ittifak grubunda olan osmanlı'nın 1918'deki 1. dünya savaşı'nın bitiminde ingiltere'nin başını çektiği itilaf devletleri'ne yenilmesi sonucu ingiliz zırhlısıyla ülkeden kaçan hain ve kanıbozuk padişah vahdettin'e tepki gösteren türk halkının mustafa kemal paşa hakkında söylediği, tarihe geçen o ünlü söz. çünkü atatürk'ün soyu, karamanoğullarına dayanıyordu ve savaş sonrası yorgun ve bitkin halk da atatürk'ün başta çanakkale savaşları olmak üzere işgalci emperyalistleri ile onun yerli işbirlikçilerini vatandan kovmalarını anlatır. (bkz: atatürk'ün karamanoğulları soyundan gelmesi)
osmanlı torunuyum diye gezen kanıbozukların karşısına bir karamanoğlu çıkar elbet!..
ilgili link: twitter.com/teo_dorakis/sta...
devamını gör...
yüksek ihtimalle söylenmemiş bir söz. söylendiği iddia edilen bu söz google'landığında; yukarıdaki twitter adresi, ekşi ve uludağda üç beş entryli başlıklar dışında bir şey çıkmıyor. eğer hakiki bi belge paylaşılırsa özür diler, entrymi aynen bırakır altına özür editi girerim.

ancak çok ilginç; o başlıklarda bu sözün fransız devrimini yapıp kralı idam eden masonların; son büyük üstadı jacques de molay diye biri için söylediğine dair bişiler yazılmış. fransızcam yok ancak ingilizcesini arattım. adam akıllı bir kaynakla yine karşılaşamadım.

ayrıca; verilen twitter linkinde vahdettin'in sürüldüğü yazıyor ancak vahdettin hakkında sürgün kararı yoktur. bulur da gösterirseniz bu sözün kaynağını sorgulamayacam. kabul edecem. vahdettin sürülmemiştir, hakkında sürgün/idam/sınır dışı gibi resmi kararlar yoktur. vahdettin ingilizlere mektup yazarak kaçmıştır. ingilizler de ulan belki hint müslümanları konusunda işimize yarar bu adem diyerek kaçırmışlardır. yani ortada bir sürülme/deport edilme vs yok.

ya hem atatürk yunan'ı denize döktükten sonra truvalı hektor'un intikamını aldım dememiş miydi olum askdaksda. karamanlı ibrahim beğ nerden çıktı şimdi?

hadi bunu atatürk'e ithafen halk galeyana gelip söğlemiş olsun da, o da çok zor be. halkın yüzde kaçı okuma biliyor da karamanbeği hatırlayacak allah aşkına?

osur osur ipe diziyosunuz resmen. ne gerenk var?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"karamanoğlu ibrahim bey öcün alındı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim