komşumuz ayşe teyzenin karşı apartmandaki halasına bağırması (allah aşkına sabahın 7sinde o kalın sesinle bağırma be ayşe teyze)
devamını gör...
şehirlerin en büyük sorunlarından biridir.
devamını gör...
insanı belki de en çok yoran durumlardan biridir.

zaten fabrikada çalışıyoruz, milyon tane ses var ancak öğle arası iki dakika dinleneceğimiz zaman da bizi bizden alan, bir çay içirmeyen, akşam gözlerimizi kapatıp dinlendiğimizde bile zihnimizde yer eden sestir.
devamını gör...
ortaya çıkmasında korna sesi büyük bir rol oynar.
devamını gör...
yüksek frekansta olan, rahatsızlık yaratan kirlilik türüdür. işitme sağlığının bozulmasına veya işitme kaybına, fizyolojik ve psikolojik etkilenmelere yol açabilir.

--- alıntı ---

sesin, gürültünün şiddeti kadar buna maruz kalma süresi de insanlar üzerinde etkilidir. kişi en fazla: 90 db’e 8 saat, 93 db’e 4 saat, 96 db’e 2 saat, 99 db’e 1 saat dayanabilir.

--- alıntı ---
devamını gör...
istanbul'da kurulmuş murder king grubunun ilk albümünün adıdır. albüm baştan aşağı protesttir.
devamını gör...
gürültü, fiziksel açıdan düzensiz ses; fizyolojik açıdan ise istenmeyen ses olarak tanımlanır.
uzun süreli gürültüye maruz kalma durumunda fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklar meydana gelebilir. gürültü denetimi 3 farklı yolla sağlanır; kaynakta kontrol, kaynak-alıcı arasında kontrol, alıcıda kontrol.
özellikle büyük kentlerde yaşanan bir problemdir, önlem alınması gerekir.
devamını gör...
sporda, siyasette, trafikte, sosyal hayatın hemen her alanında maruz kalınıp hayata küstüren kirliliktir.
devamını gör...
günümüzüzde en yaygın çevre kirliliklerinden biri. gereksiz ve keyfe dayalı teknolojinin getirdiği bu sorun aslında. araba sesi, motosiklet sesi, insan sesi, vb. daha bir çok ses.
hiç kimsenin gürültü yaparak başkasını rahatsız etme hakkı olmamasına rağmen maalesef bir çoğumuzun rahatsız edilmenin verdiği sıkıntı ve eziyet ile karşı karşıya kalmasıı durumu..
devamını gör...
iletişimin önüne geçen bütün şeylerdir.
illa ses olmak zorunda değildir bir olay veya kişi bir iletişimin önüne geçiyorsa o gürültüdür ve gürültü kirliliğidir.
devamını gör...
yan komşumuzun gecenin ikisinde oğlunun adını bağırarak sayıklaması. istesenizde uyumanız mümkün değil.
devamını gör...
ayrıca murder king grubunun 2014 yılında çıkmış albümünün adıdır.
devamını gör...
insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur. gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.
devamını gör...
size göre konuşmanın bittiği noktadan sonra karşınızdakinin konuşmaya devam etmesidir.
pisliğin şiddeti ısrarı ile doğru orantılıdır.
devamını gör...
net bir şekilde cehalet kaynaklıdır. yıllar önce ekşide bi eleman yazmıştı gürültü ve cehalet doğru orantılı diye. yüzde yüz doğru olmasa da bi yüzde sekseni doksanı var.

kardeşim evde gürültü sokakta gürültü ortamlarda gürültü her şey gürültülü olmuş memlekette. ya bi insan neden anırarak telefonla konuşur bardağı döverek kaşıkla hemhal olur kapıyı neden çarpar neden ayaklarını yere vura vura magmayı gıdıklayarak yürür cidden tam bir cehalet yumağı. korna morna onları saymıyorum bile..

insanoğlu çok kötü.
devamını gör...
dışarıda bilinçli gürültü yapan insanların kafalarını vücutlarından ayırasım geliyor.
devamını gör...
dibimizdeki okulun bahçesinde şuan davullu zurnalı mezuniyet yapılıyor. benim için başka tanımı olamaz.
devamını gör...
gece 11 buçuk üst kat komşunun balkonundan feryat figan sesler. neyse banu diyorum geç odana uzan. odama geçiyorum çocuk tepinmeleri ama nasıl gümbür gümbür. sakin ol diyorum sakin ol. aç bir video izle. gece 1 binamızın kıymetli misafirleri gidiyor. binanın içinde uğultular, çocuk bağırışları, kahkahalar... itiş kakış paldır küldür iniyorlar merdivenden...

evimizin hemen karşısı yeşillik alan kim sevmez. gece yarısı bağrışmalar sonra polis sirenleri korkup uyanan ben. yeşillik huzur, yeşillik umut...

sahilde denize karşı huzurla oturuyorum. bir anda pikniğe gelen bir aile sarıyor etrafımı. etrafa dondurma kabı, cips poşeti atan çocuklar çocuğum yapma, atma, al yerden demeyen ebeveynler, zırıl zırıl ağlayan çocuklar hönkür hönkür kahkaha atan megafon yutmuşça muhabbet eden yetişkinler...

bizim toplumumuz; bencil, egoist, cahil, nerede nasıl davranması gerektiğini bilmeyen bir kesim barındırıyor içinde sanki dağdan dün inmişler.
söyleyeceklerim bu kadar saygılar...
devamını gör...
arabasıyla geçerken soooon ses müzik açan hıyardan hallice iki ayaklılar. gece yarısı geçen düğün konvoyu. bütün partiler için konuşuyorum, seçim arabaları. yahu oy verecek insan sizin şarkınızı duyunca mı oy vermeye karar veriyor? bu ne gereksiz bir davranış. ben seçim öncesi bir aday olsam kendimi kanıtlayacak bir şeyler yapardım arabayla bangır bangır müzik dinleterek gezmezdim.
devamını gör...
ses kirliliğidir o efendim. gürültü kirliliği anlatım bozukluğunun dik âlâsıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"gürültü kirliliği" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim