1.
sosyal fobi tanımlamasının etimolojik kökeni, diğer birçok sağlık terimi gibi kadim yunancaya ve latinceye dayanır. ilk kelime olan sosyal (toplumcul), latince socialis (toplum için yapılmış olan) kelimesine dayanmaktadır (socius >yoldaş, yandaş> + al{is} (ait olma anlamın gelen ek). fobi kelimesinin aslı ise kadim yunancanın fobos, (korku) köküne dayanır. iki kelimenin birleşimi olan sosyal fobi tanımı böylelikle, toplumcul olandan korkma, anlamına gelir. sorunun dsm 5´deki türkçe karşılığının toplumsal kaygı bozukluğu olarak çevrilmesi doğru bir çeviridir. kitapta kolay ve yaygın adı ile sosyal fobi olarak kullanılacaktır.

sosyal fobi. kim korkar sosyal fobiden! sayfa 1.

(bkz: kim korkar sosyal fobiden)
devamını gör...
biriyle konuşurken sesinin titreten ve ağlama isteğini getiren lanet bir rahatsızlık.çekingen ve duygusalsan da getireceği panik ataklar kaçınılmaz.beni de insanlara alışabilmek adına buralara kadar getiren şeydir kendisi.
devamını gör...
bu corona dönemi geçtikten sonra çoğu insanın yaşayacağını düşündüğüm rahatsızlık.
devamını gör...
muhtemel sorunum. bir o kadar insan içinde olmak isteyip bir o kadar da olamamak.
devamını gör...
"herkes beni izliyo, herkes bana bakıyoooğğ" diye düşünürken yürüyüşünüzü bile değiştiren, tedavisi olan bir psikohastalık.
devamını gör...
herkesin kendinde olduğunu sandığı kaygı bozukluğu.
devamını gör...
kendisinde bulunan bireylerin ekserisi için telefonla konuşmanın işkence gibi geldiği hastalık.
devamını gör...
sosyal fobi ona sahip olan insanın iletişim kurmak istediği insanlarla iletişim kuramamasına, o çok gitmek istediği yerlere gidememesine, çok yapmak istediği şeyleri yapamamasına, başarabileceklerini başarmak için çabalamaktan kaçmasına sebep oluyor. ınsan her şeyden kaçmak istiyor, bazen en alışık olduğu şey bile onun için kaygı dolu gəliyor. yolda yürürken yol kenarlarında hoşuna giden binalara bakamıyorsun, hanimiş hanimiş canım rengarenk çiçeklere göz ucuyla bile bakman insanların dikkatini çekecekmiş gibi geliyor. ıçinde yeşerttiğin güzelim heveslerini kızgın tuğlalarla ördüğün duvarlarla harcayıp bastırıyorsun ve bu cidden insanın ağlamadan bile göz yaşı yutkunmasının yolunu açıyor. kızgın tuğlaları yıkmak hiç kolay değil. kahroluyoruuuuuğuuğuğğz.
devamını gör...
bir yazı okumuştum ve en güzel tanım orada yapılmıştı bu fobi için.
sosyal fobi; herkesin sizi izlediğini düşünecek kadar kendini önemli hissetmekten kaynaklanan bir düşünceden dolayı ortaya çıkan fobidir deniliyordu yazıda.
bence çok net bir tanımlamaydı.
devamını gör...
10.
bir zamanlar yaşadığım fobi, insanı deli bir asosyale çeviriyor eğer paçayı kurtaramazsanız, dumandan halimiz duman parçasını yaşarsınız.
devamını gör...
11.
pandemiden dolayı sokağa çıkmadığım için bu ara yaşamadığım fobidir.
devamını gör...
12.
maalesef türkiye’de daha sık rastlanan fobi.* türkler olarak eleştirmeyi çok sevdiğimiz için insanları bunaltma yeteneğimiz baya gelişmiş.*
devamını gör...
13.
toplum baskısına maruz kalan insanların girdiği olumsuz olayların tümüdür.
devamını gör...
genellikle aileleri tarafından elalem ne der sözü ile büyütülmüş çocuklarda oluşan psikolojik bir rahatsızlıktır. sosyal ilişki gerektiren durumlarda titreme ve terleme gibi belirtiler görülür. bu hastalığı yenmek istiyorsanız, ilaç tedavisinin yanında bu illete inat, sosyal ortamlara girmeli, insanlarla diyolog halinde olmalısınız. yoksa herşeyi içinize atar, kendi kabuğunuzda yaşamaya mahkum olursunuz. unutmayın, herşey sizin elinizde.
devamını gör...
animesi de vardır.
(bkz: nhk ni youkoso)
devamını gör...
bir bilgisayar virüsü düşünün ki sisteme yüklendiği anda ilk işi antivirüs programlarını kapatmak olsun. yeni bir antivirüs programı yüklemeye çalıştığınız anda bunu engellesin. yani ilk işi ve en büyük amacı kendi güvenliğini sağlamak olsun.
işte sosyal fobi böyle bir hastalık. çözümü en basit tabiriyle "sosyalleşmek", " insan içine karışmaktır" e ama zaten hastalığın kendisi bu. "sosyalleşememek", " insan içine karuşmaktan korkmak".
bu paradoks ne yazık ki bu hastalığı daha sempatik yapmamakta.

edit: içinde sadece sosyal fobililerin bulunduğu bir grubumuz var. katılmak isterseniz: t.me/joinchat/nryMdstvd3s5OTA0
devamını gör...
bazen bakkala gidip bir şeyler almaya çekinecek düzeyde ciddi olabilen rahatsızlıktır. bazen eksik gelen para üstünü söylemeye çekinmektir. en basit şeyleri bile zora koşturur. kişi her zaman bildiği yoldadır, farklılıklar onu daha da gerebilir.
yaş ilerledikçe düzeliyor ama geçen bir gençlik çağı ve yaşanmamışlık oluyor.
devamını gör...
pandemi ile birlikte toplumda iyice ayyuka çıkan fobidir.
zaten istanbul-anadolu-orta doğu üçleminden sebep sosyalleşmek, yeni insanlarla kaynaşmak zordur. ön yargı hepimizde var.
bir de pandemi eklenince dozu arttı.
devamını gör...
bu sıkıntıyı çeken arkadaşlara günde 1 adet 20 mg paxera öneririm.
düzenli kullanımda gece mezarlıkta bile yatacak kıvama gelirsiniz.
devamını gör...
sona erdirmese de hafifletecek bir tavsiyedir: her ortamdan insanla iletişime geçmeniz gereken bir işte çalışın. zamanla fobinizin hafiflediğini ve hastalığın devasının "iletişim" olduğunu fark edeceksiniz.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"sosyal fobi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim