türkiye'nin doğu anadolu bölgesinde yer alan, plaka kodu 12 olan ilimiz.

ülke ekonomisine arıcılık faaliyetleri ile katkı sağlamaktadır. (bkz: arıcılık)
devamını gör...
2. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 281 768 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
dağlık ve engebeli bir yapısı olan bingöl'de, adından da anlaşılacağı üzere pek çok göl bulunmaktadır.
bingöl dağlarındaki göllerin oluşumuna dair ab-ı hayat, yani ölümsüzlük suyu söylenceleri anlatılmaktadır.

eskiden dağlık alanlarda geniş yer tutan orman örtüsü seyrelmiş olsa da, doğu anadolunun en ormanlık illerinden biridir. ilin bazı kesimlerinde bugüne dek şiddetli depremler görülmüştür. bingöl il merkezinin eski adı çapakçur'dur. çapakçur, tevrat'ta ve incil'de "temiz su, cennet suyu" anlamında geçmektedir. burası, cumhuriyetin ilk yıllarında il yapılan `genç`'e bağlı bir ilçe merkezi konumundaydı.

bingöl ilinin ekonomisi hayvancılığa dayanır. bingöl dağları'nın yüksek yaylalarındaki sulak otlaklarda özellikle küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yapılır. bingöl'de dokunan halılar ve kilimler canlı renkleriyle bilinir. yöre halkının "cacım ve cicim" olarak adlandırdığı kilimler, battaniye olarak da kullanılır. il halkının sosyal yapısında aşiret ilişkileri etkisini sürdürmekte, ağalık ve şeyhlik müesseseleri konumunu korumaktadır. özellikle göçebe yaşayan aşiretlerde okur-yazarlık oranı düşüktür.
devamını gör...
esnaf bir arkadaşım gelir aklıma. tekel bayi. öl desem ölür... zaza. bülent, öyle bir yer ki, kafamızı kesmek için fırsat kolluyor bingöl halkı demişti bir gün...

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bingöl" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim