1.
canlılığın başlangıcını evrim olgusuna dayanarak kuramlayan teori.
devamını gör...
2.
müslümanların kabul etmediği tek teori genelde big bang olsun newton veya başka bir bilim insanının teorisi olsun kabul ederler ama iş evrime gelince "ama evrim bir teori kanıtlanmamış ki" derler.
devamını gör...
3.
teorinin çok ötesindedir. gerçeği arayanların pusulasıdır. yaşamını anlamlandırmak isteyenler için kılavuzdur.
devamını gör...
4.
hiçbir zaman tam olarak doğruluğu kanıtlanmayacak şey.. o kadar senedir araştırmalar yapılıyor amaa..
devamını gör...
5.
küçük mikroskobik canlılarda çok kolay gözlemlenebilen bir teoridir.
devamını gör...
6.
yavaş yavaş islam'la bağlantısını kurduğum teori
devamını gör...
7.
(bkz: islam'ın evrimle çelişmemesi)
devamını gör...
türkiye'de bununla alakalı kafa karışıklığının temelinde bence çeviri hatası yatıyor zira orijinal terim theory of evolution'ın türkçesi evrimin teorisi. evrim bir vakıadır, gerçekliktir, evrimin teorisi de bu vakıayı açıklayan teoridir. yani öyle bak bu bir teori hala kanunlaşamamış ehi ehi şeklindeki karşı argümanlar komiktir. teorinin temeli mutasyona, kalıtıma ve doğal seçilime dayanır ve bunlar gayet de gözlemlenebilir şeylerdir.
devamını gör...
evrim, gerçek, var olan, var olmuş, var olacak, bilimsel bir kavramdır. evrim teorisi ise milyon yıl önceye gidecek bir zaman makinesi bulamadığımız sürece yüksek ihtimalle teori olarak kalacaktır. benzer şekilde kütle çekim, karadelikler vs. hakkındaki teoriler, gözlemlenmelerinin zor olması sebebi ile uzunca süre teori olarak kalacıktır. ama bu onların varlığını değiştirmez.
devamını gör...
sokaktaki bazı insanları gördükçe insanın inanası geliyor, dediğim durumdur.
devamını gör...
(bkz: doğal seçilim)

doğal bir olgu, gerçeklik olan evrimi "doğal seçilim" mekanizması ile açıklayan bilimsel teoridir.
devamını gör...
evrim "teorisi", tırnak içine aldım çünkü yanlış anlaşılıyor.
halk arasında yaygın olarak kullanılanın aksine "teori" sözcüğü bilimde "ispatlanmamış veya asılsız düşünce" anlamına gelmez.
tam tersine, uzun süreli, çok açılı, çok disiplinli gözlemler ve incelemeler sonucunda elde edilen verilerin "neden" ve "nasıl" o şekilde olduğunu açıklayabilen bilgi bütünleri anlamına gelir.
devamını gör...
sebep olmaksızın sonsuz bir hiçlikte sonsuz kere terkarlanan sonsuz ihtimaller sonucu bir ihtimalin tutup da bugünkü yaşadığımız evreni oluşturduğunu söyleyen teori.

bu imkansız rastgelelikten sonra, evren oluşup, bu evren içinde de sonsuz sayıdaki ihtimaller arasından proteinleri, dna'ları, elementleri vs tüm yapı taşlarını oluşturacak ihtimallerde imkansız derecedeki bir olasılıkla şaşmadan peş peşe geliyor ve canlı cansız tüm varlıkları oluşturuyor.

canlılık oluştuktan sonra da sonsuz ihtimal barındıran genetik mutasyonların sonsuz kere tekrarlanarak, yine hasbel kader aralarından şaşmadan gelen peşpeşe ihtimallerin tutup bugünkü canlılığı meydana getirdiği varsayılıyor.

tüm bunlar olurken, en iyi ihtimalle sonsuz bir zaman süreci mevzu bahisken, bu teoriyi öne sürenler ne bu sonsuz zaman sürecini, ne de sürekli tekrarlanan ve sonunda bir evren oluşturan sonsuz kaosu kanıtlamaya ya da açıklamaya tenezzül etmiyorlar.

neden sonsuz bir süreçte sonsuz ihtimaller olsun? ve neden burada imkansız mertebesinde bir ihtimaller zinciri peşpeşe gelsin de evren oluşsun?
devamını gör...
genel olarak bilinenin aksine, ihtimaller içinden varlığını sürdürebilecek en uygun ihtimalin var olabilmesidir. yani rastgele bir seçim yoktur. doğa koşulları seçer ve evrim gerçekleşir.

evrimin tıpkı doğadaki değişimler gibi çok yavaş gerçekleşmesinin sebebi de budur. ayrıca nesillerin geçme hızı da evrimin hızını belirler. örneğin bir bakteri veya virüste evrim çok daha hızlı gerçekleşebilir. (bkz: korona virüsün 8 ayda mutasyona uğraması) ancak insan gibi memeli canlılarda ortalama nesil 25 yıl gibi olduğundan dolayı insan evrimi milyonlarca yıla yayılır.

ayrıca, bir seçilim yoksa evrim de gerçekleşmez (bkz: günümüz insanlığı). seçilim, yapay şekilde insan eli ile de gerçekleştirilebilir. çok süt veren inek, verimli domates, modern muz vb. gibi. yani hiç fikir sahibi olmadan bir şeyin gerçekleşmeyeceğini iddia etmeyin, öğrenin biraz.
devamını gör...
üzerinde bolca tartışılan ve müslümanların büyük çoğunluğu tarafından reddedilen teori.
devamını gör...
ulan.
bilimden, incir çekirdeğinin hacmini dolduracak kadar bir şey kapamamış tipler çıkıyor, sırf adında "teori" geçiyor diye kanıtlanamamış diyorlar. sever misin, sabaha mı bırakırsın!
devamını gör...
(bkz: evrim yasası)

devamını gör...
devamını gör...
1 milyon yıl sonra hala insanlık var olur ve kayıtları yok olmazsa doğruluğu yanlışlığı gün yüzüne çıkacak teori.
devamını gör...
evrim teorisini yasaklayan iki ülke, tabii ki turkiye ve arap kardesi arabistandir.

siyasal islam yobazlari
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"evrim teorisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim