1.
osmanlı devletinin kurucusu olan, devletin temellerini atan kurucu lider. ayrıca osman gazi ile ilgili türkçe kaynakların en eskisi olan ahmedi'nin dastan ve tevarih-i müluk-i al-i osman adlı eserinde, osman gazi'nin yaptıkları yalın bir şekilde şu 12 dizede özetlenmiştir;

"oldu osman bir ulu gazi ki ol / nereye ki vardı ise buldu yol / her yana verir idi bir bölük çeri / ki el vuralar katledeler kafiri / bilecik'i fethetdi ol namdar / inegöl ile dahi köprühisar / durmadı her yana leşker saldı ol / az zamanda çok vilayet aldı ol / kafir yıkıp yakıp ol namdar / bursa ve iznik'i eyledi hisar / öyle takdir etdi hak azze ve cel / ki ol ikiyi aldı ecel."
devamını gör...
ı. osman veya osman gazi, mahlasıyla fahrüddin veya osmancık, osmanlı beyliği ve osmanlı hanedanı'nın kurucusudur.
devamını gör...
osmanlı imparatorluğu'nun kurucusudur.gördüğü rüya ile meşhurdur.
devamını gör...
osman gazi veya osman bey osmanlı beyliği ve osmanlı hanedanı'nın kurucusu.
devamını gör...
bursa tophane'deki türbesinde medfun olup, adı izmit körfezindeki asma köprüye verilmiştir.
devamını gör...
miras olarak; kaşık, at koşum takımı ve tuzluk bıraktığı söylenen osmanlı beyliğinin kurucusu.
devamını gör...
osmanlı beyliğinin kurucusudur ayrıca ilk hükümdarıdır.
devamını gör...
çağdaş bizans kaynaklarında ismi atman veya ataman olarak geçen osmanlı imparatorluğunun kurucusu. oğlunun ismi de öz ve öz türkçe isim olan orhan dır.
devamını gör...
isminin aslında osman değil ataman olduğu da bir rivayettir.
devamını gör...
ertuğrul gazi'nin oğlu.
devamını gör...
osmanlı devletinin banisi türk büyüğü.
devamını gör...
osmanlı devletini devlet yapan (bkz: orhan bey)in babasıdır.
devamını gör...
kara osman da derler kendisine... 1302 yılında bizans impartorluğu'nu koyunhisar/bafeus savaşında yenmiştir. istanbul'dan gelen roma ordusunu yenmesi diğer beylikler nezdinde şanını ve şöhretini artırmıştır.
devamını gör...
(bkz: duman)

tanım: osmanlı devletinin kurucu babası kabul edilen ve ismini veren tarihi kişi.
devamını gör...
kendisine esir düşen bizans tekfuru mikhael kosses *ile müslüman olmasından önce birlikte bizans 'a yönelik dini nitelikli savaşması bana ilginç gelmiştir.
devamını gör...
dedesi süleyman şah değil, gündüzalp’tir.
bastırdığı bir sikkenin üstünde osman b. ertuğrul b. gündüzalp yazmaktadır.
tekfurları dize getirmiştir.
devamını gör...
ben yazarsam çok uzun yazacağım kimse de okumayacak ama kısaca şunu söylüyorum başlık altına girilenlerin yarısı yanlış veya eksik.
devamını gör...
batı dillerinde kurduğu devletin ottoman diye adlandırılmasının nedeni osman ismindeli peltek ''s'' harfinin (arapça'da peltektir) ''th'' olarak telaffuz edilmesidir. bazı araştırmacılarda buradan yola çıkarak bir gaflet ile adının ataman olduğunu iddia etmişlerdir.
devamını gör...
babasının amcasının adlarına bakılırsa osman diye bir arap adını taşıması mümkün değil. devletin resmen bir sünni devlet olmasından sonra adı osman yapılmış olmalıdır. öte yandan gerçekten yaşadığına dair ciddi kuşkularımın olduğu bir kişidir.
devamını gör...
ı. osman veya osman gazi veya osman bey ya da osman han mahlasıyla fahrüddin veya osmancık, (1258, söğüt – 1 ağustos 1326, bursa) osmanlı beyliği ve osmanlı hanedanı'nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı olan türk hükümdar.

1299 yılında uç beyi olmaktan çıkıp söğüt ve domaniç'te osmanlı beyliğini kurmuştur. sonrasında bağımsızlığını ilan etmiştir. ünlü tarihçi halil inalcık'a göre osmanlı devleti bağımsızlığını 1302'de koyunhisar muharebesinden sonra kazanmıştır. moğol istilalarından kaçan müslümanların, beyliğine sığınması ile siyasi ve askeri gücü artmıştır. çöküş döneminde bulunan doğu roma imparatorluğu'ndaki karışıklıkların da etkisiyle kısa sürede anadolu ve doğu roma'nın hakimi durumuna gelmiştir. vefat ettiği zaman beylik, eskişehir ile bursa arasındaki topraklarda hüküm sürüyor ve doğu roma imparatorluğu'na ait iznik ve bursa'yı abluka altında tutuyordu.

osman gazi 1280'lerden 1300'e kadar uzayan yaklaşık 20 yıllık osmanlı devletinin doğuş süreci evresinde toplumsal düzeni çok karışık bitinya bölgesinde (yani günümüzdeki bursa-bilecik-iznik yörelerinde) sanını korumak ve ufak uçbeyliğini güçlendirmek için bir dizi yerel çatışmalar yapmıştır. bu çatışmalarda gaza yoldaşı olan samsa çavuş,, konur alp, akçakoca, aygüt alp, gazi abdurahman gibi diğer "alp" beyler ve bunların idaresindeki akıncı birliklerden destek alıp faydalanmıştır. osman gazi'ye dinsel ve moral desteği ise ahiler vermiştir. özellikle osman bey'in bala hatun adlı kızıyla evlendiği kayınbabası eskişehir ahılerinin itburnu şeyhi olan şeyh edabalı devamlı danışmanlık ve destek sağlamıştır.

roger de flor ve katalan bölüğü önce cenevizlilere karşı konstantinopolis'te gözdağı vermiş ve kapıdağ yarımadasındaki önemli kzykus şehrini kuşatmaya almış olan karesi beyliği güçlerine karşı kendi gemileri ile gönderilmiş ve bu türkmen ordusunu büyük bir yenilgiye uğratmıştır. bu muharebede katalan bölüğü ağır süvari hücumları ve ok işlemeyen zırhları ile çok ün yapmıştır. sonra roger de flor alaşehir'e geçmiş ve kaleyi kuşatmaya alan karamanoğulları beyliği güçlerini büyük bir yenilgiye uğratmıştır. sonra devamlı ganimet toplayarak toroslarda gülek boğazı'na kadar ordusu ile yürümüş; oradan geri dönerek katalan bölüğü'nün ganimetlerinin toplanıp saklandığı alaşehir'e gelmiş ve burada iken gemilerle avrupa'dan yeni asker desteği gelmiştir. katalan bölüğü ve roger de flor önce karadan konstantinopolis'e geri gelmiş; ıx. mikhail palaiologos'a destek için edirne'ye gitmiş ve 1305'de edirne'de bir komploya kurban giderek öldürülmüştür

1308'de tekrar başlayan fetih akınlarıyla ilk olarak iznik-izmit yolu üzerindeki stratejik karahisar (trikokıya) ele geçirildi. 1313'de osman bey'e büyük yardımları dokunan bizans harmankaya tekfuru olan mihail köşes müslüman olarak köse mihal adını aldı ve fetih akınlarına katılmaya başladı. 1313-1315 döneminde sakarya nehri vadisinde bulunan lefke, mekece, akhisar, geyve, gölpazarı ve leblebici kaleleri ele geçirildi.bu fetihlerden osmanlı beyliğinin daha genişlemesini sağlamak için bu yörede en büyük bizans şehri olan bursa'nın ele geçirilmesi gerekmekteydi. osman bey döneminde emrinde bulunan askeri güçler bu şehrin büyük kalesini ele geçirmek yeteneğinde değildiler. bu nedenle osman bey bursa'yı abluka almayı tercih etti.

son yılları ve ölümü
osman gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve "damla illeti" yani gut hastalığı yüzünden tarihçilerin bildirdiklerine göre, beylik idaresini oğlu olan orhan bey'e bırakmıştı. ancak osman bey'in ne zaman ölüp, orhan bey'in ne zaman beylik idaresini tümüyle eline aldığı tartışmalıdır. 1320'den sonraki olayların tarihçilerce anlatımlarında osman bey'in ismi geçmemektedir. 15. yy osmanlı tarihçilerinden ruhi çelebi 1481 tarihine kadar getirdiği tevarih-i âli osman adlı tarih eserinde osman bey'in 1320'de öldüğünü bildirmektedir.

ailesi
eşleri
malhun hatun - islam alimi şeyh edebali‘nin kızı, orhan gazi'nin annesi.

erkek çocukları
orhan bey (1281 - 1362)
pazarlı bey (1285 - 1311)
çoban bey (1283 - 1337)
hamid bey (1288 - 1329)
alaeddin bey (1282 - 1331)
melik bey (1290 - 1366)
savcı bey (1294 - 1325)
şehzade ertuğrul (1300 - ?)

kız çocukları
fatma hatun (1284 - 1347)

https://www.haberler.com/osman-gazi/biyografisi/
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"osman gazi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim