bir koşu arkadaşım olmadığı için yalnız sık aralıklarla yaptığım sağlıklı aktivite. zihni açar çok hızlı koşmadıkça düşünmeye iter. yüksek sesle şarkı dinlemenizi önermem çünkü bir ara yorulduğumu duymadığım için çok ciddi bir kalp sıkışıklığı yaşamıştım.
devamını gör...
bir yere hızlıca ulaşmaya çalışmak hızlı yürümek bir nevi.
devamını gör...
delice yapma istediğim ama bir kadın olduğum ve de doğu'da bir şehirde yaşadığımdan içimde kalan bir his. eylem olması gerek
farkındayım ancak o kadar eyleme uzak bir şeydir benim için.
arada içimde bir şarkı listesi eşliğinde hayalini de kurmuyor değilim. çoğunlukla yeşil bir park ve alabildiğine oksijen barındıran hayal.
devamını gör...
yapmayı hiç sevmediğim, sevenleri, düzenli yapanları ise hayretle izlediğim aktivite
devamını gör...
sokağa çıkma yasakları hariç, hemen hemen her gün yaptığım aktivite... çok hızlı koşmuyorum, hedefler koymuyorum kendime. bu şekilde hem kendimi dinleyerek hemde müzik dinleyerek, kafamda kararlar alarak dolu dolu 1.5 saat geçiriyorum... ne kadar koştuğumu merak eden değerli kafacılar için söylüyeyim : günlük 12-13 km...
devamını gör...
en çok şener şene yakışan eylem.
devamını gör...
en lüks spordur.
bütün canlılar hayatta kalmak için enerji tüketimini en aza indirmeye çalışır.
o kadar lüks bir aktivite ki bir daha besin bulup enerji toplayacağına öyle eminsin ki kendi enerjini fütursuzca harcayabiliyorsun.
devamını gör...
yalnızca koşu ayakkabınız ve uygun kıyafetlerinizle hemen hemen herhangi bir yerde gerçekleştirebileceğiniz spordur. atletizm anlamında koşu kısa mesafe (sprint) , orta mesafe, uzun mesafe, marathon koşuları, kros koşuları gibi dallara ayrılabilir. stadta tartan üzerinde, yolda asfalt zemin üzerinde ya da patika yolda yani toprak zeminde bu koşular gerçekleşebilmektedir.

sprint koşuları patlayıcılığa dayanan koşular olmasına karşılık, uzun mesafe koşuları dayanıklılığa dayanan koşulardır. bunlar korucuların fiziksel yapısını da belirler. maraton, uzun mesafe koşucuları zayıf atletlerken kısa mesafe korucuları daha kaslı ve nispeten daha şişkin yapıdadır. bu etkiledikleri kas tipine de dayanmaktadır. (bkz: kırmızı kas grubu) (bkz: uzun kaslar)(bkz: kısa kaslar)(bkz: beyaz kas grubu)
devamını gör...
başladığında bacaklarında ağrılar durunca canını yakan gitmediğin yollar
devamını gör...
zindelik getiren göbek eritme faydalı olan spordur. sabahın köründe şort iyi bir koşu ayakkabısı ve ince rüzgarlık ile fişek gibi koşabilirsiniz.
devamını gör...
aksak tempo beş kilometre.
devamını gör...
aklım hala ilkokulda kendimi parcalarcasina koşarak kazandigim koşu yarışında verilmeyen hediyede. çocukların küçük umutları ile oynamayın sayın öğretmenler.
devamını gör...
bu da edebiyatı yapılan şeylerden, tıpkı yağmur gibi.
gerçekleştirince bu imgeler imge olmaktan çıkıyor ve siz nasıl yapsam da ıslanmasam ya da
nasıl yapsam da şu tempomu, nefesimi, hızımı, kadansımı* ayarlasam derdine düşüyorsunuz.
elbette bir şeyin edebiyatının yapılması onu çekici kılıyor. buna lafım yok.
ama şöyle bir şey olmuyor bende: koşunca zihnim boşalıyor, acayip stres atıyorum falan..
böyle bir şey yok!
ne var peki? tabii ki koşu performansınız, aldığınız mesafe gibi şeyler.

başlı başına mücadeleyi, pes etmemeyi yansıtıyor koşmak ve spor yapıyorum diyen birinin muhakkak koşması gerekir.
kondisyonsuz sporcu olamaz. bu konuda biraz dar görüşlüyüm.

ama orta şiddetteki bir yağmurda koşmak gibisi de yok!
işte bunun edebiyatı yapılır. bir koşunun en cool halidir.
devamını gör...
ileri doğru hızlı hızlı zıplamak
devamını gör...
öldüğünüzü düşünecek kadar hissiz anlarda yapılması hala hayatta olduğunuzu hissettirebilir.
devamını gör...
atı koşuya hazır hale getirmek için koşu takımlarını*giydirmek, takmak.
devamını gör...
inanılmaz bi derinliği var bağımlılığı çok yüksek.. yalnız ve müziksiz olmak lazım bana göre.. ama benim asıl sevdiğim arazide dağda bayırda koşmak, bambaşka bişey ve ben bu niyetle türkiyeyi gezicem inşallah yapıcam bunu..
devamını gör...
sanırım uzun süredir yaptığım bu spor üzerine bir şeyler yazma zamanı geldi.

öncelikle dünyanın en güzel hislerinden biri koşmak. sırf bunun için bile koşanlar var. (bkz: koşucu sarhoşluğu)
onun dışında öncelik hedeflerinizde? ne için koştuğunuz çok önemli. eğer kilo vermek, biraz zinde hissetmek için koşmak istiyorsanız, hem koşup hem yürüyeceğiniz antremanları benimsemelisiniz.
eğer bir yarışa katılmak, belirli mesafeleri katetmek filan gibi sebeplerle koşuyor iseniz kesilikle disiplinli çalışmanız gerekiyor.

koşuya başlamak için ihtiyaç duyulan koşu ayakkabısı, ve koşu için tasarlanmış koşu kıyafetleri. birçok koşu ayakkabısı olmasına rağmen bilinen iyi bir markanın koşu için tasarlanmış ayakkabısı ile başlamanızı öneririm. eski, günlük giydiğiniz normal spor ayakkabıları sizi yaralayabilir ve koşudan soğutabilir. koşu kıyafetleri ise, mevsimine göre sıcak veya soğuktan koruyan, nefes alan ve teri atan kıyafetler. kesinlikle olması lazım. pamuklu kıyafetler ile koşarsanız hasta olabilirsiniz.

genelde koşan insanlar için metrik verilerin çok önemi vardır. nabız, adım açıklığı, yerde kalma zamanı, adım sayısı, mesafe vb. bunun için bir akıllı saat edinebilirsiniz. ben koşucular için hazırlanmış forerunner serisi dokunmatik olmayan saat kullanıyorum ve nabız bandı takıyorum.

koşu için biraz eğitim, biraz kitap veya web sitesi karıştırmanızı öneririm. burada intervaller, drill gibi aktiviteler hakında veya antreman stilleri hakkında bilgi alabilirsiniz. bu kadar profesyonel olmak istemiyorum derseniz. en azında şu siteye bir bakın. en azından ayakkabınızı nasıl bağlayacağınızı filan öğrenirsiniz. hiç bir fikriniz yok ise başlangıç olarak nikeın koşu aplikasyonu var. orada türkçe antrenörler ile koşmaya başlayabilirsiniz. diğer bir bilgi kaynağı da koşu forum.

koşmadan önce hafif ısınmayı, koştuktan sonra yaralanmayı engelleyici hareketler yapmayı sakın unutmayın. bunları da dediğim yerlerden öğrenebilirsiniz.

eğer sağlığınız ile ilgili bir şeyler kafanızda takılı ise koşmaya başlamadan kardiyolog a görünmenizi tavsiye ederim.
yine de aklınıza bir şey takılırsa burada bir mesaj uzaktayım.
sağlıcakla kalın.
devamını gör...
14 mayıs 2023 tarihinde dünyaca ünlü ultra koşucu aleksandr sorokin 100 km yi 6:05.29 olarak kaydedilmiş - daha önceki rekordan 6 saniye daha az- bir sürede koşarak dünya rekorunun sahibi olmuştur.

bu 2.5 maraton - her biri 2:34 de koşulan 2.5 maratona veya her biri 1:17 de koşulan 5 yarı maratona denk geliyor.

koşunun istatistikleri buradan
koşmak budur işte ...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"koşmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim