1.
evrendeki her şeyin değiştiği olgusudur.
devamını gör...
2.
yalnızca biyolojik olmayan.
an itibari ile bu satırları size yazmama vesile olan telefonumu, telefonumun bağlanabildiği ağı ve bu ağda kodlama ile icat edilmiş bu sitede düşüncelerimi yazabiliyorsam da evrim sayesindedir.
devamını gör...
3.
evrimagaci.org/ ciddi kaynaklar barındırmaktadır.
devamını gör...
biyolojik evrim, "değişerek üremek" olarak tarif edilebilir. mikroevrim ve makroevrim olarak ayırabiliriz.
mikroevrim, bir popülasyonda nesilden nesile meydana gelen gen frekanslarındaki değişikliktir. makroevrim ise, ortak bir atadan birçok nesil sonrasında yeni türlerin türemesidir.
devamını gör...
çevre şartlarına daha uygun olanın hayatta kalıp genlerini daha çok artırması ile gerçekleşendir.
bir örnek verelim. çitalar hızları sayesinde avlanabilir ve yüksek hızlarda dengesini kurmak için uzun kuyruğunu kullanır. dolayısıyla uzun kuyruk çita için avantajlıdır. kısa kuyruğa sahip bir çita sürümüz olsun, bir de uzun kuyruğa sahip bir sürümüz olsun. uzun kuyruğa sahip olanlar daha çok avlanacak, daha çok ürüyecek ve yavrularını daha iyi besleyecek ancak kısa kuyruklular daha az avlanacağı ve yavruların çoğunun beslenememe sıkıntısından dolayı elenecek. nesiller boyu bu süreç devam ettiği için de kısa kuyruk geni popülasyonda neredeyse bulunmayacak.
insanlardan örnek verelim. biliyorsunuz ki çöl gibi sıcak bölgelerde yaşayanların burun delikleri geniştir. bunun nedeni burun deliği kısa olanların binlerce yılda elenmesidir. burun genişliği hava sirkülasyonunda büyük önem arz eder ve sıcak bölgelerde geniş olanı makbuldür. dar burunlu olmak çok büyük bir dezavantaj sağlamamasına rağmen binlerce yıllık evrim sonucunda günümüzde çöllerde, ekvator çevresinde yaşayanlar geniş burunludur.
birçok içgüdü evrim sayesinde oluşur. örneğin hayvanlarda dişiler güçlü olan erkekle, erkekler alımlı olan dişiyle çiftleşir. 2020 yılındayız hala kas ve güzellik, ilişkilerin en büyük kriteri. mesela dünyanın her yerinde çocuklar saklambaç oynar. neden acaba? av olmama içgüdüsü yüzünden olabilir mi?
körelmiş organlar mevzusuna da değinelim. her organ enerji harcar ve enerji vücut için çok önemlidir. eğer işe yaramayan bir organ varsa gereksiz enerji tüketmesinden ötürü o organa sahip olanlar elenir. yapılan araştırmalarda bir balık türünün denizin üstünde yaşayanların gözü varken denizin dibinde yaşayanların kör olduğu hatta direkt göz organına sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
atatürk milli eğitim müfredatını oluştururken, çok sevdiği ingiliz tarihçi ve bilimkurgu yazarı h.g wells'in 'ana hatlarıyla dünya tarihi' adlı kitabını model alarak bir eğitim müfredatı düzenlemiştir. h.g. wells kitabının bir bölümünüde evrime ayırmıştır, atatürk milli eğitim müfredatına, evrim konusunu 'yaşam zinciri' olarak eklemiştir fakat daha sonra ismet inönü döneminde evrim konusu müfredattan çıkarılmıştır.
devamını gör...
olmazlara gelmiş müfredat konusu.
devamını gör...
evrim, tek başına bir fikir, bir teori ya da bir kavram değil, gerçekleşmesi ve kimsenin çürütemeyeceği bir şekilde kanıtlarıyla belgelenmiş olan bir doğa yasasıdır. sanıldığının aksine evrim teorisi, doğa yasası olan evrimin nasıl olduğunu açıklar ve bu doğa yasasını kaplar ve yine sanıldığının aksine teoriler kahvede üretilmiş, "ekonomi çok iyi yeğenim" tarzı argümanlar içermez.
devamını gör...
genel olarak canlılardaki ‘hayatta kalma’ ve ‘çevreye adaptasyon’ olarak ilerlemekle birlikte, coğrafi olarak bulunduğumuz alanda ne yazık ki dörtnala geri yönlü hareketine tüm hızıyla devam etmekte olan gelişim/körelmedir
devamını gör...
zaman içerisinde ve doğal bir biçimde, ağır-ağır bir şekilde gerçekleşen değişme süreci. eskiden buna, tekâmül denirdi. tüm canlılar, birbirleriyle akrabadır. evrimi anlamak için en iyi örneğin bardaktaki su örneği dediğim örnek olduğunu söyleyebiliriz. bir bardak alın ve bu bardağa su doldurun, doldurmaya devam edin..bir süre sonra su taşmaya başlar. işte evrim de böyledir. bu örneği anlayabilmemiz için şöyle söyleyelim; evrim, 2 ana bölümden oluşur; mikro evrim ve makro evrim. mikro evrim, küçük çaplı değişimlerdir. makro evrim ise, büyük çaplı değişimlerdir:

bir insan topluluğu düşünelim, adı da, a topluluğu olsun. bu topluluğun yarısı bu topluluktan ayrılıp, kendi topluluklarını, yani b topluluğunu oluşturuyorlar. daha sonra b topluluğu, a topluluğunun bulunduğu bölgeyi terkedip çok uzak diyarlara gidiyor. burdaki yaşam şartlarına, burdaki çevreye uygunlaşmaya başlıyor ve zamanla küçük çaplı değişimler geçiriyor. bu değişimler zamanla o kadar çoğalıyor ki, makro evrimi oluşturuyor. yani b topluluğu, geçirdiği küçük çaplı değişimler sonucunda tamamen farklı bir türe dönüşmüş oluyor. ve artık, a topluluğundan ayrılmış olmalarının yanı sıra, a topluluğunda bulunan insanların türlerinden de ayrılmış oluyorlar. bu örnekle birlikte, bardaktaki su örneği daha anlaşılır bir hale gelir. canlıları bir bardak, içine doldurduğumuz suyu da mikro evrim olarak düşünelim. bardağa suyu doldurmaya devam edersek, bir süre sonra taşmaya başlar. ki canlılar da geçirdikleri küçük çaplı evrimler sonucu, büyük çaplı bir değişim geçirmiş, farklı bir türe dönüşmüş olurlar. - bu örnek, evrimi anlama konusundaki ilk adımdır.
devamını gör...
gerçek olan teori diye geçmesini dikkate almayın o bir doğa yasası
devamını gör...
kimilerince şehir efsanesi ameriganın oyunu. ama aslında şu an sürmekte olan ve bu evren varolmaya devam ettikçe sürecek olan bir yasa
devamını gör...
bir kadın ismi.
devamını gör...
yanlış bir şekilde insanların maymundan geldiği düşüncesine sahip insanların bilmeden araştırmadan dini dogmalara göre yargıladığı teori. charles darwin ve alfred russel wallace tarafından gelişitirilen, ortama en uyum sağlayabilenin hayatta kalabildiği kaotik bir ortam olan doğanın aslında ne kadar acımasız olduğunu bize göstermiştir. konu hakkında türlerin kökeni ve içimizdeki balık kitabını şiddetle öneririm
devamını gör...
arapça tekâmül kelimesinin karşılığıdır. rahmetli darwin'in kendi koordinatlarında muhteşem tanımlayıp hakkını verdiği bir kavramdır. sürekli devam eden evrim genelde yanlış anlaşılmıştır. bilimsel olarak temellendirilen evrim dini boyut olarak da aslında kuranda bahsi geçen bir kavramdır. sadece dönemin koordinatlarına göre seçtiği kelimeler farklılık gösterir. misal; radyasyon demez pişirilmiş çamur der. 1500 sene önceki insan algısına başka nasıl hitap edebilirsiniz ki?
devamını gör...
güçlü olanın değil, uyum sağlayanın eskilerden özellikler de barındırarak değişmesidir.
devamını gör...
insanlığın bugune gelmesine sebep tek şeydir.
devamını gör...
20. tanımı girmemle beraber hala evrime karşı olan birinin * çıkmaması çok güzel bende bir örnek vermek istiyorum apandis

apandiks, kör bağırsağın daralmış, kalınlaşmış, lenflerce zengin bir eki olarak karşımıza çıkmaktadır. insansıların hepsinde, istisnasız apandiks bulunmaktadır. insansılar haricindeki primatlarda da, hepsinde dorğudan apandikse benzemese de, az önce yaptığımız tanıma uygun apandiks-benzeri yapılar görebilmekteyiz. kiminde ise apandiks doğrudan, bildiğimiz haliyle bulunmaktadır. zaten günümüzdeki birçok türde, insan da dahil olmak üzere, kör bağırsağın nerede bitip, apandiksin nerede başladığını tespit etmek zordur, birbirinin devamı olarak evrimleşmiş yapılardır.

teknik konuşmak gerekirse apandiks, prosimiyenlerin (ön maymunların) çoğunda ve yeni dünya maymunları'nda bulunmamaktadır ya da çok ilkin versiyonları bulunmaktadır. buna karşılık, apandiksin yerini dolduran, benzer işlevlere sahip büyük bir kör bağırsağa sahiptirler.

eski atalarımızda selülozun sindirimi açısından * çok önemliydi fakat pişmiş eti keşfetmemeiz ve bizim için daha avantajlı olduğu için gittikçe küçülen kör bağırsaklarımız bir imza çakmış durumda bu imza apandis hala işlevleri olan apandis evrimsel süreçte körelen organlara en güzel örneklerden biri şuanda ise alınmasında bir sorun olmamakla birlikte içinde yararlı bakterileri biriktiriyor
*
devamını gör...
onun hakkını onun yerine başkalarının savunduğu sessiz sedasız gariban bir doğa işleyişi olayıdır.
devamını gör...
tüm canlıların bir birinden türediğini iddia eden bir teoridir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"evrim" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim