ortalama ağırlığı 32-38 gram arasındadır. ingiliz cinslerinde 45 gram, daha sıska cinslerde ise 27-28 gram gelmektedirler. 28 gramlık bir hayvanın gagayla tırnak etini ısırması durumunda verebildiği acı çok acayip.
devamını gör...
her ne kadar genel olarak insan temasından hoşlanmasalar da, gözleri ile vücutları arasındaki boyun bölgesindeki tüylerin parmağınız ile nazikçe ters yönde okşanmasından hoşlananırlar.
devamını gör...
katlanamadığım kuş türü.
zaten çok konuşan insanları hiç sevmem bir de kuşuyla hiç uğraşamam.
devamını gör...
20 dakikada bir dışkılama kapasitesine sahip şaşkın ve salak görünümlü tatlı hayvan. sahip oldukları renk çeşitliliği gerçekten inanılmaz. yalnızlığa bürünmüş home-office mesai saatlerimde bana eşlik etmesi için eşim tarafından alınan bu salak şey şimdilik ele gelmese de kafa ile yaklaştığınızda kaçmıyor. bakalım ilerleyen günlerde evcilleşme süresi nasıl gelişecek.
devamını gör...
cok tatli hayvanlardir bunlar. evimde bi tane var ondan biliyorum.yalniz kafalarina dokundurmazlar, ele tutulmaya gelmezler,kapali alanlarda yapamazlar,ayrica soguğa karşı korumasızdırlar. kış vakti sıcak yerlerde tutulması gerekir.
devamını gör...
insanın köpekten sonraki en iyi dostu olan canlı.
devamını gör...
pek narindirler, cereyanda kalmaya gelemezler, alışık olmadıkları biri onlara karşı hamle yaptığında çok heyecan yaparlar kalpleri patlayıp ölebilirler.
aynı zamanda çift olarak bakılması makbuldür, bir dişi bir erkek.
eğer çiftlerden birisi ölürse ya da onları ayırırsanız bu ikisinin de sonu olur.
romantik hayvanlar bir de.
devamını gör...
çocukken gözümüzün önünde kedinin kaptığı konuşabilen kuş. bir hafta evde yas tuttuk. gerçekten evin üyesi gibiydi.
devamını gör...
son 10 yıldır 2’si sağ, 1’si aşırı doğurganlığından dolayı verdiğim, 2’si ise camdan kaçtığı için muhtemelen hakk’ın rahmetine kavuşan kuşla toplam 5 tanesine bakmış biri olarak her bir kuşun farklı bir mizacı olduğu kanaatindeyim. ilk aşırı doğurgan olanı fazla agresif, candan ikinci ve üçüncü olanı abi-kardeş ya da baba/oğul iken şu anda baktıklarım ise fazla rahat ve sinir bozucular. normal ve ballı yem tüketmelerinin dışında armut, elma, mandalina, kiraz, salatalık hıyar, havuç yanı sıra yoğurt-ayran, siyah çay-türk kahvesi tükettiklerine denk geldim. bir kere ilgiye alıştıklarında yolunuzu gözler olurlar. odada ses duymayınca kendi kendilerine öterler. boynu ve kulağının arkasını bir kere parmağınızla sevdiniz mi her gün bunun yapılmasını isterler. ha, koyduğunuz pencereye sık sık güvercin geliyorsa dostane ilişki, karga geliyorsa ölüm fermanına imza atmış olursunuz. nedendir bilinmez hiçbirine bir kelime bile öğretemedim. muhtemelen aşırı sessiz ve sık sık şarkı dinlemeyen biri olmamdan dolayı daha o mertebeye erişemedim.
devamını gör...
kafa sözlük'te ismini kullanıcı adı olarak kullandığım kuş cinsi, şu ana kadar 7 tane besledim, muhabbet kuşlarını seviyorum.
devamını gör...
görünüş olarak tatlı, güzel ama kafa ütülemekten başka bir işe yaramaz. sevsen sevilmez, salsan salınmaz. iyisi mi evcil hayvan yönünden başka alternatiflere yönelmek.
devamını gör...
saat gecenin 1'i olmuş cici kuş cici kuş, aşkım aşkım, boncuk boncuk, babacık babacık gibi kelimeleri ve duyduğu sesleri hiç durmadan ve yorulmadan sürekli tatlik etmesi. geceme harika sesiyle eşlik ediyor pamuk'um. *
devamını gör...
2-3 hafta önce kafesini farkında olmadan açık bıraktığımız için kaçıp giden kuş , avuç içi kadar ufacık bir hayvan fakat yokluğu insanı derinden üzüyor .
devamını gör...
daha iki haftalık bir yavrucukken gelen ve on yıl bizimle yaşayan minik, ağzı laf dolu arkadaşımdı bir tanesi. son kez gözlerime bakıp gözünü yumuşunu unutmuyorum hiç. 15 yıl oldu nerdeyse hala özlerim.
devamını gör...
bazen sanki zavallı dermiş gibi bir bakışı olan kuş türü.
devamını gör...
evde 2 kedi olması sebebiyle asla besleyemeceğim hayvandır
devamını gör...
şuan da beslediğim olmazsa olmazım diyebilirim.ismi pastel ve 4 aylıkken konuşmaya başladı.bide vıcır vıcır öylesi bir canlı yani.sinir stres hiç birşey bırakmıyor insanda.ilgilenebilecek herkese öneririm.bakması kolaydır masrafı çok çok azdır.çok çabuk bir şekilde de konuşurlar,alışırsanız vazgeçemezsiniz ayrıca.
devamını gör...
çok severim, sahiplendirmek isteyen varsa talibim
devamını gör...
birkaç ay önce kuşlarım hasta oldu ve çok sıkıntılı bir süreç yaşadım. yazacağım şeyler belki bazı arkadaşlara yardımcı olur

beyaz renkte erkek bir kuşum var 2 ,5 yaşında .eylül ayında 6 aylık eş aldık , hareketli gayet sağlıklı görünüyordu.. ilk başta aynı kafese koymadık baktık anlaştılar aynı kafese koyduk.erkek olan kuşum ona rehberlik etti hep bu sürede. bir buçuk hafta sonra dişi kuş hastalandı. gece yemlerini kusmuş, hareketsiz ,sürekli kabarık, yemek yemiyor ..

ilk defa başıma geldiği için ne yapacağımı bilemedim (erkek olan kuşum 2 yıldır bizimle daha önce böyle bişi yaşamadım. )
ertesi gün ağlaya ağlaya veterinere gittim. üşüttüğünü söyleyip antibiyotik verdi. yemini,suyunu,ilacını şırıngayla gagadan vermemi söyledi.
1 hafta devam ettim kuşum azıcık toparlandı ama işe yaramadı .
internetten araştırdığım şeylerle mama hazırladım sürekli ( pirinç lapası, bebek maması vs.)
baktım iyileşmiyor kuşu satın aldığım yere gittim anlattım bana bir ilaç vereceğini söyledi ( antibiyotik , kendisi kuşlarına veriyormuş ) ilacı aldım yanında da bi miktar aspur aldım.
ilacı diğeri gibi gagadan değil suyuna katmamı söyledi. dediğini yaptım ( diğer antibiyotik bitmişti, veteriner geçmezse devam ederiz dediği için kuşçunun dediği antibiyotiği uyguladım). ama içime sinmedi. kuş aspuru sevdi az da olsa yemeye başladı eskisine göre daha iyi ama hala ara ara hastalanıyordu.
bir iki defa kanlı dışkı yaptı.(dışkı tahlili yaptırmak istedim ama avrupa yakasında yapıldığını öğrenince hasta kuşumu oraya kadar götürmek endişelendirdi)bu arada sürekli veterinere gittim , moralim sıfır ,sürekli ağlıyorum.
veterinerlerin çoğu kanatlı hayvanlardan anlamıyor. kuşçular da öyle . ben ne biliyorsam bana onu söylemeye başladılar .
bende detaylıca internette araştırmaya başladım bu konuyu..
bu videoya denk geldim ve çok yardımı dokundu :
buradan

neler yaptım:
-hemen koksidiyoz tedavisine başladım.(kuşunuzu ilk aldığınızda hasta olup olmamasına bakılmaksızın uygulanması gerekiyor)
bazı kuşlar taşıyıcı olup hastalık belirtisi göstermiyorlar . benim erkek kuşum büyük bi ihtimal taşıyıcı ve dişi kuşa bulaştırdı.
-tedaviden sonra probiyotiğini,vitaminini,ekstra mamalarını araştırdım ve alıp uyguladım.
- her gün kafeslerini temizledim
-her gün sularını değiştirdim,su kaplarını yıkadım.haftada 2 kere içini fırçaladım.
-bu süreçte kakası poposuna yapışıyordu sürekli incitmeden ılık suyla temizledim.
- hala onlara özel beslenme programları var

şu an kuşlarım çok sağlıklı çok şükür


erkek olan kuşum bu sürede çok yardım etti.dişisiyle ilgilendi mama yemediğinde yedirmeye çalıştı. su içmediğinde gagasıyla alıp su fırlattı.onun ötüşünden bile dişiye bişey olduğunu hemen anlıyordum.

onları o kadar çok seviyorum ki elimden geldiğince çok iyi bakmak ve ömürlerinin yettiğince çok uzun sağlıkla yaşamalarını istiyorum

biraz uzun bir yazı oldu.umarım faydası olur.internette çok yanlış bilgiler ve tavsiyeler var maalesef . ilaç, takviye,vitamin ismi isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olurum . cici kuşlar sağlıkla yaşasın
devamını gör...
çocukken sahip olmak istediğim ama nedense hep vazgeçtiğim evcil hayvandır.

özgür bir doğası varken onu hapise tıkmak çok vahşi geliyor bana.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"muhabbet kuşu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim