bir tür kayıtsızlık ve duyarsızlık göstergesidir. başkalarının acısına veya mutluluğuna ortak olma kabiliyetini kaybetmiş olan insanlara mahsus bir özelliktir.

ekleme, ya da bir yazarın da dediği gibi kendini bu türden üzücü gelişmelerden koruma, üzüntüden kaçma çabasıdır.

ayrıca ben yaşamadıysam benim için yok hükmündedir diyebilecek cesareti gösterebilecek insana en azından dürüstlüğü ve kendini saklamadığı için teşekkür ederim. zorunlu ekleme (duygularını ve düşüncelerini, takındığı tavrı onaylamasam bile.)

deprem olduğu için söyleyemese de içinde garip bir mutluluk ve keyif hisseden, deprem haberlerini ekran başından dikkatle, ilgiyle takip edip bu konu üzerinde bol bol konuşan insanlara kıyasla bence daha düzgün bir insandır.

bence yanlışlık varsa şuradadır,
(bkz: olanı biteni ilgiyle izlemekten başka bir şey yapmayan insanlar)
sonuçta kuru kuruya üzülmek ya da üzülmüş görünmek de kimsenin derdine derman olmuyor. üzüleni üzülmeyenden ayıracak olan şey ağlamak vb değil, harekete geçmek, bir şeyler yapmaktır.

ekleme, tanım talihsiz ifadeler içerdiği için düzeltilmiştir. yine de talihsiz bir tanım olabilir. eğer bir hatam varsa özür dilerim.
devamını gör...
deprem olduğu için keyif hisseden mi? deprem üzerine konuşan, oradaki yakınlarını merak eden, sevdiklerine geçmiş olsun diyen insanların bu durumdan keyif aldığını mı düşünüyorsunuz?

ilk tanımın aksine empati yoksunu, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı bir insanın yapacağı iştir. öyle insanların benim ve sevdiklerimin çevresinde olmamasını dilerim.
devamını gör...
sabah 4'ten beri deprem hakkındaki videolara, yazılara maruz kalınmışsa bence son derece insani bir durumdur. çaresizlik kötü bir şeydir arkadaşlar, sadece biraz empati.
devamını gör...
''on beş çocuğa tecavüz ettim ve evet yanlıştı ama cesurca itiraf ediyorum.'' demek gibi bir şeydir. cesaret hatta dürüstlük her zaman evla bir şey olmuyor maalesef.

bir doğal afetten keyif alabilecek mizantropiye sahip olanlar hakkındaki görüşün ise insanın özü gibi bir şey. hangimiz tam masumuz? hangimiz tanrısı olmadığımız, dahası ölümlü olduğumuz bir dünyanın ögesi olmaktan katıksız bir memnuniyet duyabilir? kastettiğin bu his elbette aşağılık bir duygu ama bu şartlarda, hele ki sosyokültürel hiyerarşide aşağıda olan bir insanı böyle hissettiği için suçlamamak gerekiyor.

ya da suçlamadan önce kendimize bir bakıp ahlak abidesi olup olmadığımıza...
devamını gör...
insanların sorunlardan kaçış şekli farklılık gösterebilir. kimisi tüm gün twitterdan yeni gelişmeleri falan takip eder bu konuda kimi de o gelişmelere maruz kalmamak için ayrı bir çaba sarf eder. o yüzden gayet normal bir durum aslında .
asıl sorun bence böyle bir konuda dahi insanları sen öyle yaptın,bunu yapmadın,bak ben daha çok tepki gösterdim,sen yapmadın şeklinde ithamlarda bulunmak. bu konuda yapılacak şey mi gerçekten.
devamını gör...
çok üzücü, konuşmak istemiyorum sadece ağlıyorum ben, yapabildiğim tek şey bu. bu bir facia, sözün bittiği yerdeyiz. çok yakın olmasam da tanıdığım bir kişiyi kaybettiğimi de, o kişinin kardeşinden az önce öğrendim, detayını soramadım, telefondan da konuşulmuyor, sorduğum sorulara cevap veremeyen şokta ve acılı ve ağlayan bir kişi ile iletişim imkansız. dedim ya sözün bittiği yer. herkese sabırlar diliyorum.
devamını gör...
politika konuşma, depremi konuşma, şehitleri konuşma. sonra akp hayatımıza nasıl çöktü.

edit: depremi siyasete bağlanıyorum. gündemden uzak nesiller yetiştirmeye çalışan zihniyeti eleştiriyorum sadece. engelleyip sataşan meczuplara duyurulur.
devamını gör...
acı verici... hayal etmesi yaşandığını düşünmesi bile kötü. ve önlem yok! şimdi diyorlar ki "binalarınıza dayanıklılık testi yaptırın !" daire başı kaç para istiyorlar haberiniz var mı!? insanlar nasıl o kadar para versinler. biri tamam dede diğer daireler veremiyor. her ilçenin belediyesi bununla ilgili bir birim kurmalı. bu birimde her ilçe belediyesi binalarından örnek alıp bu testi yapmalı. yoksa bu deprem gerçeğiyle bu şekilde yüzleşmek zorunda kalacağız!!
devamını gör...
acı duyabiliyorsan canlısın. başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın.
bilmiyorum bu başlığa başka ne denir?
devamını gör...
rte öksürme hemen haber yapacak anasını diktiğimin satılmış medyasının yaptığıdır.
devamını gör...
(bkz: lafla peynir gemisinin yürümediği gerçeği)

konuşmak isteyene lafım yok, konuşmak istemeyene de lafım yok. ama konuşmayanlara niye konuşmuyonuz lan yoksa siz insan değil misiniz şeklinde alınan manasız tavra karşıyım. sırf konuşarak herhangi bir şey çözülüyorsa sabaha kadar konuşalım ama yatakta uzanıp entry girerek pek bir şey olmuyor. açarsın başlığını, yardım numaralarını yazarsın, ulaşmaya çalışan olursa elinden geldiğince iletirsin. milyonluk kitlesi olan bir sözlük olsak gene eyvallah, hani en azından sağa sola ulaşırız, yaygara kopartırız ama o da değil, hepi topu elli yüz kişi ya varız ya yokuz. burda durup evet ben de çok üzüldüm hocam yazınca neyi çözmüş oluyorsunuz bana bi anlatsanıza. herhangi kötü bir olay karşısında instadan pray for x yazıp kenara çekilen tiplerden ne farkınız kalıyor? başkalarını suçlayınca ahlaki anlamda daha mı iyi hissediyorsunuz, o mu amaç?

boş vicdan mastürbasyonunuza alet etmeyin acılı insanları.
devamını gör...
lütfen el birliğince yardımımızı yapalım "benim yardımımımdan ne olur ki" demeden. bu deprem çok geniş alana yayıldı ve bitmiyor. yaşadığımız büyük felaket. oradaki insanlara ufacık da olsa yardımcı olmamımız şart.
ben kahroldum sabahtan bu yana. ruh gibiyim. biz yatağımızda mışıl mışıl uyurken insanlar canıyla uğraşıyor. maraş gitti, bitti denilirken az önce 7.5 şiddetinde artçı oldu kabus gibi. hatay, adana, antep, adıyaman... felaket durumdayız.

depremle ilgili konuşmak istenmeyebilir ama insanlar acı çekiyorsa da kayıtsız kalmamalıyız.
iş için arayan aptal bir müşterinin keyfi şikayetini dinlemek inanılmaz sinirlendirdi. insanlar can derdinde kimi keyfinin derdinde!
devamını gör...
yani konuşmaya iştirak etmeyebilirsin senin seçimindir ama bi süre seve seve maruz kalacaksın.

kendini ifade etmek insanın doğal ihtiyacı. ulan bi de deprem tüm memlekette oldu ya hani? herkes ortak bi korku etrafında dönüyo ya şu an. birine ben de üzüldüm demek acını paylaşıyorum, ben de korkuyorum, yalnız değilsin demektir ya, insani bi şeydir ya.

pragmatist mantıkçı yaklaşımlarınızla "deprem hakkında konuşmak zorunda mıyım yeaa" diye deprem hakkında başlık açmak yerine 83747 farklı konuda tanım girebilirsiniz mesela.*
devamını gör...
1999 gölcük ve düzce depremlerinde bölgedeydim.
insanların neler yaşadığını, neler çektiğini çocuk yaşta gözlemledim...
sonra yıllar yılları kovaladı.
izmir depremini yaşadım.
bu bir yetişkin olarak depreme karşı açtığım ilk savaştı.
yerel yönetim bazında görevim gereği de 3 gün aralıksız deprem bölgesindeydim.
yeri geldi taş taşıdım, yeri geldi insanları organize ettim.
her şeyiyle depremi, acılarını, binalardaki tahribatı ve zihinlerde yarattığı yıkımların farkındayım.
bu arada, yaraları sarmak adına büyükşehir belediyesinin yardım hareketine katılmak isterseniz eğer:
umut hareketi - izmir büyükşehir belediyesi
bu işin azı çoğu yok.
1 kişiye bile faydamız olsa ne mutlu hepimize.

bu depremde de sabahın ilk ışıklarından beri kurum olarak bölgeye itfaiye ekipleri, yardım tırları ve organizasyonlara koşturuyoruz.
fiziksel yorgunluğum umrumda değil, mental olarak yoruldum.

evet, bu akşam benim bu insan.
depremden konuşasım yok arkadaşlar.
konu deprem de değil, konu elimden bir şey gelmeyen konuyu açmak istememek.
çünkü her cümlede yüreğime bıçak saplanıyor.
sadece susmak istiyorum.
susmak ve gökyüzünü izlemek.
sadece bu.
devamını gör...
depremden konuşmak istemiyorum. bu demek değildir ki bu faciaya kayıtsızım.elinden bir şey gelmediği zaman konuşmak acı veriyor. bir şey yapamıyorsun, ateş düştüğü yeri yakıyor, öksüz ve yetim kalıyor binlerce insan ama sen hiçbir şey yapamıyorsun. anlatabiliyor muyum?
devamını gör...
bugün gördüklerim karşısında en on defa göz yaşlarımı tutmaya çalıştım. bazen konuşmak istemezsiniz ama gözünüzün önüne gelir işte.
devamını gör...
konuşmak istememek doğaldır. ülkenin yüzde 96'sı fay hattı üzerinde. deprem travması olabilir bu çok doğaldır. ancak hiç bir şey olmamış gibi sabahtan beri saçma sapan tanım girip beni delirten 2 tane densiz yazar var. küfürü fazlasıyla hak ediyorlar ama işin sonunda şikayet edip hesabımı kapattıracaklarından çok eminim. tamam umurunda değil ama bunu kendi içinde yaşa!
devamını gör...
doğaldır anlarım ama her şey çok güzelmiş gibi sohbet muhabbet oh ne güzel havalarını anlamam. şu an hiçbir şey yokmuş gibi normal normal tanım girenleri de anlamıyorum!
çıkın arkadaşınızla çay kahve için ilgilenmiyorsanız da burda salak salak başlık hortlatmayın bari yardım başlıkları yukarıda kalsın!
yazdığınız sözlükte deprem bölgesinde olup da hala haber alamadığımız yazarlar var. türkiye’nin öbür ucundayım sabahın köründen beri ta orada enkaz altında kalan tanıdıklarım için yardım göndermeye çalışıyorum burdan! ateş düştüğü yeri yakıyor tamam da bu kadar da değil. şuursuz musunuz manyak mısınız nesiniz be. iki üç gün bekleyin bari tanım girmeyince ölmezsiniz!
bütün cinlerim tepeme çıkıyor alakasız başlıkların uplandığını gördükçe!

bu başlık için söylemiyorum.
devamını gör...
gözümüzde yaş kalmadı. ne diyim ne yapacağız ne olacak böyle . ne diyeceğim ne düşüneyim . allah' ım sen bilirsin ama bu anadolu halkı hep fakirlik hep yoksulluk hep dram hep imtihan yardım et ne diyim. söyleyecek çok şey var da acımız büyük.
devamını gör...
korkutucu, moral bozan bir konuyu açmak istememektir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"depremden konuşmak istememek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim