abbas kiarostami ve majid majidi gibi ünlü yönetmenlerin filmleriyle izlemeye başladığım sinemadır.

son dönemde çok beğenilse de ben fazla sevmiyorum iran filmlerini. konusu çok güzel olanları var ama iran filmlerini izlemenin biraz sabır gerektirdiği kanısındayım ya da biraz alışmak gerekiyor. filmin konusu etkileyici olsa bile bana büyüleyici gelemiyor. çok sakin akan filmler çoğunluğu zaten ama sakinliği de boğucu havaya sahip. iran sinemasindan kaliteli film önerebilecek yazarların tavsiyelerine açığım.
devamını gör...
film önerinizle mesaj kutumu şenlendirebilirsiniz :)
e: örnek vatandaş mesaj kutumu şenlendirdi. önerileri;
sarhoş atlar zamanı
kirazın tadı
kaplumbağalar da uçar.
alyosakaramazov da mesaj kutumu şenlendirdi. önerileri;
cenaze için bir kaç kilo hurma
neredesin süpermen
kaplumbağalar da uçar
satıcı
ekmek ve gül.
devamını gör...
şahsımda aşırı karamsar etki bırakan sinemadır.
devamını gör...
inanılmaz bir sinemadır.
1997 yapımı cennetin çocukları
1999 yapımı cennetin rengi/allah 'ın rengi
2004 yapımı kaplumbağalar da uçar

filmlerini izlemeniz tavsiyemdir. fakat hepsi bol miktarda dram içerir dikkat ediniz. moraliniz çok yüksekse sizi diplere düşürür, zaten moraliniz bozuksa daha da dibe çeker haberiniz olsun. fakat mutlaka izleyiniz.
devamını gör...
sinema dalında çağ atlasa da ülke olarak istenilen refah düzeyi ve siyasi ortama sahip değil. ortamı değerlendiren insanlar çıkmış ki kültürel anlamda çıtası yüksek bir halk olmanın gururu içerisindeler. bu da sinemada yeni anlayış, yeni perspektif, yeni sinema adamlarını ve yönetmenlerini ortaya çıkarmış. yazar neslihan acu, iran sineması hakkında şu tarifi yapmış :

bütçesi küçük ama insanlığı büyük samimi, dürüst filmler.
devamını gör...
şam saatine göre
devamını gör...
a seperation, shahr-e ziba, forushande, darbareye elly gibi son zamanlarda da çok iyi eserler vermiş ışık gibi parlayan bir sinemadır.
devamını gör...
kirazın tadı , yakın plan veya kanlı altın gibi filmlerle, dünyanın her yerinden mutlaka izleyicisine ulaşan muazzam bir sinemadır.
devamını gör...
bütçe olarak düşük ama kalite bakımından yüksektir. ağır ilerler. sağdan soldan tepeden uçan görsel efektler yoktur. her şey sadedir aynı hayatın kendisi gibi. yönetmenler bizim gibi kendi kültüründen utanmazlar. neyse onu gösteriyorlar. yermekse yermek övmekse övmek.
zaten çoğu da sanat filmidir. altında derin anlamlar taşıyan dram filmlerine sahiptir. o yüzden herkes anlamaz. çoğunluk uçan maymunlar isteyip sevişen çiftler görmeye meraklı olduğundan bu filmleri görmezden gelirler.
insanlar mı tuhaf yoksa bu sinema mı çok durgun bilemiyorum altan.
devamını gör...
farsça aşık olmak istemenize neden olan sinemadır.
devamını gör...
benim de yazacaklarım vardı ama ben yeni övdüm de geldim.
devamını gör...
toplaşıp övdüğümüz sinema çeşidi.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
özellikle modern iran sineması'nın hastasıyım. sanat aracılığıyla yapılan bir başkaldırı gibi.

asgar ferhadi filmlerine ayrı bir parantez açmak istiyorum. kadınların acılarını anlatırken kadını yücelten, yüreklendiren, yol gösteren filmler. genelde aynı oyuncuları görürsünüz. aynı amaç uğrunda aynı yolda yürüyorlarmış hissi veriyor. mutlu oluyorum peyman moadi, shahab hosseini, taraneh alidoosti gibi oyuncularla sık karşılaşınca.

gösterdikleri cesaretin ve verdikleri emeklerin bir gün karşılık bulmasını yürekten diliyorum.
devamını gör...
ıçinde sadece insan vardır. onlar da kendilerinden büyük kederleri ve sevincleri olan küçük insanlardır.

daha fazlasını bulamazsınız. bu yüzden herkes sevmez.

bence övdüm.
devamını gör...
onu ayrıştır uçları ayrıştır kadını erkeği ayrıştır sinemayı ayrıştır.
yeter. gerçekten yeter..

sinema 1 tanedir... iran'ı türk'ü kürt'ü fin'i yoktur.
devamını gör...
kısıtlı imkanların muhteşem senaryo ve yönetmenlerle buluşup şaheserler çıkardığı sinemadır. holywood'un parlak ışıklarını söndürüp gerçekliğin sivri uçlarıyla tanıştırır.
(bkz: sarhoş atlar zamanı)
(bkz: kirazın tadı)
(bkz: kaplumbağalar da uçar)
(bkz: cennetin çocukları)
(bkz: cennetin rengi)
(bkz: baran)
devamını gör...
hakkında "şark'ın şiiri: iran sineması" adında kitap yazılmış. akademisyenler film tavsiyeleriyle sizi rehin almaya çalışırken sıkça başvururlar iran sinemasına. trt 3 izleyicileri bu ilimde derinleşmişlerdir.
devamını gör...
vakti zamanında bir ödev yapmıştım... bakın tüm ortadoğu, kafkasya ve orta asya sineması ödev; abartısız söylüyorum eleme yapmadan önce 100 sayfalık ödevin 75 sayfası sırf irandı. hoca "en fazla 6 sayfa" diyince ağlaya ağlaya o yüz sayfayı 6'ya düşürdüm. vallahi yaptım. ödevi yazma aşamasından çok kısaltma aşaması ömrümden ömür götürdü.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"iran sineması" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim