kadın ile erkek eşitliğini savunan , femen, female kökenli kelime.
(femen kökenli bir kelime baştan sanki male kısmını es geçmiş gibi ama hadi neyse bu da hep aklımda bir soru işareti işte..)
devamını gör...
patriarkaya karşı direnen ve onu yıkmaya çalışan akımdır.
devamını gör...
kadının toplum içinde ötekileştirilmemesini savunan düşünce.
devamını gör...
kadın erkek eşitliğini savunan bir akım. kadının toplum içinde var olması gerektiğini savunur ama bazı yönleriyle sadece pozitif ayrımcılık ister.

bu işi sadece erkekler yapıyor, bu iş dalında kadınlar da olmalı der ama bunu sadece ve sadece yüksek gelirli iş grupları için der.

aynı işi yapan kadınlar, erkeklerden daha az maaş alıyor, (bkz: wage gap) var der ama bunu ispatlayacak bir delil sunamaz.

kadın erkek eşit der ama sonrasında 'bu yapılanma içerisinde yer alamazsın çünkü sen erkeksin' der.

bunu tüm femistler mi yapıyor? hayır. ama en çok kendini duyuran "feministler" bunu yapıyor. bu tutarsızlıklar da kadınların haklı davalarına balta vuruyor. kadının düşmanı gene kadın.
devamını gör...
günümüzde o kadar yanlış insanların dilinde dolaşan bir tabir oldu ki okuyup araştırmayan bir neslin sadece bayan değil kadın ibaresinden feminizm hakkında bilgileri olduğunu sanması içler acısı. ha bir de bunun dalga konusu olduğu bir zamandayız tabi ki. lütfen biraz okuyun
devamını gör...
eğer ortaya çıkmasaydı kadınların hala köle olarak görüleceği, insan mı memeli hayvan mı sorularının sorulacağı, özgürlük için çok önemli olan ancak günümüzde yanlış anlatılan, açık açık sınırlarının çizilmesi ve çocuklara anlatılması gereken konu. erkek olarak eşitliği savunurum. ancak feminizim altında orada burada salak salak yorum yapan arkadaşlara da en büyük muhalifim. geçen bir kadının erkeği dövdüğü videoyu paylaşıp destekleyen beyin eksikliği yaşayan arkadaşları gördüm. bunlardan temizlenirse gayet güzel olur.
devamını gör...
* koruma bahanesiyle ötekileştiren akım, yazıp kaçılması gereken başlık. tutarlarsa ayaklarından bağlayıp havaya asarlar bakın ben söyleyeyim.
devamını gör...
kadın erkek eşitliğini savunan ama ülkemizde daha çok kadının üstün görüldüğü sanılan bie akımdır.
devamını gör...
erkeğe verilen hak ve özgürlüklerin kadına da verilmesini savunan gruptur.
devamını gör...
10.
feminizm haklı mıdır, maskülizm feminizmin tersi midir, yoksa tüm bunların hepsinin üstesinden hümanizm mi gelecektir. bunlar hep fikir; fikirin olduğu yer de karmaşadır
devamını gör...
11.
kadın ve erkek eşitliğini savunan görüştür.günümüzde oldukça yanlış anlaşılmaktadır.
devamını gör...
12.
yöntem konferansı alanındaki nitel araştırma yöntemlerinden biri. kadın hareketi. bu alanda feminizm tüm bilimlerin dünyada erkek merkezli olmasını eleştirir. pozitivizmin reddi, cinsiyet ilişkisinin etkisi, bilimin bu hususlarda değerini yitirmesi, araştırmada cinsiyet bazlı hiyerarşinin varlığı gibi noktalara değindiğini görebilirsiniz.
devamını gör...
13.
kadınların üstünlüğünü değil, erkeklerle olan eşitliğini savunur. çok yanlış anlaşıldığını düşünürüm hep.
--- alıntı ---

feminizm, kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik muhtelif ideolojiler, toplumsal hareketler ve kitle örgütlerinden oluşan hareket.şuradan bakınız efenimm

--- alıntı ---
devamını gör...
14.
feministleri sevmem ama feminizmi severim. denge için şartlar. erkek egemen bir anlayış alıp başını gidince feminizm dengeleyici bir kuvvet olarak öne çıkıyor.

tanım : bir teori ve politik hareket.
devamını gör...
15.
feminazi ehehehe falan diye dalga geçenler vardır. feministliği erkek düşmanlığı sananlar da vardır. hayır. ikisi de değil. feministlik; kadın ve erkek eşitliğini savunmak demektir.
devamını gör...
16.
dünyadaki en önemli hareketlerden birisi. bugün kadınların oy vermesi, neredeyse her işte çalışabilmesi vs. tamamen feminist hareketler sonucu mümkündür. ne yazık ki henüz olması gereken bir duruma dünya gelememiştir. daha atılması gereken çok adım vardır.
devamını gör...
17.
ülkemizde yanlış anlaşılan ve bu yüzden özellikle erkekler tarafından düşmanlıkmış gibi algılanan düşüncedir.
devamını gör...
18.
sosyal, ekonomik ve politik eşitliği savunan akım. ilk yazılı eseri mary wollstonecraft tarafından yazılmıştır. tek tanrılı dinlerin getirdiği ataerkil yapı kadını eve tıkmış bu yüzden de zamanla aydınlanan kadınlar haklarını aramışlardır. avrupa’da kadınların mülk hakkı ellerinden alınmış, fransa’da ve diğer ülkelerde başları örtünmeye zorlanmış, almanya’da erkeklerin eşlerini satma hakkı varmış. osmanlı’da ise erkek ve hayvan sayımı yapılırken kadın sayımı yapılmamıştır oysa bir milletin kalkınmasının temelinde kadın ve erkek vardır ki bunu ulu önderimiz de ifade etmiştir. eğitim görmelerine engel olunmuş, kadının adı olmamış ve her zaman eş, kız kardeş, anne olarak görülmüştür. bir kimliği dahi yoktur. ancak başta judith butler gibi radikal feministler kadın haklarını ateşli biçimde savunmuş ve 19. yüzyıl sonrasında marxist-feminism ile şahikaya ulaşmıştır. marxist-feminizm sayesinde kadınlar iş hakkını savunmuştur ancak hala yeterli düzeyde değildir. türkiye kadın çalışan bakımından dünyada 150. sıradadır oecd ülkeleri içinde de sonuncudur.

(bkz: ataerkil dinler ve kadın)
devamını gör...
19.
ayak parmaklarının öpülmesinden zevk alan kişiler.
devamını gör...
20.
kısaca : ataerkil düzende var olma savaşıdır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"feminizm" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim