tam olarak inşa edildiği tarih bilinmeyen; önce kilise olarak inşa edilip sonradan rum ortodoks manastırına dönüştürülen dini yapı. bölgede anlatılan yaygın bir inanışa göre, birbirinden habersiz ve farklı yerlerde bulunan 2 keşiş aynı rüyayı görür ve manastırın şu an olduğu yere doğru yola çıkarlar. trabzon'da karşılaşırlar ve birbirlerine rüyalarını anlatırlar. bunun üzerine birlik olmaya karar verip manastırın olduğu yere gidip yapının inşasına başlarlar.
manastırda, 2010 yılında türkiye cumhuriyeti hükûmeti'nin izni ile hristiyanlarca meryem ana'nın göğe yükseliş günü olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 ağustos günü 88 yıl aradan sonra ilk ayin düzenlenmiştir.
eklemeden olmaz, yapılan restorasyonlar* sebebiyle fresklerin ve yapının orijinalliği epeyce bozulmuş haldedir ve yapının birçok kısmı kapalı tutulmaktadır.
devamını gör...
gidilmeden önce önünden geçerken coşandere tesislerinde alabalık yenmesi gereken yerdir.
devamını gör...
inmesi çıkmasından daha zor olan tarihi manastır.
devamını gör...
bayburt'ta sıkılıp bunalıma girenlerin hayatlarını en azından bir amaç uğruna harcama gayesiyle inzivaya çekildikleri yermiş.
devamını gör...
gidince tarihe hayran kalmaktan çok içeriye kazınmış aşık isimlerinden utandığım manastır olmuştur.
devamını gör...
evet , trabzonda bulunur. ziyaret etmişliğim vardır.
devamını gör...
trabzon'un maçka ilçesinde bulunan tarihi bizans imparatorluğuna dayanan manastırdır. yılda yaklaşık 600 bin kişi tarafından ziyaret edilmekte olup 2015'te yapılmaya başlanan son restorasyon çalışmalarından sonra “cennet ve cehennem” ve “ölüm ve yaşam” tasvirli fresklerin olduğu gizli geçitle ulaşılan bir şapel ile “çile odası” ve “gözetleme şapeli” de ortaya çıkarılmıştır.

sümela manastırı, halk arasında "meryem ana" adı ile anılır. vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür. meryem ana adına kurulan manastırın "sümela" adını "siyah" anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenmektedir. bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de sümela kelimesi buradaki meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.

rivayete göre bizans imparatoru ı.theodosius zamanında (375-395) atina’dan gelen barnabas ve sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6'ıncı yüzyılda imparator justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine generallerinden belisarios tarafından tamir edilmiştir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
görsel kaynak : kültür ve turizm bakanlığı
kaynak:sümela manastırı
kaynak :sümela manastırı
devamını gör...
çıkış yolu tam bir treking yolu olan, ormanlık bir dağ başına inşa edilen, tarihi manastır. restorasyon öncesi daha sahiciydi. benim için doğası daha kıymetlidir. *karadeniz'de görülesi tarihi mekan. aynı zamanda muhteşem bir vadi olan altındere vadisi 'ne çok yakındır. hemen ordan vadiye geçilebilir.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
tadilatı yeni biten bir trabzon klasiği.
yeni bir kaç resmini atayım.
görmek isteyenin sürecini hızlandırayım.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
trabzon'un maçka ilçesinde bulunan 87 senesinde milli park ilan edilen altındere vadisi milli parkı içindedir efem.

bizim kaldığımız akçaabat'a yaklaşık 60 km, maçka'ya 17, trabzona 47 km'dir.
altındere vadisinde, kartal yuvası gibi hakim bir pozisyonda bulunan yapı muazzam görünmektedir.

sevgili dostlar,
bizans hristiyanlığı kabul edince, eğitim manastırlar aracılığı ile yürütülmüştür. eğitim veren manastırlar 3'e ayrılır.
1-din adamlarına yönelik manastırlar: bunlar inzivaya yönelik manastırlar. sarp ve ulaşılması zor yerlere kurulurlar.
2-kızlar manastırı: din kadınları için eğitim veren manastırlar.
3-kadınve erkek karışık eğitim veren kurumlar.
işte sümela manastırı din adamlarına eğitim veren cehennemin tepesinde olan bir manastırdır.
ortadokslar için önemli bir yapıdır.lozan'dan sonra nüfus mübadelesi ile hristiyanların büyük oranda göçmesi, bu yapıların korunma sorununu da beraberinde getirmiştir.
zira duvarlara çizilmiş ikonalarının, ''gözlerinin oyulması'', ''kafalarının kazınması'' insanın gözlerinin dolmasına neden oluyor.
bir çok mimari harika, tarihi eser bu sebeple yok oluyor. mahmut'un aslı'ya aşkını ölümsüzleştirdiği yer haline geliyor.
bu ölümsüzlük için sprey boya kullanılması, küfre şayan...
neyse arkadaşlar konumuza dönecek olursak;

sümela manastırına vardığınızda yaklaşık 2 km aşağıda aracınızı otopark'a çekiyorsnuz. 5 tl
oradan sümela manastırına çıkan; ister ring deyin, ister dolmuş 8 tl ödeyerek çıkıyorsunuz. açıkçası manastır önünde yoğunluk oluşturmadığı için bu sistemi beğendim.
giriş için müzekartınızı kullanabilirsiniz.
öncelikle sümela'ya, neden sümela demişler önce ona bakalım.

yunanca sümela'nın ; kara, karanlık anlamlarına gelen melas sözcüğünden gelmiş olabileceği düşünülmektedir.
buda iki görüş doğuruyor.
---manastırın kurulduğu karadağ bazalt ve andezitlerin oluştuğu için siyah renklidir.
--- duvarına çizilmiş meryem ana resmi, siyah renklidir. ''
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel''
dip not: siyah madonna diye bir akım bile vardır efem bunla ilgili tr.wikipedia.org/wiki/Siyah...
yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü sümela denmiş olabileceği düşünülmekte...
ıv. yüzyılda, bizans imparatoru ı. theodosius zamanında 375-395 yıllarında, atina’dan gelen barnaba ve sophronios isminde iki rahip tarafından 2 odalı olarak inşa edilmiş.
günümüzde 72 odalıdır. bu diğer 72 odanın, 1360 yılında ııı. aleksios tarafından genişletildiği düşünülmektedir.
nerden biliyoruz? çünkü girşteki kitabesinde böyle yazılıyor.
yukarı, çok dar merdivenlerden yürüyerek çıkıyorsunuz, merdivenlerden sonra, giriş kapısının da çok dar olduğunu fark ediyoruz. bunun sebebi tarihte bir çok defa yağmalanan sümelanın, güvenliğini bu şekilde sağlanmaya çalışmış olmalarıdır.
ana kilise, şapeller, mutfak, depolama alanları, misafirhane, öğrenci odaları, rahip odaları, kütüphane ve kutsal ayazma çok harika görünmektedir.
yüzleri bozumuş, gözleri çıkarılmış, ikonalar ise asıl vurucu olan bölümler... dünyanın yaratılışı, ilk cinayet, hz ilyasın yaratılığı gibi bir çok meryem ananın doğumu, cebraili hikayenin resmini saatlerce izleyebilirsiniz. gerçekten muhteşem. şurada ikonaların ayrıntılı anlatımı yer alıyor incelemenizi tavsiye ederim. www.sumela.gov.tr/sumela-ma...

unutmadan, herkes koştura koştura sümelaya gidiyor, ancak manastırın girişinde birde küçük manastır bulunuyor. onu kimse görmüyor. onu sakın gezmeyi unutmayın!
gerçekten güzel sümela, çok kalabalıktı... bu ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.
tavsiye olarak yağmurluk almanızı öneririm...
birde hava dumanlı dışarıdan göremezseniz üzülmeyin içerisi de çok güzel.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
ölmeden önce gidilmesi gereken bir yer.
devamını gör...
trabzon' daki tarihi ve dini bu yapı, seneler önceki ailecek ziyaretimizde denk geldiğimiz üzere bakıma alınmıştı ve bölüm bölüm ziyarete açılmaya başlanmıştı. o dönemde bakıma alınma sebebi ne miydi? ( 2015 deki tam kapanması değil) her birisi aile değerlerimize değer verircesine korumamız gereken o duvarların üzerine '' ayşe murat'ı sevio , en büyük cimbom '' gibi edebi eserlerin taşla , çakmakla kazınmalarından dolayı oluşan aşırı deformasyondu.

bu arada belirtmek isterim ki neden sümela hakkında bir tanım girmek istedim? 2010 yılından beri her 15 ağustos da tekrarlanan meryem ana ' nın göğe kabulünün yıl dönümü nedeniyle dormition törenleri yapılmakta ve manastır ziyaretçi akımına uğramaktadır.

genel özellikleri;

*deniz seviyesinden 1.150 m yüksektedir.
*bir rum ortodoks manastırı ve kilisesinden oluşan kompleks yapıdır.
*yunanca adı panagia sumela ' dır. panagia yunanca' da civardaki derenin adıyken , yine aynı dilde sou siyah , mela ise tepe / dağ anlamına gelir.
* bulunduğu bölge bir milli parktır.
* unesco dünya kültür mirasları listesindedir.

yapım tarihi, süreç ve inşaa nedeni;

3 kaynaktan kontrol edildiğinde yapım tarihi aralığı 20 yıllık bir periyoda kadar indirgenebiliyor. milattan sonra 368 ile 388 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. bu da yaklaşık 1.650 yıllık bir yapı olduğunu gösterir ki, değil türkiye ' mizin , dünyanın en önemli kültür miraslarından birisi olarak kabul edilmesi için yeterlidir.

t.c. kültür bakanlığı yapının , bizans imparatoru büyük (1.) theodosius ' un hükümdarlığı esnasında yapıldığını iddia eder. unesco ise inşasının başlangıcını m.s. 385 olarak kabul eder. bazı yunan kaynaklarının verdiği tarih ise 1 yıllık sekmeyle m.s. 386' yı işaret eder.

manastır, meryem ana'ya adanmıştır, çünkü onun mucizevi özelliklere sahip olduğuna inanılan bir ikonasını barındırmak ve korumak için inşa edilmiştir.

6. yüzyılda bir restorasyon görmüş, 13. yüzyılda ise pontus trabzon imparatorluğu'nun ilan olması ve inşa edilen ilave yapılarla bugünkü haline bürünmüştür.

tamamen ziyaretlere kapatılması ve yeniden açılış ;

2015 yılında kaya düşmelerindeki artış nedeniyle oluşan güvenlik riski yüzündem ziyarete tamamen kapatılmıştır. s.manastırı'nın tutunduğu kayalıkların çevre düzenlemesi, teknik keşif ve güçlendirme çalışmalarını içeren yüksek bütçeli ve titiz bir restorasyon projesi başlatılmış , kısmen 2019 yılında ziyarete açılmıştır; temmuz 2020'de restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapı tamamen ziyarete açılmıştır.

sümela'da her yıl tekrarlanan 15 ağustos dormition törenleri.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
manastıra su getiren kemerler.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kompleksin avlusu.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
mozaiklerden bir kesit.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
kilise bölümü.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
genel görünüş.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
milattan sonra 4. yüzyıldan bugünlere kadar gelmiş, ulaşılması güç, sarp kayalara inşa edilmiş ve insanı enteresan düşüncelere yöneten bir manastır. 2015 yılında beş senelik bir tadilata alınmıştı. rivayete göre iki ayrı keşiş aynı anda aynı rüyayı görürler. rüyalarında meryem ana'yı kucağında bebek isa ile görürler ve onlardan bir resmi bulmaları ve oraya manastır yapmaları söylenir. onu bulacakları yer olarak da burası işaret edilir ve yola çıkarlar. önce konstantinopolis'e gelerek oranın kralından destek isterler. sonra yolculukları onları trabzon'a getirir ve rüyalarında işaret edilen yer olarak gördükleri burayı bulurlar. ardından kayaları oyarak manastırı yapmaya başlarlar. meryem ana ismine yapıldığı için de meryem ana manastırı buranın bir başka ismi. inişli çıkışlı, odalardan oluşmuş bir yapıdır. duvarları ve tavanları meryem ana, isa peygamber ve hıristiyanlığı sembolize eden freskler ile bezelidir. hatta fresklerin zarar görmemesi için fresklere dokunulmaması ve flaş ile fotoğraf çekilmemesi için bir uyarı yazısı bulunmaktadır. üçüncü murat döneminde cami olarak hizmet vermiştir. birinci dünya savaşı sırasında trabzon'un rus işgaline uğraması sonucunda da manastır, cephanelik olarak kullanılmıştır.
devamını gör...
filmini izledim. komikti.
devamını gör...
hala neden cami yapılmadığını aklım almıyor... horonlar eşliğinde mesela, rte katkıları ile.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sümela manastırı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim