1.
sezen..asıgım bu kadına..şarkılarına ayrı kendilerine ayrı..tek kötü şarkısı yok..
devamını gör...
2.
türkiye tarihine adını altın harflerle yazdırmış gerçek bir sanatçı
devamını gör...
3.
şarkılarında kullandığı sözcükler çok düşündürür insanı bazen.. bazısının aklına geçmişte yaşadığı bi anısı gelir içi gider derin bi nefes alır,bazısının da yaşayamadıklarına..
devamını gör...
4.
inanılmaz iyi sesi var
devamını gör...
5.
ölmemesine rağmen değeri bilinen cevher
devamını gör...
6.
milyon kez dinlesem de bıkmadığım,her dinleyişimde sözleriyle,tınısıyla,her satırında yatan anlamıyla kalbimi yerinden titreten mükemmel kadın.
devamını gör...
7.
bir şairdir. ne sözler öyle, nasıl betimlemeler onlar. hayran kalırım her defasında.
devamını gör...
8.
olmasaydın olmazdık minik serçe...
devamını gör...
bir cümleye bir ömür sığar mı? sığdırmış minik serçe.
devamını gör...
10.
gençliğimin onun konser vermeyi bıraktığı döneme denk gelmesi beni aşırı üzmektedir.
devamını gör...
11.
minik serçe lakaplı kadın sanatçı. sanırım en sevilen kadın sanatçılardan birisidir hatta en sevilenidir. şarkılarında kendimizi bulduğumuz için yüreğimize dokunduğu için çok severiz onu .
devamını gör...
12.
öncelikle türk müziğinin, sanatının kraliçesi. neredeyse herkesin sevdiği en az bir şarkısını ezbere bildiği mükemmel insan.

1954 yılında denizli'de dünyaya geldi. ilköğretimini orada tamamlayıp ailesiyle izmir'e taşındı. sonrasında birçok şarkısına ilham olacak bu şehri ölesiye doyasıya yaşadı özümsedi. sonrasında bir yıl kadar ziraat fakültesi denemesi oldu. kendi benliğini ve potansiyelini kısıtlanmış hissedecek ki üniversiteyi terk etti. okulunu bırakıp 1974 yılında istanbul'a geldi.

ilk çıkış ismi olan sezen selen mahlası ile bir kaset çıkardı. çok tutmayınca bu sefer mahlas da değişti. o zamanki eşi olan ali engin aksu'nun soyadını alan fatma sezen artık bugün de bildiğimiz haliyle sezen aksu adını aldı. 75 ve 76 yıllarında çıkardığı 45'likler ile türkiyenin kalbinde taht kurdu. sonrasında 80'lerde 6, 90'larda 6, 2000'li yıllarda 6 albüm yaptı.

2010'larda ise 3 albümü bitirdi. 2020 aralık itibarı ile de demo2'nin şarkılarını belli bir aralıklarla yayınlamaya devam ediyor. yani 2010-2020 arası 4 albüm çıkardı denebilir.

velhasılkelam bir derya deniz olan bu sanatçı türkiye'nin belleğini, sanat anlayışını, hatta dünyada pop'u bile etkiledi. yunan, ermeni kökenli besteciler ile çalıştı. 2002 yılında türkiye şarkıları konseri ile herkese aynı tonda hitap etmenin önemini, kardeşiliği, eşitliği, insan haklarını savundu. sivas madımak yangınlarını lanetlemek adına 1994 yılında dua adlı şarkıyı yaptı.

müziğin yanında insan olmaya, doğaya, eşitliğe, dünyaya, çevreye de bol bol katkısı oldu. kendi arkasında belki de türkiye'nin en sağlam hayran kitlesini oluşturdu.
devamını gör...
13.
kasetini almak için ilk sabah müzik marketlerin önünde kuyruğa girdiğim,
daha güzel yer kapabilmek için izmir'de fuar konser alanında sabahtan sıraya girdiğim sanatçıdır.
devamını gör...
14.
gereksiz kişi.
devamını gör...
15.
yarım asır boyunca türkü çığırır, şarkı söyler, beste yapar, söz yazar, dilden dile söylenen çok sayıda şarkı ve müzik insanı kazandırır.

onno tunç öldükten sonra müzikalitesi epey düşmüştür. rahmetlinin isminin geçtiği ve katkı sağladığı albümlerindeki müzikleri ile son dönem albümlerindeki müzikler arasında bariz farklılıklar göze çarpıyor.
devamını gör...
16.
(bkz: fetö) fetullahçıların çıkarlarına ailecek hizmet etmişlerdir.

cumhuriyet gazetesi yazarı barış terkoğlu sezen aksu'nun babasının fetö ile olan ilişkisini yazdı, buradan ulaşabilirsiniz.

başkanlık referandumunda 'evet' oyu vermiştir.

türk müziği piyasasında tekelleşmiştir. gücü sayesinde piyasada yeni sesler yer bulamamış ve arabesk-pop tarzı müziğe bizi mahkum etmiştir. şokopop adlı youtube kanalında 90'lar türkiyesinde müzik tekelleşmesine değinilmektedir, buradan şokopop'un deyimiyle sezen klanı türkiye müzik piyasasını ele geçirmiştir ve yıldız tilbe bu klandan afaroz edilmiştir. yıldız tilbe'ye bu zor günlerinde ibrahim tatlıses kucak açmıştır. (bkz: pezevenklerin elinden aldım)
devamını gör...
17.
ne yapmış olursa olsun sevmekten dinlemekten vazgeçemeyeceğim sesine dünyanın tüm acılarını sığdırabilmiş olan kraliçe.
devamını gör...
şarkılarıyla dertten derte sokan, olmayan aşk acımı çektiren kişidir.
devamını gör...
yetmez ama evetçi bir şahıs
devamını gör...
dinleyince iliklerinize kadar işleyecek kısa bir sezen aksu performansı bırakıyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sezen aksu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim