anadolu topraklarında bir salgın hastalık.
devamını gör...
hayata kirli camdan bakıp, herşeyi kirli bilmektir.
devamını gör...
haklı bulduğum sebeplerden dolayı sahip olduğum kanı. insanı diri tutar.
devamını gör...
hep önyargılı bir insan olmuşumdur ama hiç kötü bir yanı yok benim için. aksine kendini koruyorsun bir nevi her şeyden ve herkesten.
devamını gör...
direkt fiile bakılması, o fiili gerçekleştiren insanın ne düşündüğünü düşünmemek. başka bir açıklamayla siyah yıllardan beri renkleri sömürüyor çünkü fiil bu, soğurmak lakin kimse siyahın tüm renklere kucak açtığını düşünmüyor.
devamını gör...
her insanda vardır, ne kadar törpülenirse o kadar iyidir.
devamını gör...
insanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zor demiş einstein.
devamını gör...
ıster istemez bir sekilde o ön yargi olusuyor. ama bu insan ilişkilerinde zedelerdi olabilir. dış görünüşe bakarak ona karakter biçme ya da herhangi bir tavrından onun öyle ya da böyle olduğunu anlamak gibi.
devamını gör...
bir konu hakkında hiçbir fikri olmadan dimdirek o konu hakkında yargıya varmak.

(bkz: bu çocuk çok aptal)
(bkz: bu sınavı kazanamaz)
devamını gör...
10.
+benim hiç ön yargılarım yoktur.

-nah yoktur.
herkeste var olan , herhangi bir insana ,olaya,duruma , şeye karşı hakkında tam bilgi sahibi olmadan çıkarımda bulunmaktır.
devamını gör...
11.
insanoğlunun yüz yıllar boyunca bir biçimde edindiği, kendisini korumasına ve kolay yoldan karara varabilmesine olanak sağlayan bir pasif bir eylemdir.

lakin günümüz insanı bir çok yalan ve yanlış bilgi kaynağı tarafından inanılmaz boyutlarda bilgi ve manipülasyona maruz kaldığı için ön yargının olumsuz tarafı çok daha ağır basmaktadır.

tembel ve akılcı olmayan insan yığınları kollektif ön yargılar oluşturur ve bunlar hayatın her anında yüz yüze gelebilecek olumsuz duygu durumlarına, sebepsiz düşmanlıklara, sonu gelmez stres ve kaygılara sebep olur.

ön yargı aslında karmaşık bir örüntünün basit çıkarımlar ile veya yaşanmış benzer olaylar ile bağlantılar kurularak karar mekanizmasının hızlandırmasıdır.

düzenleme: anlam bütünlüğü.
devamını gör...
12.
bir hastalıktır.
devamını gör...
13.
milletçe en büyük zenginliklerimizden biridir. kişi başına düşen ön yargı miktarında dünya sıralamasında üst sıralarda olmamızın yanında ön yargı çeşitliliğinde zirveyi zorladığımıza eminim. bor mu daha çok bu topraklarda ön yargı mı deseler bor derim. çünkü benim de bazı ön yargılarım var.
devamını gör...
14.
maalesef bazen baş edemediğimiz hastalıktır. ister istemez hepimiz önyargılı olabiliyoruz. ve ne diyor büyük düşünür bilim insanı sakallı sempatik abi "ön yargıyı kırmak atomu parçalamaktan zordur" .
devamını gör...
günümüzde oldukça gerekli olan yargıdır.

lakin önyargı bir ilaçtır, dozunda kullanılmalıdır.
devamını gör...
kronik yalnızlık bunun bir sonucu ne yazık ki.
devamını gör...
--- alıntı ---

önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur. - albert einstein

--- alıntı ---
devamını gör...
yenilmiş kazıkların, boşa çıkan güvenlerin ve alınan hayat derslerinin ortak sonucu. çoğunluk genelde kötü olarak bilse de benim için genelde şaşmayan kanıdır.
devamını gör...
bir çocuğun elinde iki tane elma varmış. annesi elmaların birini istemiş. çocuk iki elmayı da ısırmış. annesi önce gülmüş daha sonra hayal kırıklığına uğramış. çocuk annesine ısırdığı elmadan birini vererek "al anne bu daha tatlı" demiş.
dinlemek, dinleyerek anlamak önemlidir. kendi düşüncelerimizle karşımızdakinin gerçeğine varamayız.
devamını gör...
şimdi fazla kasmaya gerek yok hepimizin sahip olduğu bir nevi eleme kriterlerinin genel adıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ön yargı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim