#popüler diziler #final yapan diziler
komedi
9.8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
ilk olarak (bkz: ricky gervais)'in senaryosunu yazdığı ingiliz dizisidir. sonra amerikanlar aldı, yürüdü. (bkz: steve carell) ve (bkz: rainn wilson)'un alıp götürdüğü, yarım yarım yardığı, tv tarihinin en iyi sit-com dizisi.

michael, dwight ve kevin malone varken creed'e düşen de ne bileyim.
devamını gör...
izlemeye yeni yeni başladığım ve dördüncü sezona geçtiğim dizi. günlerimi eğlenceli geçirmemi sağlıyo evet ama bazı bölümlerde hüznü de tadıyosun. bir kaç bölümden fazlasını bir günde izlemiyorum. dizi kamera nasıl bir karakter olurun adeta örneği. michael seninle ortak yanlarımız var, seni hem seviyorum hem de eh ama bunu da yapma diyorum utanç duyuyorum ama gülüyorum da... geçen gün mutfakta tost makinesini alırken önünde olan eşyalar, alttakı örtüden kaya kaya öne gelmiş. o sırada tostun iç malzemelerini hazırlıyodum. yanımda da annem vardı. onlar tam düşeceği an öyle bi koşmuştu ki tutmak için buna normalde gülerim ama kısa sürer. zihnimde dizinin kamera hareketleri işte yüze yapılan zoomlar belirdi anlık ofisin mutfağında bi bölüm çekmişim gibi dakikalarca güldüm. güldüm de bi kendim güldüm. sonra da gerçekliğe döndüm, paşa paşa yaptım yedik tostu. ha gün içinde gülmeye de devam ettim o ayrı. kadına anlatsam izlemeden tam olarak da anlamaz.
velhasıl sanki o ofistesin ve o ofistekiler senin evinde. bitmesini hiç istemeyerek izlemeye devam.
devamını gör...
esasında ingiliz bbc yapımı bir ricky gervais dizisi. lakin amerikan nbc uyarlaması olanı daha popüler olmuş, daha güzel olmuş, adeta bir efsane olmuştur. komedi dizisi denince akla gelen dizilerden biridir. mockumentary tarzında olması sebebiyle kendine has bir hava edinebilmiş, mükemmel tasarlanan karakterleri de tuzu biberi olmuştur.

dünya televizyonlarına michael scott gibi şahane bir karakter kazandırmıştır.
devamını gör...
bir vatandaş sayesinde izlemeye başladım, kendisine teşekkür edeyim bari; sevdim seni sütoğlan.
bana avrupa yakası dizisini anımsattı. burhan=michael, evet gerçekten bu iki karakter aşırı tavırları, geri adım atışları, ortamlarda istenmeyen tip olmaları gibi özellikleriyle neredeyse aynı. bir bölümde pam jim'in omzunda uykuya daldığı an jim'in yansıttığı mutluluk ve sonrasında sırf o an için o günü çok güzel bir gün olarak addetmesi ile jim karakterine hayran kaldım. burhan dwight karakterinden de yalakalık, kendini her durumda öne atma gibi özellikler almış. benim en çok dikkat ettiğim karakterler şu anlık bunlar. henüz ikinci sezondayım. ilerleyen bölümlerde belki diğer karakterler de dikkat çekici hale geliyordur. umarım spoiler vermiş gibi olmadım hihihi.*
t: ofis ortamlarını yansıtan sitcom, michael hariç. neyi yansıttığını çözemedim de.*
devamını gör...
ilk olarak 2001 yılında yayına başlayan ve iki sezon süren the office uk ve ardından gelen, uk versiyonundan çok daha tutan ve izlenen the office us olarak ikiye ayrılır.

the office us izlemiş birisi olarak, hem keyifli bir sitcom izlemek hem de ingilizcesini geliştirmek isteyenlere tavsiye ederim.

not: ilk sezonu izleyip çok kötü diyerek bırakmayın, en kötü sezonu ilk sezonu.
devamını gör...
dunder mifflin şirketinin ofis çalışanlarının günlük çalışma hayatını anlatan sitcom dizisi. 24 mart 2005'ten 16 mayıs 2013'e kadar nbc'de yayınlandı ve toplam dokuz sezon sürdü. aynı isimli bbc dizisinden greg daniels tarafından yapılmış amerika uyarlamasıdır. başrollerinde steve carell, rainn wilson, john krasinski, jenna fischer, b.j. novak vardır. antidepresan etkisi gösterdiğini düşündüğümden sıkıntılı zamanlarda keyiflenmek açısından birebir etkisi vardır. ufak ayrıntılardan esprileri kapabiliyorsan, durum komedisinde anı yakalayabiliyorsan ideal dizidir.
devamını gör...
görünüşte her şey aynı olmasına rağmen, orijinal versiyonu (uk) ile amerikan versiyonu oldukça önemli farklar içerir. uk'de david brent tam nefret edilesi bir profil sergilerken, michael scott kimi zaman babacan davranan, personel dostu bir kişiliktir. bu basit fark aslında çok önemli bir mizahi farklılığa işaret eder. british mizahtaki monty pythondan günümüze gelen sınır tanımaz; acımasızlık, absürtlük ve sınıfsal karakter. öbür yanda da amerikan sitcomlarının vaz geçilmez, üç bölümde bir seyirciye "thats so sweet"* dedirten, ajitatif, kofti "tatlışlıkları" ve seyirciyi yalan, pamuk şekerden bir gerçekliğe sokması. bu perspektif farklarının ötesinde amerikan versiyonu daha doygun, daha başarılı bir yapımdır. zannımca top 10 sitcoma girer.
devamını gör...
t: şahsım devleti adına bugüne kadar bana en fazla keyif veren sitcom dizisidir. aslı u.k versiyonudur.
ilk sezon yayınlanınca pek beğenilmemiş diye okumuştum, hatta devam etmeyecekmiş bile. oysa ilk sezon da çok iyiydi. (örn. michael'ın, mil başına bağış yaptığı kendisine söylenince ağzı yarı açık donup kalması.)
birçok insana göre u.k versiyonu daha iyidir. ricky gervais etkisi olabilir.
peki, nedir diğer sitcomlardan ayrılan özellikleri?
1. gülme efekti olmaması (salakmışız gibi nerede güleceğimize karar verilmemesi de diyebiliriz.)
2. çekim yöntemi: çoğu zaman tek kamera üzerinden ve sahne geçişlerinin de ani kamera manevralarıyla çekilmesi
3. karakterlerin değişimi ve sürekli farklı olayların yaşanması: örneğin kevin'in değişimi.
4. karakterlerin tek tek seyirciyle teması olması.
daha da arttırılabilir.*
devamını gör...
daha evvel bir kaç bbc dizisi izlemeye çalıştım. adamların konuşmasından bir şey anlamıyorum. türkçe altyazı ile de izleyemiyorum zira yerel söyleyişleri çevirmiyor çünkü bilmiyor. ingilizce altyazı ile izlemeye çalışıyorum ama orada bulunan deyimi artınca çıkmıyor. bir örnekle açıklayayım. klişe olacak ama herkes yani aşağı yukarı herkes bunu bilir diye bu örneği veriyorum. ingilizcede it is raining like cats and dogs diye bir deyim var.

bunu aratamıyorum çünkü kedi çıkıyor köpek çıkıyor ama adam adamın bu deyimle anlatmak istediği şeye ulaşamıyorum. sağanak yağış demiyor da damlarda yatan sokak hayvanlarının sığınacak bir yer bulmak için kendini hızla damdan aşağı atması yani gökten kedi köpek yağması anlamını bilmiyorum ben çünkü ingiliz değilim ingilterede yaşamadım o yağmuru yemedim. ingiltereye en yakın rize var bizde ama orada bu durum olsa bu kedi köpek yağıyor kelimesi ile ilgili bir deyim yoktur.

neyse çok uzattım. bunun ingiliz versiyonu olan original halini izlemek istedim ama bu nedenlerle izleyemedim. herkeste amerikan versiyonunu değil ingiliz olanı izle dedi öyle kaldı.

şimdi 9 sezonu temin ettim ama bakalım ne zaman izlerim bilmiyorum çünkü sırada başka diziler mesela çok merak ettiğim breaking bad var.
devamını gör...
alakasız zamanlarda, alakasız repliklerle aklıma gelip modumu yükselten dizi.
us versiyonunu üç kez baştan sona izledim. hala canım sıkıldıkça, yemek yerken, arkada ses olsun isterken birkaç bölüm açıyorum. sanırım ne kadar çok sevdiğimi gösterecektir. michael öncesi ve sonrası olmak üzere diziyi iki bölüme ayırabiliriz. michael sonrası biraz tadı kaçıyor.

başta michael olmak üzere dizideki hemen herkesin kafası güzel. bütün karakterler şahane, hepsi çok komik olsa da benim favorim; (bkz: creed bratton)
devamını gör...
sadece belli bir kesim insanın mizah zevkine hitap eden amerikan dizisi. herkes sevmez çünkü cringe olaylarla doludur. öyle gülme efektine falan da ihtiyaç duymaz, karakterlerin bir bakışı bile sizi güldürmeye yeter çünkü. bir komedi dizisine bu kadar bağlanabileceğimi asla tahmin edemezdim ama favori dizim kesinlikle.
dizi çekiminde tanışan ve hâlâ birbirlerinin en iyi arkadaşı olan jenna fischer (pam) ve angela kinsey (angela) dizinin her bölümü hakkında uzun uzun konuştukları, bazen sürpriz konuklar ağırladıkları office ladies isminde tatlı bi' podcast yapıyorlar. dizinin meraklılarına öneririm. oyuncuların çok sık doğaçlama yaptıklarını ve kim hangi sahneyi doğaçlama yapmış gibi şeyleri öğrenince tadı da farklı oluyor haliyle. son olarak burdan b.j novak'a da bi' selam çakmak isterim, tatlım sen o yaşta nasıl yazdın o sahneleri ya...
devamını gör...
bize dwight gibi muhteşem bir karakteri kazandıran muhteşem bir dizi.izlediğim sit-com dizilerinde kimse dwight kadar komik ve ilgi çekici değildi kendisi biraz parks and recteki ron swanson karakterini etkilemiş gibi görünüyor.micheal schur etkisi işte,harika.
devamını gör...
dunder mifflin adlı bir kağıt şirketinin, scranton/pennsylvania'da bulunan ofisinde yaşananların anlatıldığı sit-com dizi.

bu diziyi çok övdükleri için izlemeye başlamıştım. baktım ilk sezonu* 6 bölüm - 2 saat dedim ne kaybedebilirim. dizi ilk sezonu geçtikten sonra başlıyor aslında denebilir. senaryo daha iyi, oyuncular rollerine alışmış ve sonrasında ortaya harika bir dizi çıkmış ortaya.

bana kalırsa şimdiye kadar çekilmiş en iyi sit-com dizidir. kesinlikle tavsiye ederim.
devamını gör...
tekrar tekrar izlediğim kara mizahın zirvesi ricky gervais'in yer aldığı ingiliz versiyonu da amerikan uyarlaması da ayrı keyiflidir. fakat karakterlerin daha abartılı olması sebebiyle favorim amerikan versiyonudur . dwight ile ruh ikizi olmamız mümkündür. bu başlık altındaki tüm yazarları kucaklıyor , mizah anlayışlarının kalitesinden ötürü tebrik ediyorum .
devamını gör...
bittiği için en çok üzüldüğüm dizilerden biri. baş rol oyuncusu michael scott olarak gözükse de her bir karakter ayrı ayrı ve derinlikle işlenmiş. belgesel tarzındaki çekim tarzı sizi o ofisin içine sokuyor adeta.
devamını gör...
gerçekten kaliteli bir sitcom. bir kere arka planda herhangi bir gülme efektinin olmaması hatta ara ara karakterlerin absürt durumlarda susarak verdikleri tepkiler izlemeyi çok keyifli hale getiriyor. bir kaç kez başlamıştım ama devam ettirememiştim. dizinin komedi konsepti çoğu komediden farklı olduğu için adapte olmak için biraz sabretmek gerekiyor ama sonrasında gerçekten keyif aldığınızı hissediyorsunuz. izlerken absürt durumlarda bazen karakterler yerine utandığınız bile oluyor bence mizaha farklı bir yaklaşım ve kendisini keyifle izleten bir sitcom.
devamını gör...
ilk sezonu ingiliz versiyonuna benzer. 2.sezonla birlikte dizi biraz daha amerikanlaşır ve 8.sezona kadar dünyanın en iyi komedi dizilerinden birini izlersiniz. son iki sezon biraz düşüş olsa da finali ile güzel bitirmiş dizilerdendir.
devamını gör...
bugün yine jim’in pranklerinden en efsosu olan dwight’ın çalışma masasını tuvalete taşıdığı ve bir de üstüne sabit hattını arayıp kağıt fiyatını sorduğu kısımda elinde mumla tuvaletten çıkan kevin malone sekansını izledim. yemin ederim gelmiş geçmiş en muhteşem yapım bu ya, kuran çarpsın bak.
devamını gör...
diğer entrylerde de belirtildiği üzere, ilk sezon biraz sıkıcı gelebilir, alışma evresi olarak adlandırılabilir. zaten yanlış hatırlamıyorsam 10 bölüm var sadece. sonrasında öyle bir alışıyorsunuz ki bırakmak gelmiyor içinizden. ıntro müziği bile duyduğumda mutlu eder beni. kesinlikle izlenmesi gereken bir dizidir.
devamını gör...
9 sezondan oluşan efsane sitcom dizisidir.

dizinin yapımcısı ve fikir babalarından olan ricky gervais'in baş rolünü üstlendiği ingiliz yapımı the office dizisinden uyarlanmıştır.
steve carell, rainn wilson, john krasinski, jenna fischer, b.j. novak dizide rol alırken dizinin yapımcılığını ricky gervais, stephen merchant ve greg daniels üstlenmiştir.

konusu dunder miffin adındaki bir kağıt şirketinin scranton şubesinde yaşananları anlatır.
birbirinden ilginç karakterlere sahip olan bu dizi hemen hemen her sitcom severin en sevdiği dizilerden birisidir. hatta yüzde doksanının en sevdiği dizidir.
sebebi ise karakterlerin kusursuz yaratılmamış olmasıdır. ben en azından bu olayını çok seviyorum. karakterler uyuz, yalaka ve gıcıktır. yani normal insanlardır. hepimiz gibiler.
michael scott tüm zamanların yaratılmış en iyi karakterlerinden birisidir. onu tarif edecek kelimeler yok. müthiş birisi.
dwight schrute. dünyanın en garip insanı. gülmekten ağlatan sahneleri oldu. yemin ederim şaka yapmıyorum. bu karakteri bir insan nasıl yazar anlamıyorum. muhteşem.
jim halpert. kendisini çok yakışıklı ve çok sempatik olduğu için sevmiyorum. kıskanıyorum herifi. çok cool.
pam beesly. yine en sevdiğim önemli karakterlerden birisidir.
ryan howard. kendisinden nefret ediyorum. bu yüzden başarılı bir kişi kendisi.
andy bernard. yine garip manyağın tekidir. severim kendisini.

dizinin en sevdiğim taraflarından birisi ise konuların çekinilmeden harcanılması. bölüm başlarında rahatlıkla bir bölüm çıkabilecek konuları harcıyorlar. nefis bir şey. çok komik kısımları harcamaktan çekinmiyorlar çünkü ellerinde bol bol konu var. yaratıcı bir ekip.
diğer tarafı ise dwight ile micheal scott arasındaki garip ilişki. bu iki uyuz insanı izlemek acayip bir şey.
yine başka kısmı dizide bulunan dostluk ilişkileri. birbirilerine garip şakalar yapıyorlar ama birbirlerini seviyorlar. birbirlerine bağlılar. jim ve dwight örneği.
diğer tarafı ise dizinin umurunda olmayan bir üslubu olması. her şeyle dalga geçebiliyorlar. umurlarında değil. her şeyle dalga geçiyorlar. sınır yok. bence mizah dediğimiz olay tam olarak böyle olmalı.
diğer güzel taraf ise samimi olması. seyirciye ofisin içindeymiş gibi hissettirmesi. 9 sezon boyunca oralarda dolaşan bir stajyer gibi hissettim kendimi. kameraya atılan bakışlar çok mutlu etti. zaten dizinin amacı da bu.

dizi 2005 ile 2013 yılları arasında yayınlanmıştır. altın küre ve emmy ödülüne sahiptir.
türkiye'de yayın hakları amazon primedadır. sadece the office için bile amazon prime üyesi olunur. bunu daha önce defalarca dedim yine diyorum. arada sırada açıyorum bir bölüm keyfim yerine geliyor.

toplam 201 bölümden oluşan harika bir dizi. hala fırsat bulamamış herkese şiddetle tavsiye ederim.

not: daha önce izleyip beğenmemiş olabilirsiniz tekrar şans verin. aynısını yaşadım çünkü.
ayrıca bitince depresyona girebilirsiniz. ben girdim çünkü oradan biliyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"the office" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim