1.
''din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması'' diye yaygın olarak bilinen atatürk'ün 6 temel ilkesinden biri.
devamını gör...
din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması değildir.
laiklik; her türlü inanca eşit mesafede yaklaşmaktır ve bu inançlar arasından herhangi bir olumlu/olumsuz durum söz konusu olmadan kişileri inançlarından dolayı iyi/kötü olarak nitelendirmemektir. zamanında başörtülü kişilerie ikinci sınıf insan muamelesi yapmak da bugün de sırf başörtülü diye mülakatlarda olumlu izlenim vermekte laikliğe aykırı şeylerdir.
ayrıca din ve devlet işlerinin ayrılması söz konusu değildir.
devamını gör...
kabaca idarenin bütün dinlere ve inançlara kör olmasıdır, devlet yönetiminde hiçbir dini referansın bulunmamasıdır. akılcı, aydınlanmacı ve bilimsel bir yaklaşımı esas alır. yurttaş kimliğini öne çıkarır.
devamını gör...
izmirli olmak
devamını gör...
anadolu topraklarına laik yönetimi getiren kişi tarafından

"fakat bu prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların doğmalarıyla asla bir tutmamalıdır. biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya yaşamdan almış bulunuyoruz." şeklinde tanımlanan

insanları yönetecek kuralların insanlar tarafından oluşturulması gerektiği ve bu kuralların denetlenmesinin ve geliştirilmesinin de insan aklı ile yapılması hiçbir kutsal kitabın veya kutsal kişinin fikirlerinin devlete ve insanlara hükmetmesinin engellendiği yönetim şekli

ayrıca laik kelime manası ile din adamı olmayan kişi demektir.
devamını gör...
dünya'da sadece fransa ve türkiye'de mevcut. yani diğer bütün ülkeler resmi bir dine sahip. fransa, ihtilal sebebiyle bundan yoksun bizse meşru bir "ihtilal" sonucu.
devamını gör...
hakkında “sadece fransa’da ve türkiye’de mevcuttur” diyerek yalan yanlış ve manipüle edici yorumlar yapılmaması gereken kavram.

detaylı bilgi için tık.

not: ayrıca laikliğin sadece türkiye’de ve fransa’da bulunma durumu gerçek olsaydı bu gurur duymanız gereken bir şey olurdu.

(bkz: yallah arabistan’a)
devamını gör...
konusu açıldığında yallah amerika'ya diyen ne kadar gereksiz ise, yallah arabistana diyen de bir o kadar gereksizdir. laiklik should may might değildir. must'tır. laikliği uygulamaz isen başın boktan çıkmaz (bkz: türkiye, arabistan, iran)
peki neden böylesine önemlidir laiklik ve neden uygulanmalıdır ?
eğer din ve devlet işlerin kesin sınırlar içinde birbirinden ayırmaz isen o ülkede hakim olan dini değerler dışında kalan kişiler kendilerini rahatsız edilecektir. çünkü gözetilen bir grubun doğruları ve yanlışlarıdır. eğitim sistemine dogmalar hakim olur ve yüzyıllar boyunca bir adım ilerleyemezsiniz. din belirli kalıplardan yürümenizi sağlar ve sınırların dışına çıkmanız günah olarak adlandırılır halbuki bilimde bütün gelişmeler sınırın dışına çıkıp sorgulamak ile gelen bir olaydır.
devamını gör...
türkiye'de gerçekten olduğuna inanmıyorum. sadece kağıt üstünde bir şeymiş gibi geliyor.

(bkz: diyanet işleri başkanlığı)
(bkz: imamların devletten maaş alması)
(bkz: alkol ve sigaradan çok yüksek vergi alınması)
(bkz: din kültürü dersinde islam harici dinlere çok az yer verilmesi)
(bkz: din dersinin zorunlu olması)
devamını gör...
afrikada ve asyada 20, avrupada 26, kuzey amerikada 5, okyanusyada 3, güney amerikada 7 olmak üzere toplam 81 ülkeni kabul ettiği devlet yönetim şekli. !! geçersiz url !! görüleceği üzere aksi yönetim şekli olan tüm ülkeler ya da beter olmuş ya da beter olma yolunda
devamını gör...
iktidarın meşruiyetini tanrı harici bir güçten almasıdır. türk halkının yüzde 99'u anlamını bilmez.
devamını gör...
--- alıntı ---

zamanında bir gün mecliste laiklik tartışılıyordur. tanındık din adamlarından biri kürsüye gelir, alay etmeye başlar: "arkadaşlar, bir laikliktir gidiyor. afedersiniz ben bu laikliğin manasını anlamıyorum. nedir bu laiklik?"

o gün meclis başkanlığı görevini yürüten atatürk alaycı üsluba dayanamaz. oturduğu yerden elini kürsüye vurur ve şöyle söze karışır: "adam olmaktır hocam, adam olmak!"

--- alıntı ---

daha iyi bir alternatif tanımını görmedim daha.
(bkz: laiklik adam olmaktır)
devamını gör...
ilkokuldan beri "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" olarak anlatılagelen laiklik kavramı gerçekte bundan çok daha ötededir. laiklik bir anlamda egemenlik hakkının tanrısal güçlerden alınıp halka verilmesidir. rasyonel olması gereken demokratik bir rejimin temel koşullarından biridir, zorunluluktur.
devamını gör...
okullarda, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması diye ezberletilmiştir hep fakat laiklik'in en doğru tanımı; akılcılık ve bilimselliktir.
devamını gör...
tek bir tanımı olmayan, herkese göre değişken olan her iktidarında farklı uyguladığı doğrusunun ne olduğu bilinmez. belki de bilinip söylenemeyen.
devamını gör...
avrupa'nın bu kadar ilerlemesinin temel taşlarından biridir. ortaçağda papa ve kilise'nin gücü, devlet yönetici'lerini geçmişti. bilimsel buluşlar kiliseye tersse reddedilir. savunucusu da görüşünden vazgeçmezse afaroz edilir hatta idam edilirdi. ne zaman ki din ve devlet işleri ayrıldı bilim tarafsız yapılmaya başlandı, buluşlar ve keşifler hızla arttı. bugün dinin devlet işlerine etkisi fazla olan ülkelerin hemen hepsi islam ülkeleri. halen bilimsel gerçekleri -evrim gibi- reddediyorlar. ve gündemleri bilim teknoloji yerine orucu ne bozar? kadın araba kullanır mı? şeklinde devam ediyor. ilerlemek için bilimi, din/siyaset gibi tartışmalı konulardan uzak tutmak gerek. bilimle beraber laiklik sosyal anlamda da insanlara din ve vicdan hürriyeti sağlar. bir devletin olmazsa olmazlarından biridir.
devamını gör...
daha dahi anlamına gelen de/da’yı ayıramayıp kitabının ‘oku’ kısmına atıfta bulunarak, ne kadar ‘ileri(!)’ olduğunu ortaya koyan kişilerce eleştirilen kavram.

hizliresim.com/8w4UVc
devamını gör...
aslında bilimsellik ile ilgisi olmayan kavramdır. anayasasında laiklik geçen 2 devlet bulunmaktadır. süper güç abdde incile el basar başkan. laiklik tanımı iyi yapılması gereken bir kavramdır.
devamını gör...
dinci yobazlarin en büyük düşmanı olan kavram.
devamını gör...
benim için budur.

devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"laiklik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim