bu corona dönemi geçtikten sonra çoğu insanın yaşayacağını düşündüğüm rahatsızlık.
devamını gör...
muhtemel sorunum. bir o kadar insan içinde olmak isteyip bir o kadar da olamamak.
devamını gör...
"herkes beni izliyo, herkes bana bakıyoooğğ" diye düşünürken yürüyüşünüzü bile değiştiren, tedavisi olan bir psikohastalık.
devamını gör...
herkesin kendinde olduğunu sandığı kaygı bozukluğu.
devamını gör...
kendisinde bulunan bireylerin ekserisi için telefonla konuşmanın işkence gibi geldiği hastalık.
devamını gör...
sosyal fobi ona sahip olan insanın iletişim kurmak istediği insanlarla iletişim kuramamasına, o çok gitmek istediği yerlere gidememesine, çok yapmak istediği şeyleri yapamamasına, başarabileceklerini başarmak için çabalamaktan kaçmasına sebep oluyor. ınsan her şeyden kaçmak istiyor, bazen en alışık olduğu şey bile onun için kaygı dolu gəliyor. yolda yürürken yol kenarlarında hoşuna giden binalara bakamıyorsun, hanimiş hanimiş canım rengarenk çiçeklere göz ucuyla bile bakman insanların dikkatini çekecekmiş gibi geliyor. ıçinde yeşerttiğin güzelim heveslerini kızgın tuğlalarla ördüğün duvarlarla harcayıp bastırıyorsun ve bu cidden insanın ağlamadan bile göz yaşı yutkunmasının yolunu açıyor. kızgın tuğlaları yıkmak hiç kolay değil. kahroluyoruuuuuğuuğuğğz.
devamını gör...
bir yazı okumuştum ve en güzel tanım orada yapılmıştı bu fobi için.
sosyal fobi; herkesin sizi izlediğini düşünecek kadar kendini önemli hissetmekten kaynaklanan bir düşünceden dolayı ortaya çıkan fobidir deniliyordu yazıda.
bence çok net bir tanımlamaydı.
devamını gör...
bir zamanlar yaşadığım fobi, insanı deli bir asosyale çeviriyor eğer paçayı kurtaramazsanız, dumandan halimiz duman parçasını yaşarsınız.
devamını gör...
pandemiden dolayı sokağa çıkmadığım için bu ara yaşamadığım fobidir.
devamını gör...
10.
maalesef türkiye’de daha sık rastlanan fobi.* türkler olarak eleştirmeyi çok sevdiğimiz için insanları bunaltma yeteneğimiz baya gelişmiş.*
devamını gör...
11.
toplum baskısına maruz kalan insanların girdiği olumsuz olayların tümüdür.
devamını gör...
genellikle aileleri tarafından elalem ne der sözü ile büyütülmüş çocuklarda oluşan psikolojik bir rahatsızlıktır. sosyal ilişki gerektiren durumlarda titreme ve terleme gibi belirtiler görülür. bu hastalığı yenmek istiyorsanız, ilaç tedavisinin yanında bu illete inat, sosyal ortamlara girmeli, insanlarla diyolog halinde olmalısınız. yoksa herşeyi içinize atar, kendi kabuğunuzda yaşamaya mahkum olursunuz. unutmayın, herşey sizin elinizde.
devamını gör...
animesi de vardır.
(bkz: nhk ni youkoso)
devamını gör...
bazen bakkala gidip bir şeyler almaya çekinecek düzeyde ciddi olabilen rahatsızlıktır. bazen eksik gelen para üstünü söylemeye çekinmektir. en basit şeyleri bile zora koşturur. kişi her zaman bildiği yoldadır, farklılıklar onu daha da gerebilir.
yaş ilerledikçe düzeliyor ama geçen bir gençlik çağı ve yaşanmamışlık oluyor.
devamını gör...
pandemi ile birlikte toplumda iyice ayyuka çıkan fobidir.
zaten istanbul-anadolu-orta doğu üçleminden sebep sosyalleşmek, yeni insanlarla kaynaşmak zordur. ön yargı hepimizde var.
bir de pandemi eklenince dozu arttı.
devamını gör...
bu sıkıntıyı çeken arkadaşlara günde 1 adet 20 mg paxera öneririm.
düzenli kullanımda gece mezarlıkta bile yatacak kıvama gelirsiniz.
devamını gör...
sona erdirmese de hafifletecek bir tavsiyedir: sebat edip her ortamdan insanla iletişime geçmeniz gereken bir işte çalışın. zamanla fobinizin hafiflediğini ve hastalığın devasının "iletişim" olduğunu fark edeceksiniz.
devamını gör...
tamamen ortadan kaldırmak belki mümkün değil ancak azaltmanın imkanı olduğunu düşünüyorum. öncelikle biranda çözülebilecek bir sorun değil bunu akıldan çıkarmamak lazım. yavaş yavaş ama fazlaca ertelemeden, sorunların üzerine giderek çözüm mümkün. kendimden örnek verecek olursam. her alanda sosyal fobi yaşayan birisi değilim ancak topluluk önünde konuşma konusunda ciddi anlamda sıkıntı yaşıyordum. bunun için bana fırsat yaratacak bir konuşma kulübünün olup olmadığını araştırdım. araştırmalarım sonucu toastmasters kulübünü keşfettim. asıl kuruluş amacı ingilizce konuşma kulübü olmasına rağmen. bazı şehirlerde türkçe olarakta toplantılar düzenlendiğini gördüm. çekincelerle katıldığım toplantılar sonucunda, kendimi hazır hissettiğim de katılımcılar önünde konuşmaya başladım. (kulüp üyeleri nasıl bir konuşma yapılabilir konusunda sizleri yönlendiriyor.)bu sayede topluluk önünde konuşma konusunda ilerleme kaydedebildim. kendim sorunun üzerine sabırla giderek aşama kaydedebildim. tavsiyem, sorun yaşadığınız konuyu nasıl aşacağınızı ve çözüm yollarını iyice düşünün. ilk etapta çok zorlanacağınızı, tam sorunun üstesinden geldim dediğinizde tekrar ortaya çıkacağını aklınızdan çıkarmayın. bir aşamaya geldiğinde ne kadar ilerlediğinizi fark edeceksiniz. mükemmeliyetçiliği bırakarak sadece deneyin. kişisel gelişim kitabı cümlesi gibi oldu ama başka türlü anlatmak zor.
devamını gör...
sürekli başkalarının kendine karşı olumsuz düşünceleri olacağını düşünen insanların yaşadığı problem.
(bkz: antisosyal kişilik bozukluğu)
devamını gör...
geçen gece bu derdin muzdaripliğiyle başıma giren ağrı ve kramp gece 5'e kadar uyutmamış idi. çok zordur, kalabalığa girdiği zaman nereye bakacağını dahi şaşırır insan. kasılır, nefesi sıkışır. hep huzursuz hisseder. yeni ilişkiler kurmak zorlaşır git gide, ruhunu emer bu durum. kendini kimselere açamaz. terapi almalıdır. alacaktır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sosyal fobi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim