gürcü asıllı sovyet devlet adamı. sovyetleri birliğinin ikinci lideri. ikinci dünya savaşı sırasında nazi almanyasına karşı sovyet rusya'ya önderlik etmiştir. yönetimi süresinde adı insan hakları ihlalleriyle sıkça anılmıştır. kırım tatarlarının tehciri kendisinin döneminde gerçekleşmiştir.

(bkz: barbarossa harekatı)
(bkz: stalingrad savaşı)
devamını gör...
20. yüzyılın en acımasız kişisidir. bebek katili, bir sürü kişinin ölümüne neden olan diktatör.
devamını gör...
hitler ne kadar humanistse bu da o kadar humanisttir. yalnız hitler'in çöküşünde katkısı olduğu da bir realitedir.
devamını gör...
düşünün ki bir tarafta hitler, diğer tarafta stalin, aslında sıfır noktasına ikiside aynı uzaklıkta uçtalar, biri politika olarak sağda, diğeri solda. ikiside aslında birbirinin aynı ; manyak, zalim, diktatör. kim kazanırsa eminim diğeri ötekinin eline geçmemek için intihar edecek, savaşı stalin kazanıyor, hitler intihar ediyor.

stalin tarihin gördüğü en manyak, en zalim diktatörlerden biridir. daha önce komünizm ile yönetilen bir ülkede bir süreliğine kaldım ve orada yaşadım. dolayısı ile o zamanları yaşamış halkla doğrudan iletişimim oldu. elbetteki stalin zamanını gören çok az kişi kalmıştı ben oradayken, ama o zamanları yaşayanlardan konuştuklarımın hiçbirisi (özelikle belirtiyorum hiçbirisi) bu adamı hayırla anmıyordu.

bu devirde hala bu adamı savunan stalinistler var. dolayısı ile daha önce hiç yemediği bir yemeği hiç tatmadan, o yemek hakkında fikir beyan edebilmek ne bileyim ne derece doğru? o yüzden bu adamın savunulacak bir tarafı yok.

not : ortanın solu, moskova yolu dünya görüşüne sahibim. üstelikte zamanında batum'dan gelmeyiz, hemşeriyiz bu adamla yani, ona rağmen ateşi bol olsun.
devamını gör...
rusya’nın hitler’i (bkz: adolf hitler)
devamını gör...
katil bir sosyopattir sovyet sanayisini güçlendirmek için milyonlarca köylüyü açlıktan öldürmüştür . gücü ele geçirince kendisine rakip kim varsa ya öldürüldü ya sürüldü karısı bile buna dayanamayıp intihar etti.
devamını gör...
gürcistan doğumlu politikacıdır.
devamını gör...
josef stalin, asıl adı yosif visaryonoviç cuğaşvili.
sovyet devlet adamı ve sovyetler birliği komünist partisi genel sekreteri (1922-1953).
sovyetler birliği'ni 1920'lerin sonundan ölümüne kadar diktatörlük rejimi ile yönetti.
stalin; sovyetler birliği'ni endüstriyel ve askeri bir süper güce dönüştürdü, fakat bunu gerçekleştirirken totaliter politikalar uyguladı ve milyonlarca sovyet vatandaşı diktatörlüğü sırasında öldü.
stalin döneminde; 3 ila 20 milyon arasında insan çalışma kampları, zorunlu kolektivizasyon, kıtlık ve yargısız infazlardan dolayı ölmüştür.
devamını gör...
katildir. katildir katildir...
stalinin çok ünlü bir sözü var der ki "bir insanın ölümü trajediyken milyonların ölümü sadece bir istatistik"
sonra ne mi yaptı? kırımda, orta asyada kafkasyada insanları öldürdü*. ve diktatörlüğünde sscb nin en kara günlerini yaşattı.
bu adamı seven birisini gördüğünüzde selam dahi vermemenizi öneririm.
devamını gör...
kırım'da, kafkasya'da türkleri, müslüman milletleri vurmuş, kırmış, sürgün etmiş. hatta devrimi beraber yaptığı adamları bile asıp, kesmiş biridir.
devamını gör...
şeytanın ta kendisidir. hatta şeytan önünde diz çökmüştür. sadece türkleri değil, başka milletleri de kıymıştır. milyonlarca insanın katilidir. işkencelere tabi tutmuştur. stalin dönemindeki meşhur kızıl dönemde, iki milyondan fazla kişi tutuklanmış, yarım milyondan fazla insan idama çarptırılmıştır. tüm bunların dışında sürgün edilen milyonlarca insan.. açlıktan ve soğuktan milyonlarca ölüm..

türk birçok sanatçı-aydın, bilim ve fikir insanlarını öldürmüştür.* mesela; salman mümtaz, yusuf vezir çemenzeminli, magcan cumabay, bekir sıtkı çobanzade, ahmet baytursun ve çurmit şirioğlu..

devamını gör...
efsanevi friends dizisinde joey tribbiani'nin bir defaya mahsus kullandığı sahne adıdır.
devamını gör...
josef stalin, lenin ve troçki'nin dogal devamidir. stalin, genel olarak çok yargilanan bir tarihi kisilik. bazi solcular, lenin ya da troçki'yi stalin karsisinda romantiklestiriyorlar. lenin ve troçki 1918'de kurucu meclisi kapatmasi, rus ekonomisini merkezilestirmesi unutuluyor. politik muhalifleri rusya'da ilk siddetle susturan ya da ekonomik ve idari hatalarindan dolayi milyonlarin açliktan olmesine yol açan stalin degildi.

stalin'in sovyetler birligi kesinlikle çok daha baskici ve zor durumdaydi. ancak ıkinci dunya savasi ve soguk savasin baslangici, sovyet rejimini her turlu sertlestirecekti. amerika bile 1930'lar, 40'lar ve 50'lerde daha baskici bir yer haline geldi. sovyetler birliginde bu donemde olen birileri varsa tek suclanacak kisi stalin degildir. otoriter komunizmin dogal olarak gelecegi nokta burasiydi. rosa luxemburg bu durumu "rus devrimi" adli denemesinde, 1918 yilinda zaten elestirmisti. demokrasisiz, proletarya diktatorlugu olmaz.
(bkz: rosa luxemburg)

not: stalin ile hitler'i ayni kefeye koymak ya dupeduz cahilliktir ya da nazi sempatizanligidir. turkiye'de genelde nazi ideolojisinin ne bicim bir sacmalik aldigi ciddi bir sekilde anlatilmiyor. bir tarafta, aryan irk denilen sacmaliktan olmayan herkesin ya yok edilmesi ya da kolelestirlmesi gerektigini savunan bir adam var. stalin'in hedef kitlesi ya politik muhaliflerdi ya da entelijensiya. diger olenler, ukrayna durumu disinda idari ve ekonomik problemler ve beceriksizliklerin yol actigi acliklardan dolayi olduler. hitler yahudileri bir irk olarak iddia edip bu irkin yok edilmesini savunuyor. bunun yaninda sakatlar, politik muhalifleri ve slavlar da var. stalin hicbir zaman yahudi soykiriminda kullanilan tipte makinelesmis bir soykirim gerceklestirmemistir.
devamını gör...
bugün ölüm yıl dönümü olan, iq’su iki haneli olanların kendisini pek sevdiği, tarihin en “eli kanlı” insanlarından birisidir. tarihin en büyük katliamlarını yapmıştır. işin kötü yanı sadece nazi’leri veya japonları değil kendi halkını da katletmiştir. açlıktan binlerce insanı öldürmüştür, kalanları ise süründürmüştür. muhalifleri ülkenin ölümcül soğuğa sahip bölgelerine sürgün etmiştir. kendisine karşı gelen subayları bile katletmiştir.
bir örnek vereyim. katyn katliamında 22.000 polonyalı subay ve sivili kafalarına birer kurşun sıkarak infaz etmiştir. uzun yıllar bu suçu nazi almanyası’nın yaptığı düşünülmüştür ancak 1990 yılında mihail gorbaçov olayın failinin sovyetler olduğunu itiraf etmiştir ve infaz yargısının imzasını bizzat stalin’in attığı belgeler açığa çıkmıştır.
devamını gör...
çocukluğumuzun efsane ansiklopedisi olan meydan larouse'da kendisi ile ilgili şöyle bir bilgi mevcuttur:
"lenin vasiyetinde stalin'in partinin başına geçmesini istemiyordu."
başka bir söze gerek yok bence. türkiye'de halen bu herifi savunanlar var ya ben bir de onlara yanıyorum. ayrıca, başka kaynaklar isterseniz:
(bkz: the death of stalin)
(bkz: iki diktatörlük altında: stalin ve hitler'in mahkumu (kitap))
devamını gör...
kars'ı isteyen vizyonu çok dar bir katil.
devamını gör...
stalin, lenin'in çok kötü bir öğrencisidir. özü itibariyle kötü bir insan değildir. türk veya herhangi bir halka düşmanlık besleyecek bir kişi ise hiç değildir.
fakat sovyetlerin asıl çöküş yılları kanaatimce stalin'in yönetiminde olduğu yıllarda başlamıştır. ağır sanayi hamleleri işçiyi emeğe yabancılaştırmıştır. ülke bir işçi devleti olmaktan çıkıp, devlet kapitalizmi olan bir sisteme evrilmiştir.
bunun yanı sıra, 2. dünya savaşı sonrasında kapitalist blokla yaptığı anlaşmalar, dünyada olabilecek bütün devrimlerin canına ot tıkamıştır. stalin'in bu anlaşmalardaki amacı, tek ülkede sosyalizmi korumak ve yaşatmaktır. oysa, troçki'nin de işaret ettiği üzere kapitalizm ve komünizm aynı dünyada yaşayamaz. biri birinin sonunu getirir.
fakat unutulmasın ki, 91 yılında çözülen ve yıkılan komünizm değildi. sovyetler birliği denen devlet kapitalizmi tabiatı gereği çökmüştü.
devamını gör...
kars ardahan ve boğazlarda gözü olan, çarlık politikasını ihya eden türk düşmanı gürcü.
devamını gör...
#668707 hatta özünde evliya gibi adamdır.
gulag'da, katyn'de, göç ve sürgünde milyonlarca insanı yanağından öpmüş ve kırmızı karanfil dağıtmış kişidir.

(bkz: komünizmin kara kitabı)

stalin'in alkış susturucusu

devamını gör...
rahmetli lenin'in ölüm döşeğinde ''ne poh yerseniz yiyin bu malı parti başına getirmeyin'' dediği, gürcü diktatör. bir de galiba bakunin'in veciz lafıydı... ''en ateşli devrimciyi başa getirin, çardan beter yönetir ülkeyi'' diye...

rus tarihi enteresan dkfjg
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"josef stalin" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim