nobel ödülü almış, portekizli harika yazar, yüce insan.

başyapıtı genel görüşe göre “körlük” isimli kitabıdır. kilise ve tanrı ( t’yi büyük mü yazmalı) ile arası biraz bozuk olabilir. bir rivayete göre “isa’ya göre incil” kitabından sonra kilise biraz sinirlenmiş ve aforoz kozunu masaya sürmüştür. o da kanarya adalarına yerleşip, kendini iyice yazma işine vermiştir.

nokta ve virgül dışındaki noktalama işaretlerinden pek hazzetmez.
devamını gör...
pek severim,çok severim bu yazarı.her anlattığında bir mesaj,bir insanlık dersi vardır.sarı kitaplarının hastasıyız.
devamını gör...
körlük kitabıyla tanıdığım bir yazardır. kendisi hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak körlük romanında insanlar üzerinde yarattığı farkındalık çok iyi.
devamını gör...
1998 yılında nobel edebiyat ödülünü almış olan portekizli yazar. o kadar muhteşem eserleri var ki, her birinin tadı birbirinden güzel. "körlük" adlı kitabını çoğu insan okumuştur mesela. sonrasında ise devamı niteliğinde olan "görmek" adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim. ayrıca "körlük", beyaz perdeye de aktarılmıştır. kitabı okuduktan sonra filmi de izlemeniz, ımm, enfes olur. bunun yanında "ölüm bir varmış bir yokmuş" adlı kitabı da harikadır. azrail'in uğramadığı bir ülkedir kitapta bahsi geçen. ayrıca kitabın özelliklerinden biri, aynı cümle ile başlayıp bitmesidir. bunun yanında, "kabil" adlı eseri de insanı düşüncelere sevk eden nadide kitaplardandır. kısacası tüm eserlerini size sevdiren bir yazardır josé saramago..
devamını gör...
toplumsal bir msjı olsun, bana birşeyler katsın ama bunu sürekli öğüt veren tarzdan daha ziyade bir kurgunun içinde yapsın. kurgu da aksın gitsin diyenlerdenseniz hemen bir jose saramago kitabı okumanızı tavsiye ederim. çünkü bunu layıkıyla başarabilen ender yazarlardan biridir bence.
devamını gör...
yazım tarzına alışması zor ama bir kere alıştıktan sonra bağımlılık yaratan yazardır.

kendisinin en sevdiğim kitabı, pek bilinmeyen ama benim ilk göz ağrım olan "kopyalanmış adam"dır
devamını gör...
kendisiyle yapılmış bir söyleşide;

"nobel ödülü hakkındaki değerlendirmeniz nedir?" sorusuna

"hayatımda aldığım en büyük ödül karım pilar’dır. işin aslına bakılırsa, en büyük devrim aşktır." yanıtını vermiş yazar.

kitaplarında siyasi, dini, toplumsal otoriteyi hiçbir şekilde tanımaz. okuması noktalama işaretlerini kullanış şekli itibariyle biraz zordur ama içine girdiniz mi büyüleyici bir yolculuğa başlamış olursunuz eserlerinde.
devamını gör...
körlük romanı ile insanın vahşileşmeye ne derece meyilli, bencil bir yaratık olduğunu müthiş bir metaforla anlatan yazar.
henüz diğer kitaplarını okumadım. sırada kabil var
--- alıntı ---

"evet, su katılmamış bir ateistim ve bunun bin tane sebebi var. sadece bir tanesini hatırlatayım size. kainat yaratılana kadar, ebediyette, tanrı hiçbir şey yapmadı. sonra, nedendir bilinmez, onu yaratmaya karar verdi. altı günde yaptı bunu, yedinci gün istirahate çekildi. o günden beri istirahatte. ebediyen de istirahate devam edecek. ona nasıl inanılabilir ki?"

--- alıntı ---
devamını gör...
cümle kurma konusunda tarihin en iyilerinden. bu da olağanüstü bir zeka düzeyi olduguna işaret ediyor. dikkatli ve altyapısı sağlam okura hitap ediyor bu yüzden. benim en sevdiğim kitabı isa'ya göre incil. katolik bir ülkede aziz nesin'vari tavırları nedeniyle çok üzerine gidilmisse de zerre taviz vermemistir. dalgasini geçmiştir kitaplarında. kutsaliniza saygı falan duymaz, bildigin maytap geçer. hem de ne geçmek. tam bir bruno. neyse ki yakalamadilar. uzun yaşadı. komik adamdi.
devamını gör...
"ölüm bir varmış bir yokmuş" adlı eserinde yer yer kendi yazdığı cümlelere eleştiri yönelten ve yine de hikayeden bir an bile kopmanıza izin vermeyen insan, daha doğru tanımla "insanüstü".
devamını gör...
eserleri ile toplumsal depresyonu son dönemde en iyi yansıtan yazardır. türkiye'de körlük romanı ile bilinse de aslında çok daha fazla eseri vardır. eserleriyle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
devamını gör...
distopya sevenler için iyi bir tercih olacaktır.
devamını gör...
nobel edebiyat ödülü sahibi portekizli yazardır. eserlerinde kendine ait bir yazı tarzı vardır. noktalama işaretleri onun için sadece virgül ve noktadır. yaşayıcılara tavsiye: (bkz: körlük) (bkz: görmek) (bkz: kabil) eserlerini okuyun.
devamını gör...
koronavirüs çıktığında aklıma ilk gelen bu yazarın körlük kitabıydı. kitap hafızamda bi aktı şöyle olabilecekleri düşünüp irkildim.
devamını gör...
körlük , görmek ,ölüm bir varmış bir yokmuş ve kabil kitaplarını okudum. josé saramago'nun dili çok akıcı ,romanları merak uyandırıcı. konularına bakıldığında gerçekten özgün olduklarını görebiliyoruz. bir gün durduk yere herkes kör olmaya başlarsa nolur, ya da kimse ölmezse gibi sorulardan yola çıkıyor ama alt metinde insanlığa dair mesajlar veriyor. mesela herkes kör olduğunda ne para ne mevkinin önemi kalmaz, insanlar vahşileşir.
devamını gör...
dini eleştirilerinden dolayı portekizden kanarya adalarına sürülen yazardır.kabil isimili eserindeki eleştirileri o kadar çarpıcı ve ufuk açıcıdırki kendinizi sürekli sorgulamanıza sebep olur.
devamını gör...
saramago romanları, grinko şarkıları, insta stroyler, kahve resimleri. gücünü hakkedilmiş bir kibirden değil sığ bir kalitesizlikten alan narsizm.
işte size 21. yüzyıl.

edebiyattan, felsefeden yüzeysel faydacıların kitaplarını elinden düşürmediği kişi.
devamını gör...
kafirlikte level atlamış bir yazar, sadece kabil' ini okudum.
devamını gör...
bugün kendisinin yazdığı ''körlük'' kitabıyla ilgili yorum yaptıktan sonra doğum günü olduğunu öğrendim.
ruhu şad olsun, güzel bir tesadüf oldu.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"jose saramago" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim