toplum tarafından meydana gelen soyutlanmadır.
devamını gör...
dışlanan kişi için oldukça üzücü ve onur kırıcı olan durumdur.
devamını gör...
bir ortamdaki kişilerin sizi içlerine almayı reddetmesi, kabulgörmezlik.
ayrıca şu sıralar abd başkanı donald trump'ın sosyal medyada içinde bulunduğu durum.
(bkz: donald trump’ın twitter hesabının askıya alınması)
devamını gör...
bedeniniz, sesiniz, cinsiyetiniz kısacası tamamıyla her şeyinizin aynı olmadığı herkes tarafından düşürülebildiğiniz durumdur.
devamını gör...
diğerleriyle aynı olmadığı için bir ötekileştirilme durumu.
devamını gör...
diğerlerinden farklıysa dışlanırsın.
devamını gör...
erken yaşlarda; dışlanan kişiye her zaman kendini sorgulatan, yanlış giden bir şeyler olduğunu düşündüren durumdur. zaman içerisinde dışlandıkça kendine daha çok zaman ayırmış, kendini gerçekleştiren birey olma yolunda ilerlemiş, karakterine sağlam yapı taşları eklemiş biri haline geldiğinde; artık tek başına koca bir grubu dışlayabilecek donanıma sahip olur ve hayata teşekkürlerini sunar.
devamını gör...
özgüvensizliğe yol açar. ve gitgide yalnızlaşır insan.
devamını gör...
kendiniz olmakla görebileceğiniz eylemdir. ödül mü yoksa ceza mı bilemedim.
devamını gör...
herkes gibi olmadığını göstirir.
devamını gör...
herkes birbirini olduğu gibi kabul etse aslında olmayacak problemdir.
devamını gör...
ötekileştirilmektir. ıleride ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir
devamını gör...
yerini kimseye güvenmemeye bırakan olgu.
devamını gör...
kapanmayacak yaralara yol açar...
devamını gör...
gerek düşüncesinden gerekse sırf kendisine uyulmuyor diye yapılan eylemin sonucudur. sanırım insan olmak herkesin harcı değil. hepimiz birilerini dışlamışızdır. içimizde en temiz olanlar bile yapmıştır bunu. insanlık hali mi yoksa sadece cahillik mi bilemiyorum. önyargı ile yapılan bir davranış ama önyargılarımız ne kadar iyi veya kötü onu da bilemiyorum.
devamını gör...
daha ilkokulda başlar sanırım. kendi düşünceleri olan, herkesin her dediğine evet demeyen, ama yine de üstünlük taslamayan ve insanları küçümsemeyen naif ve çirkeflikten keyif almayan insanların başına gelir genelde. *

insanlar pohpohlanmak istiyor, kendi sesi olan, çıkarlarına dokunacak insanları yanında istemiyor. sıkmayın bunun için canınızı, size göre dost da illa ki vardır. diyelim ki yok; çıkarlara dayalı yapmacık dostluklara ihtiyaç duymadan; tek başınıza da keyif alabilirsiniz hayattan, kimse için seçtiğiniz kişiliğin dışına çıkmayın. sevgiler
devamını gör...
hayatının bir döneminde mutlaka maruz kalınan zorbalık türü. hayatın bir döneminde -bilinçli olmasa da- uygulanan bir zorbalık türü. küçük yaşlarda insanı çok acıtan, ciddi izler bırakan bir durumdur. ilerleyen zaman içinde bununla baş etmeyi öğrenirsiniz. belki siz de başkasına yapıp durumunuzu eşitlersiniz. yeterince olgunlaştığınızda ise hem yapmamalı hem de yapıldığını fark ettiğinizde müdahale etmelisiniz. insan olmak bunu gerektirir. dışlayanlara tepki vermeseniz de dışlananın elinden tutabilirsiniz*.
devamını gör...
yaşam enerjisi ve motivasyonu düşürdüğü konusunda şüphelerim var. yalnız kalan elbet kötü hisseder ama asla dışlandığı gruba ameliyatlı yerini göstermez. iyileşmek için her gün fizik tedavisine gider. sporunu aksatmaz. güçlenir. hem de bir grup üyesinden daha çok.
devamını gör...
beyinde dacc adı verilen bölgeyi aktive eden bir eylem ayrıca beyindeki fiziksel acıyı aktive eden diğer bölgelerle benzerlik gösteriyor. bu da dışlanmanın bize bedensel olarak acı verdiğini gösteriyor. bu eylem o kadar etkiliyor ki bizi yalnızca birinin dışlandığını gördüğümüzde dahi kendimiz dışlanmışız gibi olumsuz duygular hissediyoruz.

bu durumu tarihi olarak incelediğimizde m.ö. 5. yüzyıl atina’sında ostrakismos diğer adıyla çanak çömlek mahkemesi denilen uygulama çıkıyor karşımıza. atina’da demokratik rejimin kurucusu olarak kabul edilen kleisthenes tarafından, demokratik sürecin tiranlarca bir kez daha kesintiye uğratılmaması için kurulmuş bu uygulamada halk tiran olmak istediğinden şüphe duyduğu kişilerin adlarını çanak ve çömleklerin üzerine kazıyarak onları deşifre ediyor. altı binden yüksek sayıda yurttaş tarafından ismi deşifre edilmiş kişi onur kaybı almaksızın 10 yıl olmak üzere kent dışına sürgün ediliyor.

evrimsel olarak incelendiğindeyse bu durum adaptif bir grup davranışı olarak görülüyor örneğin hayvanlarda gruba zarar vereceği düşünülen birey dışlanarak ölüme terk ediliyor, böylece o grubun da hayatta kalma şansı yükseliyor.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"dışlanmak" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim