1.
üzerine iyice düşünülmesi gereken müessese. evlilik için yaş sınırının yükseltilmesi ve öncesinde çeşitli elemelerin / yeterliliklerin olması gerektiğine inanıyorum gün geçtikçe.
devamını gör...
2.
hayattaki en büyük kumar diye nitelendirebilecek müessese
devamını gör...
3.
sherlock dizisindeki bir sahneyle açıklamak istiyorum:
“cinayet! pardon, cinayet mi dedim?
evlilik diyecektim. ama bilirsiniz, düşününce ikisi de benzer süreçlerdir.katılımcılar birbirlerini tanır ve bittiğinde, biri ölmüştür.”
devamını gör...
girerken han kapısı, çıkarken iğne deliğidir.
devamını gör...
ülkemzde yapılanların çoğunluğu malesef sadece anlaşma.
devamını gör...
"ev edinmek" kökeninden gelen evlilik ve evlenme sözcükleri yuvayı temsil etmektedir. evlenme, kadınla erkeğin aile kurmak için yasaca birleşmeleridir.
kadın ve erkeğin sosyalleşme sürecinin önemli bir aşamasıdır. aileler arasında dayanışmayı, toplumsal ve ekonomik ilişkiyi belirler, düzenler. evlenme törenleri bağlı bulunduğu kültür tipinin öngördüğü belirli kurallara ve kalıplara uydurularak gerçekleştirilir. farklı kültürlerde eşcinsel evlilik de söz konusu olabilmektedir.
devamını gör...
ülkemizde fazla değer verildiğini ve abartıldığını düşünüyorum.

evli olmayan çift, birlikte yaşamaya başlasa kötü gözle bakılır, ayıplanır. ama aileleri memnun edip, gelenekleri yerine getirmek için bir ton masraf yaptıktan sonra nikah masasına oturmak kutsaldır. dandik bir karalama olan imzayı atınca tebrikler, mutluluklar havada uçuşur. evliliğin, tek farkı devlet tarafından haklarınızın korunması. kutsal olan anlaşmak, sevmediğiniz bir hareketi eşiniz yapınca gülümsemek ve aile olabilmek.
bildiğim kadarıyla eskiden insanlar evlendiğini tef, davul çalarak duyururlarmış. bu olay günümüzde düğüne evrilmiş.
devamını gör...
muhtemel ileriki yıllarda tarihe karışacak bir sosyal olay. kapitalizmin dayattığı daha fazla çocuk, daha fazla getiri anlayışından yola çıkarak evlenmesi de boşanması da zengin uğraşısı olan bir durumdur.
devamını gör...
bir kişiye sonsuza kadar sevgi sözü vermektir benim gözümde, tabii durum kötüye giderse boşanma devreye girer.
devamını gör...
10.
çok yanlış bir bakış açısı üstteki yazar arkadaşım.

evlilik sevdiğin insanla bir ömür paylaşmaktır. onsuz yapamıyorum diyecek kadar aşık olduğun biriyle bir ömür geçirmektir.

eşin senin en büyük destekçindir. aile büyükleri gider zamanı gelince ecel.
eşinle yalnız kalırsın bu hayatta, tek dayanağın o olur. ağladığında, sevindiğinde sarılacak insan aramazsın, eşin hep orada olur.
devamını gör...
11.
kadının eşine eşi olarak değil annesi veya başka bir kişi olarak davranmasıyla büyük ihtimal dağılacak kurumdur.
devamını gör...
12.
evli olmayan insanların bile hakkında yorum yaptığı, kiminin doğru yol, kiminin müessese dediği, toplumun insan üzerindeki baskısının sonucudur.

evlenip mutlu yuva sahibi olmak isteyenler de var lakin 2000'den sonraki nesil için sadece ailenin ağzını kapatmak veya cinselliğe ön adım atmaktır.

önce neden evlendiğinizi bilin. "ben neden evleniyorum, neden bunu seçtim, eşim olacak kadın/erkek doğru kişi mi?" sorularını sorun.
devamını gör...
13.
tek başına iktidarken koalisyon kurmaktır.koalisyon ortağı uyumluysa mutluluk getirebilir ancak tersi durumda krizler kaçınılmazdır.
devamını gör...
neolitikten kalma ilkel bir adet.

çoğu evlenen genç çift zaten artık aile ve mahalle baskısından yırtmak için evlilik yapıyor. kimsenin o kadar da umurunda olmayan bir kurum yani...
devamını gör...
devlet tarafından resmi olarak seks yapabilmeye verilen addır. günümüzde evliliğin pek bir numarası yoktur zaten nikahsız da aynı evde yaşama olayı var. bunun dışında maddi gücü olan erkek cinselliğe kolay ulaşıyor, ee kadınlar da artık iş hayatında aktif olduğundan herkes genelde gecelik ilişki yaşama peşinde. evlenenlerin de tamamına yakını aldatıyor.
devamını gör...
bireysel hayatın sonudur. herkese uygun değildir fakat hayatın final boss'u gibi bir şeydir.
devamını gör...
iki medeni insanın kanunlar eşliğinde bir cüzdana bağlı olarak hayatını birleştirmesidir.
devamını gör...
cinsel ilişkiye giriyoruz diye tüm aile üyeleri ve akrabalara bilgi vermek bunun için eğlenceler düzenlemek
devamını gör...
zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter fizik kuralının geçerli olduğu kavramdır. huyları ve zevkleri aynı olan çiftlerin kanaatimce uzun süre götürmeleri çok zordur. bir elmanın benzer iki yarısı yerine birbirini tamamlayan yarımlar olmak daha önemli bence. rahmetli aneaanem "allah dağına göre kar verir" derdi. bir de böyle olursa varya tadından yenmez.

not: 21 senelik evli ve bu konuda master degree husband.
devamını gör...
insanların eğer bir huzur adası kurma idaası varsa evlenmeli. gördüğüm bütün evlilikler ise kaos kümeleri.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"evlilik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim