narsisizm bireyin benliğinin tatmin olmayışı ve her zaman tatmin olmak için arayış içinde olma halidir. dolayısıyla narsist bireyler hiçbir zaman mutlu olamazlar. her şeyin en doğrusunu bilen, her şeyin en güzelini kendisinin yaptığını zanneden, diğer insanların fikirlerini önemsemeyen, kendisini her durumda haklı gören, eleştiriye kapalı, eleştirmeyi seven, hep ilgi isteyen, öz sevgisi yüksek olan insanlardır
devamını gör...
sen bir derdini anlatırken "seninki de dert mi canım" seni bölüp kendi problemlerini anlatmaya başlaması
devamını gör...
dünyadaki en önemli en güzel, en mükemmel kişi olduğunu, dünyanın etrafında döndüğünü falan düşünür. böyle insanlara acıkmaktansa hastalık olduğunu bilip yardım edilmeli bence.
devamını gör...
ilave etmek gerekirse toplumdan dışlanmaktan mutlu olmak. kendilerini çok sevdikleri için toplumdan dışlanmak veya linç yemek onlara ödülmüş gibi gelir.
devamını gör...
anadolu'da narsistlere "el iyisi, ev delisi" diyorlar... valla tam da cuk oturuyor... dışarıda kendisini gördüğünüzde şok geçirirsiniz, hani o evdeki herkese eziyet eden o adam, dışarıda bambaşka birine dönüşür.. aman bilmem ne bey, ne saygın, ne sevilen biridir, öyle kibar, öyle hayranlık uyandıran biridir ki bu adam o evdeki adam mı acaba diye şaşırırsınız... o kadar iyi biri rolü yapar ki herkes onu haklı bulur, zaten onun karşısında hiçbir zaman haklı çıkamazsınız.. o iyi babadır *, sen ise nankör, kıymet bilmez, hain evlatsındır... günah keçisisindir... sürekli manipülasyonlarla insanın ayarlarını bozar, dengesini kaybettirir, kendinden şüphe ettirir, iyi biri mi kötü biri mi çözemez hale gelirsiniz... *
devamını gör...
insansı özellikleri olmayışıdır
devamını gör...
büyük bir yardım kampanyası başlatıp rekor oranda yardım toplayabilirler. onlar için önemli olan insan(lar)a yardım etmek değil bu kampanyada bağış hareketçisi olarak adından söz ettirmektir.

(bkz: cover type narsism)

edit: mesela başımızdaki zatı örnek verelim adamın kendi ülkesinde yemeye ekmeği yok, sırf islam dünyasında kendi adından söz ettirmek için suriyelileri ülkemize doldurup, tunus ve libya'ya mali yardımda bulundu. niye? çünkü bu tip gizli-kapalı narsistler adından yardım-bağış kampanyalarıyla söz ettirirler.

sigmund freud ise narsisizmi "dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi" şeklinde açıklamıştır. yani libidonun büyük bir depoda toplanır gibi egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi; fakat kolaylıkla tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumudur. * psikolog richard christie ve florence geis'ın incelediği makyavelizm'e yakın psikopatiden uzaktır. aslında her türlü bu karanlık üçlünün bir elemanıdır.
görsel
devamını gör...
"gaslighting" çok sevdikleri bir yöntemdir. size düşündüğünüz şeylerin doğru olup olmadığını sorgulatır. "sen kafayı yemişsin", "ne saçmalıyorsun?", "kafandan uyduruyorsun" türevi cümleler kurarak size sizi sorgulatırlar. ya ben gerçekten uyduruyor muyum, kafayı mı yiyorum noktasına gelirsiniz. eğer bir narsistle ilişki içerisine girdiyseniz bundan çıkmanız oldukça zor olacaktır. siz tam gitmek istediğiniz zaman size yalvarır, tam bir aşık gibi davranır ve yolunuzdan döndürür. sonra sizi yine elde edince aynı döngü başa sarar, psikolojiniz iyice bozulur. o yüzden lütfen narsist olduğundan şüphelendiğiniz bir insan varsa ayrılın ve kendi ruh sağlığınızla ilgilenin. kimse sizden daha çok şey bilmiyor ve siz de hiçbir şeyi uydurmuyorsunuz. ayrıca aşk denen şey acı vermek zorunda değil, siz hiçbir şeye katlanmak zorunda değilsiniz.
devamını gör...
herkeste narsistlik vardır. bazı insanlar başkalarına tavırlarıyla bunu ileri seviyelere taşıyabilir ve gösterebilir. bu özelliği beslediğimiz müddetçe iş doğallığını kaybedip kompleks haline gelebilir ki bu da hem kişiye hem de çevresine zarar verir
devamını gör...
kendini surekli suçlu hissettirir. daime elestirir. hep o haklidir.basarindan mutlu olmaz cunku o basarili olmalidir.kurbanlarini duygusal insanlardan secer. dikkat.
devamını gör...
öyle bir düşünceli görünürler ki şaşar kalırsın. seni çok iyi anlarlar. empati bir yapar ki ouw mükemmel. ama bunlar seni daha iyi manipule etmek için bir maskeden ibaret. hiçbir zaman alacağından fazlasını, hatta %1'ini bile vermeyeceklerinden emin olabilirsin. verdikleri zararı tamir etmez; özür dilemezler. hatalarını kabul etmezler. ne hatası ayol?
devamını gör...
aynayı çok severler.
okuyup yazmak gibi gâileleri yoktur.
hep sevilmek isterler.
ben demeyi çok severler.
empati kurmaz, özür dilemezler...
paylaşımcı değillerdir.
yardım etmeyi sevmezler.
kendini sevmekle kendine tapmayı karıştırırlar...
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"narsist insanın özellikleri" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.