1.
şekli belli iken, sayıları ve yapabilecekleri/gücü konusunda hiçbir emare olmayan hatta sınırsız dahi olabilen tapınma enstrümanlarına tanrı deniyor. tanrılara karşılık bazı dinlerdeyse şekli belli olmayan tek bir şeye tapılıyor ve adına da allah deniyor. tanrı genel olarak gözle görülüp elle dokunulan bir cisim. buna mukabil allah'sa görülmeyen, duyulmayan, dokunulmayacak derecede uzakta olan bir şey.

tanrı şimdi yapıyor, ertelemiyor; allah sabaha bırakıyor:

amazonlar'ın göbeğindeki "ilkel" bir yerli kabilesi için, hayatlarında ilk kez gördükleri kibrit kutusundan çıkan ve bir yerlere sürtüldüğünde kıvılcımlar eşliğinde yanıp orada yaşayan tüm insanların dünyasını ânında yok edebilecek güce sahip kibrit çöpünden tanrı bir tarafta; "modern" olarak nitelendirilmiş insanlara, işledikleri günahlar karşılığında nerede olduğu bilinmeyen cehennemde yanacaklarını söyleyen, yaptıkları iyiliklerden ötürü de gene belirsiz bir adreste var olan cennet isimli ülkede binbir güzellikle karşılaştıracak allah diğer tarafta.

bu kıyasıya "sen yoksun, ben varım" iddiasından kim galip çıkar, onu da allah bilir!

*semavi dinlere göre üzerinde yaşadığımız dünya da dahil olmak üzere tüm evreni yoktan var etmek suretiyle yaratan, başı ve sonu olmayan varlık.
devamını gör...
2.
müslümanlara göre gördüğümüz, bildiğimiz, hissettiğimiz her şeyin üstünde bir güç bulunduran, insanları cezalandıran, ödüllendiren bir varlık. herkesin kendine göre bir tanrı tasviri vardır. gelip de bunun hakkında tanım yapmaya çalışmayacağım zaten.

tanrıya inanan insanlar onu daha önce görmediğimize(olağanüstü durumlar dışında) inanırlar. gelip ben bugün tanrı gördüm diyen insanlarla karşılaşmadık hiç değil mi?

peki ya tanrı tam yanımızda ise? biz sadece onun tanrı olduğundan haberdar değilsek?
devamını gör...
3.
sahip ihtiyacının isimleşmiş hali.
devamını gör...
4.
ben yalnızım, biri olmalı; bu "biri" büyük ve mükemmel olmalı; öyleyse bu tanrıdır." sıralı düşüncesinde olduğu gibi.

tanrı yoksa da onun gibi biri(leri) vardır, der kimi.
devamını gör...
5.
tanrı olmak nasıl bir histir acaba?
devamını gör...
6.
insan beynine musallat olan habis bir urdur.
devamını gör...
7.
mükemmeliyetin karaktere büründürülmeye çalışılmış, ulaşılmaz niteliğiyle yüceltilmiş hali.

neyse ki, mükemmeliyet bir fanteziden ibarettir.
devamını gör...
8.
belirli bir süre yemeden içmeden boşaltım yapmadan uyumadan yaşayamacak olan bizlerin(yardıma muhtaçların=acizlerin) bir tarafının kalkıklığıdır yaratıcıyı yok sayma durumu…
devamını gör...
9.
bazılarına göre paradır.
devamını gör...
10.
dinlere göre değişen bi algı da denilebilir
devamını gör...
11.
evreni yarattığına inanılan büyük muhteşem güç. bazıları onunla konuştuğunu söyleyerek, sonsuz evreni, milyonlarca gökadayı, yıldızı, gezegeni, milyarlarca canlıyı sırf bir insan için yaratmıştır. insanlar tarih boyunca sırf onun sevgisini kazanmak için birbirlerini öldürmüştür. bazıları ise hiç olmadığına, var olmadığına inanmaktadır. bazıları da evreni yarattıktan sonra kendi haline bıraktığına inanmaktadır.
(bkz: tanrı sizi korusun)
devamını gör...
12.
mucizeler vaat eden ama bütün becerisi hastasına sadece sabır telkin etmek olan hekim.
devamını gör...
13.
umut
devamını gör...
14.
başlangıcın var edicisi.
devamını gör...
15.
insanda tanrıdan geldiği için bir tanrı parçacığıdır.

kısmen insanoğlu da bir tanrıdır ama bizim gücümüz biz var eden tanrıların gücü yanında mum alevi gibidir en ufak esinti de söner.
devamını gör...
16.
benim için zaman kaybıdır. var mı yok mu bilmiyorum ama eğer varsa çok acizdir. her şeyi olan birinin neyi vardır ki ? keşfetme hissini yaşayamamak düşünsenize yeni hiçbir şey yok. tek bir nefes bile yok robottan hallice. zor. birde eğer varsa kendisi bütün günahlara ortak olmaktadır. şöyle düşünün masum biri zarar görüyor eğer senin onu kurtarabilecek gücün varsa ve kurtarmazsan sende buna ortak olmuş olursun. tanrı bütün tecavüzlere pisliklere vs ortak oluyor. ama var olmaması kendi yararına. biz belki bir hesap veririz ama kendisi milyarlarca.
devamını gör...
17.
türk'ü korusun.*
devamını gör...
18.
cidden başına kötü bi şey gelen insanları gördükçe bile kader bu yapıcak bişi yok diyo musun?
devamını gör...
19.
herkesin kafasında farklı canlanan uğruna savaşlar çıkan olgu.
(bkz: haçlı seferleri)
(bkz: cihat)
devamını gör...
bu şeye (şey diyorum çünkü ne olduğu bilinmez) insani özellikler yüklenemez, çok basit düşünerek insani özellikleri olan bir tür yaratık olarak düşünüyoruz, bizim gibi hareket etmesini bekliyoruz. tanrı dediğimiz şey bir tür enerji veya madde olabilir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tanrı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim