ifade edilmek istenilen konuyu tam tersi anlamında söyleyip etkiyi artırmaya denir.
devamını gör...
turkiye'de ki vatandaşlarımızın %85'nin anlamayıp, söylenen sözün gerçekten o anlamda söylediğini zannetmesi. sonra işin yoksa bilal'e anlatır gibi anlat dur.
devamını gör...
severek kullanıyoruz dediğim söz sanatıdır. anlamayana açıklamak için ise gram çaba harcamayınız, bırakın anladığı haliyle mutlu olsun kendini bir halt sanmaya devam etsin derim.
devamını gör...
istihza. yapana da müstehzi...
devamını gör...
zaman her şeyin ilacı ise eczaneler neden var?
devamını gör...
roni, türk dil kurumu sözlük’ünde “söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay
etme” ve “gülmece” biçiminde tanımlanıyor.

felsefe dilinde ise sokrates’e referansla kişinin hiçbir şey bilmediğini ileri sürerek karşısındakilerin bilgisizliklerini
alaya almasını dile getiren yueironeia deyiminin karşılığı olarak kullanılmaktadır
devamını gör...
anlamayacağı düşünülen insanlara yapılmaması gerekendir. ironi büyük ölçüde zeka işidir. sadece yapanın değil karşıdaki kişinin de muhakkak zeki olması gerekir. öyle uluorta ironi yapılmaz. zeki kişiler bulup onlara bahşetmek lazım ironi sanatını. yoksa öbür türlü heba oluyor. malum herkes beyniyle düşünmüyor. jeton düşmeyince düşmüyor. boşverelim o yüzden ironiyi mironiyi öyle dümdük yaşayalım.
devamını gör...
kendisinden, ölüm cezasına karşı alternatif bir ceza sunması istenildiğinde, devlet hesabından kendisine kalıcı bakım talep etmiştir sokrates. sokrates'ın ölümün kıyısında dile getirdiği bu öneri tüm düşünce dünyasını kapsayan yöntemin yalnızca son perdesidir; ironi.
sokrates bilgiye sahipti ancak kullandığı sokratik yöntem ile bilgisizliğini öne sürerek sorular sorup gerçeğin cevabını karşısındaki kişinin ağzından alırdı. işte bu yöntem, ironinin yaygın kullanılışının öncüsü olmuştur, örneğin sözlüklerde ve ne yazık ki hatalı bir şekilde kullanımı.

ironi yapmak her şeyden önce bilgiye sahip olmalıyı gerektirir, çünkü ironi karşıtlık içerir.
analitik geometriye aşina bir nesil olduğunuzu umarak açıklamaya devam ediyorum. bir koordinat sisteminde x eksini üzerinde orjinin sol ve sağında birbirlerine eşit uzaklıkta iki nokta ele alalım. bunlardan biri gerçeklik diğeri ise ironidir. ancak siz gerçekliğin apsis değerini bilmiyorsanız onun ironisini hesaplayacak bilgiye sahip değilsinizdir. bu sebeple gerçeğin bilgisine hakim değilseniz ironiniz yanlış noktaya vurgu yapar.
kierkegaard'ın yorumu ile devam edelim,

"fenomen öz değil özün karşıtıdır. ben konuşurken düşünce ya da anlam öz, sözcük ise fenomendir. "

sözcüğün özün karşıtı olduğu bir yapının formülünü çizer kierkegaard, ironinin formülünde.
işte kierkegaard gibi bir üstadı da arkama alıp diyebilirim ki öncelikle x ekseninde gerçeğin tam değerini bilmediğiniz sürece yaptığınız ironi başarısız olacaktır.
elbet bu söylediklerim edebi bir yanı ve gerçeği açığa çıkarma amacı olan bir ironi ile ilgilidir.

" ironi sözcüğünün şimdiki anlamı onun eski yüzyıllardaki anlamıyla aynı anlama gelmez, onun bir ülkedeki anlamıyla başka bir ülkedeki anlamı aynı olmaz, ne sokaktaki anlamıyla bir bilimsel çalışmadaki anlamı aynı olur ne de herhangi bir bilimsel çalışmayla bir başkasında." der muecke, biz de yoğun olarak etkisi altına girdiğimiz kültürün sonucu olarak elimizde kalan ironiye bakalım.
ironi arapçada suhre kelimesine karşılık gelmektedir, buraya suhre kelimesinden türeyen başka bir kelime daha bırakayım ironi yaptığını sanan insanlara; maskara.
devamını gör...
anlaşılmadığında o ortamdan uzaklaşılması gereken alaylı söz
devamını gör...
var olan bir durumu fark edip, fark etmeyenlere, içine kendinden zeka katıp, ısrarla anlatmaya çalışmak.
bir tür yaşam bakışı, bir tür eğlence bakışı, bir tür her şeyi siz biliyorsunuz tabi tabi demek.
(bkz: benim işim).
devamını gör...
söylenmek istenen düşüncenin tam aksini kullanarak ima etmek. karşı tarafın anlamaması,açıklamaya çalışmak,neden söyledim diye için içini yemek....
devamını gör...
kötü gidişata dur diyemeyenlerin yaptığı şey. hayır bir de ironiyi anlayamayacak zekada adamlara yapıyorlar. sosyal medyada "uçuyoruz, şahlanıyoruz" diye ironi yaptığınızda, ülkenin bir kısmı gerçekten öyle olduğunu, birinci anlamında söylediğinizi düşünüyor. bu sebeptendir ki ironi suyu çıkarılmaması gereken, doğru zamanda doğru yerde yapılması gereken bir şeydir.
devamını gör...
hani herkesin yaptığı ama kimsenin tanımlayamadığı şey var ya hani ya birine bir şey söylersin ama aslında onu kastetmemişsindir hah işte o ironi "bir şeyin tersini söyleyerek alay etme durumu"
devamını gör...
anlamını bilmeyen yazarların olduğu kelime... (bkz: en ironik rahatsızlığınız)
devamını gör...
ele ayağa düşmüş olan kelime. eskiden daha küçük bir kitleyi kapsıyordu yapılan ironinin bir anlamı vardı şimdi önüne gelen abuk sabuk konuşup ironiii ironiii deyip duruyor. mesela:

-abi bu eti yenmeyen hayvanların ne yararı var öldürün gitsin.
+ne diyorsun la?
-ironiydi ya ahahahhahh. ironi diye bir söz sanatı var bilir misin ehe.

sırf bu kelimeyi kullanmamak için şaka yaptım diyorum artık. ortaokulda öğrenmeniz gereken bir kelimeyi daha geçen sene öğrendiniz diye içini boşaltmayın ,herkes nüktedan olacak diye bir kaide yok.
devamını gör...
ülkemizde anlaşılmasında güçlük çekildiği için, açıklanmasına gerek duyulan '' ince " alay etme söylemi.
devamını gör...
mümkünse herkes yapmasın dediğimdir. bik bik konuşup "ne diyon lan?" diye yükseliyoruz verilen cevap, "abiiğğ ama ironi"*

ıroni nasıl yapılır örnek: buradan

(bkz: kız ironi de ne adımızı da mı unuttun)
devamını gör...
bir çok kişinin anlayamadığı... sonrada bilip bilmeden linçlemeye çalışırlar oradan buradan var ya tam dayaklık tipler.
devamını gör...
yapabilmek ve yapıldığında anlayabilmek için zeka ve genel kültürün gerektiği kızım sana söylüyorum gelinim sen anla eylemi.

çevrenizdeki, yaptığını zannedip beceremeyen, yapıldığında ise anlayamayan kişileri kendinizden uzaklaştırırsanız hayat kaliteniz artacaktır.
devamını gör...
nesnelerin birbirine karşıt adlarla adlandırılmasına dayanan ve aristotles 'in karşılama ile eş tuttuğu retorik sanatına ironi denir . kökeni sokratesçi ironiye dayanan bir retorik sanatı olarak ironi, okuyucuda gülünç ya da eleştirici bir etki yaratmayı ve iki öğe arasındaki karşıtlığın tam olarak anlaşılmasının amaçlar . ironi; söylenenin tam tersinin kastedildiği ifadedir. söylenen ya da yapılan eylem, ciddi görüntüsü altında, karşıt söylenceyi ya da eylemi , çeşitli noktasına çekmeyi hedefler. mizahtan farklı olarak, ironi daha eleştirel yaklaşır. ironi mimik, jest ve tonlama ile söylemek istenenin altını. dolaylı çizer.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"ironi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim