''ben, sana aynısını evde yaparım. dışarıda yemeğe ne gerek var, evde hem ucuz hem de temiz. evde yaptığımızın içinde ne olduğunu biliyoruz en azından.'' bu cümleleri hemen hemen çoğumuz duymuştur. hadi gelin bakalım hazır ürünlere uygulanan hileler nelermiş (her restoran bunları uyguluyor diye bir iddiam yok. denk geldim ve paylaşıyorum.).

-yemeğin yanında minik kaselerin içinde soslar gelir. bu sos kaseleri her müşteri için farklı olmayabilir. bunun yerine boş tabakta kalan kasenin içindeki mayonezin üzerine yeni mayonez ilave edilir ve kase yeniden servise gönderilir.

-marullar çoğunlukla iyi yıkanmıyor ve mikroplar yeşilliklerin kat yerlerinde ve köşelerinde saklanıyor. iyi yıkanmış oldukları zaman da çok yumuşamış ve kıvamlarını kaybetmiş oluyorlar.

-her restoranın menüsünde çok satan ürünler vardır ve bu ürünlerin çok fazla tüketildiği için taze taze yapılacağını düşünürüz. halbuki çok satanlar genellikle önceden hazırlanır ve ambalajlara sarılarak bekletilir. bunun yerine menüden daha az popüler maddeleri seçin. bunlar muhtemelen siparişiniz üzerine hazırlanacaklardır.

-"şefin spesiyali" gibi süslü başlıklarla servis edilen ve menünün yıldızı gibi görünen yemekler aslında genellikle restoranın buzdolaplarında kalan artan ürünleri, pek tercih edilmediği için tazeliğini kaybetmek üzere olan malzemeleri değerlendirmenin en kolay yoludur. gerçekten tanıdığınız mekan ve şeflerin spesiyallerini tercih edin.

-özellikle fast food restoranlarında bulunan içecek çeşmeleri daha ekonomik bir seçim gibi görünse de bu çeşmelerin ve tankların içleri çok nadir temizlenir ve içinde küf oluşur.

-bir restoran bu yemekleriyle ünlü değilse, menüsündeki deniz ürünleri çeşitlerinden uzak durmanızda fayda var. çünkü çoğu zaman tazelik sorunlarıyla karşılaşır ya da menüde adı geçen balık yerine daha ucuz bir versiyonunu yersiniz.

-içeceğinizin yanında gelen fındık, fıstık, cips gibi atıştırmalıklar çoğu zaman sizden önceki müşterilerin yarım bıraktıklarıyla birleştirilir. artanlar kavanozlara geri konur, ertesi gün yeniden servis edilir. o çerezlere sizden önce kimlerin dokunduğunu asla bilemezsiniz.

-bozulmaya ramak kalan beyaz et, soslanarak ve fırınlanarak tazeymiş gibi servis edilir.
devamını gör...
--- alıntı ---

-marullar çoğunlukla iyi yıkanmıyor ve mikroplar yeşilliklerin kat yerlerinde ve köşelerinde saklanıyor. iyi yıkanmış oldukları zaman da çok yumuşamış ve kıvamlarını kaybetmiş oluyorlar.

--- alıntı ---

yıllar yıllar önce bursada bilinen bir dönercide bir hafta çalıştım. oranın emektarı sayılan bir işçi yerleri sildiğimiz paspası önce lavaboya sokup yıkadı. sonra aynı lavaboya doğranmış marulları attı ve yıkadı. başka sözüm yok hakim bey.
devamını gör...
sayın yazarın yukarıda anlattığı çoğu doğru şeylere maruz kalmamak için, mümkün olduğu kadar dışarıda yemek yememek en doğrusu. (işimden dolayı bende böyle olumsuz çok şey gördüğüm için dışarıda yemek yemiyorum)
devamını gör...
tuvaletten sonra elini yıkamayan aşçı ve personeller vardır.
yere düşen ekmekler müşteriye tekrar servis edilir.
yarım kalan bazı ürünler müşteriye yeni gibi servis edilir.
organik diyerek satışı yapılan yan ürünler asla organik değildir.
devamını gör...
o beş yıldızlı otellerin açık büfeleri var ya... gidin personel yemeği yiyin bence. günlerce ısıtılıp ısıtılıp diğer kalan yemekler çoğu. o pastalar var ya hani, bir önceki günden kalan keklerin üzerine sıkılan krema. bir tek kahvaltılarda biraz güvenebilirsiniz. onda da sadece haşlanmış yumurta, çay, piknik reçel/bal gibi şeyler. peynirlere bence dokunmayın pek. ordan burdan son kullanma tarihi geçmiş şeyler çoğu. bar kısmındaki kuruyemişleri zaten yazmış arkadaşlar. dışarda yemeyin yedirtmeyin pek bir şey.
devamını gör...
tam da, şu covid belası bir bitsin, evde durmayacağım dediğim zamanlarda edindiğim şu bilgiler takdire şayan. bu bilgiye rağmen dışarıda yer miyim? evet,yerim, öyle de pislik bir insanım.

risk budur.
devamını gör...
okumaktan korktuğum başlıklardan biri. dışarıda yemek yemeyi seviyorum ama bu tarz yazılar okudukça yeme arzum kayboluyor.
devamını gör...
üniversitede garsonluk yapan arkadaşlarımdan, daha korkunç şeyler duymuştum. dışarıdan çok kaliteli duran mekanlar bile, tarihi geçmiş ucuz süt arıyorlar.
devamını gör...
çayın,kahvenin yanında verilen küçük kurabiye ikramları başkaları yemediği takdirde belki 5-6 kişinin tabağını aşıp sizinle buluşmuş olabilir. ama tahmin edilmeyecek bir durum değil.
devamını gör...
bir aşçı olarak gireceğim entry sonucunda restoran sektörünü bitirebileceğimi düşünüyorum. ama bu işten para kazandığım için susacağım.

küçük bir tavsiye eğer bu konularda saplantılıysanız sadece mekan sahibini tanıdığınız yerlerde yiyin. ama tanıdığım mekan sahibi yok diyorsanız ateş görmüş ve iyi pişmiş bir yemekte virüs bakteri olmaz. yiyecek bozuk değilse tabi.
devamını gör...
yenimi farkettiniz böyle olduğunu.
devamını gör...
-bir kokteylde ya da açık büfe verilen bir davette kullanılan bardaklar defalarca yeniden kullanılıyor. "şöyle bir" sudan geçiriliyor sadece.
-yine bu tarz davetlerin olduğu yerlerde gelen catering şirketi tuvalet hariç her yeri mutfağa dönüştürme potansiyeline sahip. çalışanlar genelde üniversite öğrencileri oluyor ve çok büyük bir çoğunluğu günlük çalışıyor. hijyene ne kadar önem verirler siz düşünün.
-organik, hakiki limonata, portakal suyu gibi şeyler yazan her ürün asla öyle değildir. hadi asla demeyelim de %99 diyelim.
-bir kahvaltı mekanında tükettiğiniz çoğu şey bimden alınmıştır. verdiğiniz fiyatların karşılığı ürünler değildir.
devamını gör...
ben de çalıştım kısa süreli olsa bile. emin olun en temiz restoran bile sizin kadar temiz değildir
devamını gör...
herkes aksini iddia etmiş ancak tecrübeyle sabit ki sizden bile temiz fine dining restoranlar var. tabiii çok az oldukları da gerçek. paraya kıymanız gerek.
devamını gör...
insan bahşiş atar be birader okadar yüz kaslarımı hareket ettirdim
devamını gör...
salataya dökmek için istediğiniz zeytin yağının yerine hep çiçek yağı gönderilir bu da benden olsun.
devamını gör...
bir çok kafe ve restoranda çalıştım. mutfakta yıkamadan hazirlana sebzelerde gördün sadece silerek temizlenen tabakta ayakkabısını sildigi bezle masa silende. şahsen mecbur kalmadıkça sonra yemiyorum. ama tüm gün dışardasin başka çaren yok o zaman açlık her zaman galip gelir.
devamını gör...
bilmemek mutluluktur düşüncesinin ne kadar önemli olduğunu öğrendiğim başlık. okumaz olaydım bu saatten sonra her yere şüphe ile bakarım.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"restoran çalışanlarının itirafları" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim