1.
günlük hayatta karşılaşılan durum karşısında soğukkanlılığını koruyamayarak gergin olma hali. pek çok faaliyeti yapabilecekken yapamamaya evirir.
devamını gör...
2.
her türlü hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan duygu durumu
devamını gör...
3.
bu duygu durumu yuzunden kilo alırsın- verirsin,sivilce çıkarırsın,elin ayağına dolanır,ete kemiğe bürünüp döver seni bu duygu durumu.
devamını gör...
iş hayatının olmazsa olmazı.
devamını gör...
dünyanın en iğrenç duygusu.
devamını gör...
yaşadığınız stres sonrası kontrolü kaybederseniz,iliskilerde ciddi sıkıntılar yaşarsınız.burada stres yönetimi devreye geçiyor.zor iş kolaylıklar herkese.
devamını gör...
vücutta sinsice kortizol salınımına sebep olur. ağır etkileri bulunan bu hormon, vücuda uzun vadede zarar verebilir. bağışıklığı düşürür ki korona döneminde düşman başına bir durumdur.
devamını gör...
içimizde yaşayan tahta kurusu.
ne zaman karanlığa esir düşsek ortaya çıkar ve kanımızı emer.
devamını gör...
vücuda hiçbir faydası olmayıp, insanın huzur yollarını tıkar. hata yaptırır.
devamını gör...
bazen bazı işleri yapabilmek için minimum düzeyde ihtiyaç duyduğumuz ancak fazlası zarardan başka hiçbir şey olmayan vücudumuzun verdiği tepkidir. her insanda farklı olmakla birlikte devamlı olması beraberinde birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. ben stresle başa çıkmakta pek iyi değilimdir, bu yüzden kendimi strese sokacak şeylerden uzak durmaya çalışırım. bu da biraz konfor alanında takılmak oluyor ne yazık ki.
devamını gör...
mide hastalıklarına yol açabilir.
devamını gör...
canlı organizmalar için, istenmeyen her türlü çevresel faktör...
bitkilerde strese girebilir...hayvanlarda...
devamını gör...
semptomlarını saptaması sanıldığı kadar kolay olmayan şey. "ben şu an mutluyum" ya da "korkuyorum" gibi anlaması kolay bir his değil.
devamını gör...
en iyi yaptığın işi bile eline yüzüne bulaştırmana sebep olan durumdur.
devamını gör...
şuan yaşadığım durum
tanım girerken patronumun bana dik dik bakması .
çok kötü stres altındayım.
devamını gör...
kişinin kaynaklarının (zaman, bilgi, psikolojik ruh hali vb.) yapılacak iş, aktivite için yeterli olmadığını düşündüğünde ortaya çıkan duygu durumdur. bana göre en kötü yanı ise insanı bitmek bilmez bir kısır döngüye sokmasıdır. strese giren kimse, strese girdiği için daha çok streslenir ve bu durum böyle devam eder. derin bir nefes almak, o işten bir süre uzaklaşmak çözümlerden biridir. uzaklaşan kişi, sakin bir kafayla, burun ucunda olan çözüme en yakın zamanda ulaşır.
devamını gör...
vücudun olumlu ya da olumsuz olaylara fiziksel veya psikolojik olarak tepki vermesi durumu.

atalarımızın mamutla karşı karşıya geldiği, fırtınada üzerine ağaç yıkıldığı durumlarda verdiği tepkilerin mirası olarak; bedenimiz de günlük hayatımızdaki olağan durumun haricinde bir durumla karşılaştığında içgüdüsel olarak kendini savunma pozisyonuna alır.
stres anında merkezi sinir sistemi ve endokrin sistemi haberleşmeye başlar. ilk olarak (bkz: hipotalamus) böbrek üstü bezleri uyararak, içinde bulunduğunuz stres çeşidine göre gerekli olan hormonların ((bkz: adrenalin), (bkz: melatonin), (bkz: noradrenalin), (bkz: kortizol), (bkz: prolaktin), (bkz: endorfin) vs.) salgılanmasını sağlar. bunun sonucunda kalp atışınız hızlanır, tansiyonunuz yükselir, göz bebekleriniz büyür, daha fazla oksijen için nefes alışınız sıklaşır yani tüm duyularınız var gücüyle stres sebebini ortadan kaldırmak için keskinleşir. beyninizi bloke ederek tehlikeye odaklanır, direnciniz artar ve etki tepki süreniz kısalır.

buradaki kritik detay vücudumuzun duygusal ya da fiziksel durumları ayırt etmeden tüm stres içeriklerine, farkettiği ilk anda üzerimize kaya parçası düşüyormuşcasına ölüyorum sanarak tepki vermesidir. tecrübeyle birlikte bu farketme süresini kısaltıp vücudu uzun süre stres altında tutmamayı öğrensek de uzun süreli veya sık sık stres altında kalmak vücudun miadını kısa sürede doldurmakla aynı anlama gelir. her bedenin bir kalp atışı, hormon salınım kapasitesi vardır.
bir arabanın her yıl 80.000 km yolu 5. viteste gitmesiyle 15 yılda, 4. viteste gitmesiyle 20 yıılda perte çıkması gibi gibi.
devamını gör...
ne kadar çalışırsan çalış ya da ona ne kadar direnirsen diren mide bulanma hissinden kurtulamayacağın bir tür hastalık.
devamını gör...

sevgili dost,
"kalpler ancak allah'ı anarak huzur bulur," ayetini biraz daha dikkatli okuyacak olsak, basınç odasının yerini göreceğiz. evet, bu ayet, adına "stres" denen çağdaş basıncı düşürecek ilahi bir odaya, kur'an'a çağırıyor bizi.
devamını gör...
lütfen hafife almayın stresi. belirli bir stres seviyesine sahip olmak hayatınızı düzenlemenizi ve planlı olmanızı sağlar. ama üst sınırın aşımı sayısız sağlık sorununa, bunalıma ve hatta depresyona mahal verebilir. geçirdiğiniz çoğu hastalığın önemli stres faktörleri ortadan kalkınca kısa zamanda azaldığını fark edebilirsiniz. psikolojinin etkileri..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"stres" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim