klasik türk müziğidir. türk kültürüne has makamlı müzik türüdür. bülent ersoy zeki müren muazzez abacı müzeyyen senar gibi öncüleri vardır. severek dinliyorum bu kadar sakin bu kadar huzurlu bir müzik olamaz yahu çok seviyorum. özellikle eski bir dükkana girince radyodan duyuyorum müthiş bir zevk kaplıyor içimi esnaflar dinliyor mutlu oluyorum. bizim müziğimiz olması ayrıca çok hoştur.
devamını gör...
en başat ismi bekir sıtkı sezgin’dir. gerçek sanat güneşidir ancak daha sonra zeki müren gibi bir duayen çıkarak bu ünvanı gerçekten de hak etmiştir.
devamını gör...
''bir sonbahar akşamı gittin, tükendi bütün umutlarım, her akşam aynı yerde eser saçlarının kokusu, her içime çektikçe bir hançer saplanır yüreğime,'' diye filan başlarsa bir görürsün gününü.
devamını gör...
toplam da 40'a yakın makam vardır her birinin anlamı kelimeleri de bambaşkadır. 3 farklı türü vardır basit bileşik ve göçürmeli. ermeni tatyos efendiyi dinlerseniz o ezgileri daha rahat anlayabilirsiniz. tatyos efendi
devamını gör...
dilimi bağlasalar anmasam hiç adını.
devamını gör...
büyüdükçe sevebildiğin, kavrayabildiğin müzik türüdür.
devamını gör...
türk sanat müziğinin öncüleri olarak muazzez abacı, zeki müren, emel sayın, yılmaz morgül isimlerinin verilmesi beni sarstı biraz hâlâ içim titriyor. bu isimler için yakın zamandaki türk sanat müziği temsilcileri demek daha doğru olur.
devamını gör...
rakı içerken dinlenmesi gereken, ruhunuzun güzelleşmesini sağlayan müzik türü. bir çeşit ruh mezesi.
devamını gör...
bu iki kanalda güzel örnekleri bulunan müzik türü.
!! geçersiz url !!

!! geçersiz url !!
devamını gör...
10.
kazara dinleyince keyif veriyor ama isteyerek ve bilerek dinlemiyorum nedense.
devamını gör...
11.
dinledikçe anneannemi hatırlatandır.
çok naif bir türdür, dingin kafayla sözleri anlaşılarak dinlenmelidir.

albümdeki o resme bakarken ağladın mı hiç
mazideki günlere kalbini bağladın mı hiç
unutmayıp adını senelerce andın mı hiç

(bkz: bir ilkbahar sabahı)
devamını gör...
bu müzik normalde klasik türk müziği ya da alaturka müzik olarak bilinir. sanat ibaresi bizzat trt tarafından konulmuş ki arabeskten, poptan daha kaliteli izlenimi verme mesajı güdüyor.
devamını gör...
zeki müren'in sanılanın aksine mahfettiği söylenen müzik türü.
devamını gör...
geceleri ruhumu dinlendirmek için zaman zaman dinlediğim müzik türü*. bence günümüzde yeterince değer görmüyor. hak ettiği değeri görmüyor daha doğrusu. 5-6 sanatçı vardır bu türde ezbere bilinen. gerisinden bihaberiz. serap mutlu akbulut'u herkes bilmez mesela. o ses, o nağmeler... muazzam.
devamını gör...
deryadır, denizdir. yüzmeyi bilen bile boğulabilir. elit bir zevktir, seveni sevmeyeni çoktur.
en sevdiklerimden birini bırakayım.
bonus
devamını gör...
inanılmaz bir zevkle dinlediğim müziklerdir.
devamını gör...
istanbul müziğidir. köklerini tanburi cemil bey'den, refik fersan'dan, mesut cemil bey'den, münir nurettin selçuk'tan ve daha nice klasik türk müziği bestekar ve icracılarından alır. benim için sadra şifa bir müzik türüdür.
devamını gör...
pek dinlenilmeyen müzik türüdür. özellikle yoğun ve sert duygular yaşayan bir millet olduğumuz için ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. kürdili-hicazkâr makama mensup müzikleri saatlerce dinliyorum. sonuç antidepresan etkisi ve sakin bir ruh hali.
devamını gör...
söyleyenin'de dinleyenin'de asaleti olan müziktir. ruhu terbiye eder.
devamını gör...
ilkokulda olduğum sıra, kendi aramızda şarkı yarışması yaparken, söylediğimiz şarkıların türü.
çok popülerdi o zaman. *
mesela bir ilkbahar sabahı.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türk sanat müziği" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim