fil örneğiyle tam olarak anlaşılabilecek olan kavram:

kaynak

hindistan’da filler eğitilmek için bebekken kalın bir zincirle kazığa bağlanır ve kaçması engellenir. bebek fil kaçmayı defalarca dener, fakat kendisinin zinciri koparmaya da çiviyi sökmeye de gücü yetmez. yıllar geçer, bebek fil büyür ve hala zincire bağlı şekilde bekler. artık fil güçlüdür, zinciri koparabilecek ve kazığı sökebilecek gücü vardır fakat fil kaçmayı denemez bile. çünkü özgür olamayacağına inanmaktadır. artık kırılamayan şey filin bağlı olduğu zincir değil, filin inancıdır. arjantinli psikolog ve yazar jorce bucay sirkteki fil hikayesiyle bize bu fenomeni aktarır.
devamını gör...
artık kendi paçanı kendin kurtaramayacağın durumdur. bir yerden mutlaka destek alinması gerekir
devamını gör...
tutunamadığını ve tutunamayacağını kabullenmektir.
devamını gör...
öğrenilmiş çaresizlik deyince aklıma olasılıksız kitabından kenara not aldığım bir monolog geliyor;
''bak nava,aslında o filleri orada tutan ipler değil,akıllarındaki koşullanma.işte bu yüzden bilgi önemlidir.eğer bir şey yapabileceğini düşünüyorsan, aslında bu mümkün olmasa bile yapabildiğini görürsün. eğer yapamayacağını düşünürsen,o zaman da çoğunlukla yapamazsın çünkü yapmayı denemezsin bile.''
devamını gör...
başarısız olmayı kabullenmektir.

20 yıl boyunca hayvanat bahçesinde yaşayan ayı, kendi doğasına kavuştuğunda bile kendisini kafesin içinde sanıyor.

devamını gör...
berbattır. insanı çukura sürükler. ve eğer aşamazsanız hayatınız boyunca size eder
devamını gör...
temsili demokraside verilen her siyasi mücadelenin, yeni hırsızlar yaratacağı gerçeği.
devamını gör...
çocukken ailemden ve çevremden çok sıkıntı yaşadığım için, küçük yaşlarda öğrendiğim - acı bir şekilde - durum. asi bir yapım olduğu için başkaldırdım tabi. ne oldu, bu sefer de başımıza vurdular took toook diye. ben ne yaptım başkaldırmaya devam. hala içimden söküp atmakta zorlandığım durum.
devamını gör...
kişinin bir olayı asla başaramayacağım düşüncesine canı gönülden inanması durumuna verilen isimdir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"öğrenilmiş çaresizlik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim