1.
diğer adı kaygı bozukluğu olan psikolojik rahatsızlıktır. içinden çıkılamadığı düşünülen durumlarda kalp atışlarını hızlandırır, elleri terletir ve bunun gibi birçok etkide bulunur.
devamını gör...
2.
endişeli ve gergin olma durumu.
devamını gör...
bende var olan psikolojik rahatsızlık. gerçi insanların takma kafana ya demesi bu rahatsızlığa sahip insanlar için daha büyük bir rahatsızlık.
devamını gör...
karşıdan karşıya geçmek,otamatik kapıları kullanmak,günlük hayatta aklınıza gelebilecek her şeyden kaygı duymaktır.hayatı zehir eden bozukluktur.
anksiyete herkeste görülebilir.psikiyatriye gidip destek almak gayet normal bir durumdur.hastalık değil bozukluktur.
devamını gör...
insanın yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren, tedavi edilmediği takdirde günden güne daha kötü hale gelecek olan rahatsızlıktır.
(bkz: kaygı bozukluğu)

başta ufak bir yolculuk korkusu ile başlayıp zaman içinde insanı neredeyse evden dışarı çıkamayacak düzeye getirebilir.
devamını gör...
3 yıl önce arkamda bıraktığım rahatsızlık. başlarda ne olduğunu anlayamadığında bocalıyor ve duruma alışamıyorsun ama zamanla baş etmeyi öğreniyorsun.
devamını gör...
asla edebiyatı yapılamayacak çok acı bir şeydir.
devamını gör...
1)evrenseldir ve her insan yaşayabilir.
2)bireyin algı ve düşüncesini etkiler.
3)yarattığı iç sıkıntısının tanımlanması güçtür.
4)genellikle tehlike habercisi,tehdide karşı uyarıcı ve koruyucudur.
5)belirsizlikleri ve bilinmeyeni bulma çabasıdır.
6)bir tehlikeye karşı hissedilen huzursuzluk ve gerilimdir.
7)benliğin bilinçli yönüyle algılanan ve kavranan bir durumdur.
8)otonom sinir sisteminin belirsiz oran bir tehdide tepki olarak faaliyete geçmesiyle,bireyin kendisini endişeli ve gergin hissetmesidir.
devamını gör...
yurdum insanı tarafından depresyon ve bipolar bozukluk gibi hafife alınan hede.
devamını gör...
bazılarının hayatın geneline yayarak yaşadığı; bazılarınınsa sadece belli başlı yerlerde, belli başlı durumlarda başına bela olan bozukluk.
devamını gör...
zaten yok olmaya yüz tutmuş hayat kalitemin-hatta mücadele daha doğru olacak- daha da içine eden durum.
ileri derecede anksiyete bozukluğum var benim. ve bedenim üstündeki etkileri aşırı derecede rahatsız edici. genelde insanların başlarına, boyunlarına vuran bu gerginlik benim ayaklarıma vuruyor.
her atakta ayaklarım geçici bir felce uğruyor. bu nadir dışa vurumlardanmış. kaç tane nörolog ve beyin cerrahı gezdim ve ortak sonuç bu. ve tabi psikiyatrist.
bir gün bir beyin cerrahı 'meslek hayatım boyunca senin gibi bir hastam daha oldu şu an yatağa ve makineye bağlı o yüzden ona göre davran' dedi. küfür gibi. kaygı seviyem daha da tavan yaptı. insanın neyi nasıl söylediği çok şeyi farklı kılıyor.
insanın elinde olmayan ve bütün olarak her zerresine bu kadar etki edip işleyen o bir avuç hastalıktan biriyle uğraşıyor oluşu rezil bir durum.
benim de başardığım bir şey yok ama olabildiğince anlamaya, tanımaya çalışıyorum belki o zaman onunla baş edebilmek için bir ihtimalim olur.
devamını gör...
pandemi zamanlarında depresyonumun ilerleyip arşa çıktığı, kaygı bozukluğuna evrildiği şu günlerde sık sık yaşadığım ataklardır. anksiyete hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır ayrıca. insanın hayatını karartır. psikolojik rahatsızlıklar da fizikseller kadar ciddidir.
devamını gör...
(bkz: bak yeğenim biz neler yaşadık kendimizi attık mı sorusu) sorup hafife olan insanlar var olduğu sürece ne kadar tehlikeli olduğu anlaşılamayacak olan rahatsızlıktır.

eğer bu psikolojik rahatsızlığa sahipseniz veya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız derhal bir psikiyatri uzman doktoruna danışmanızı öneririm.

ne kadar erken tespit edilirse ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa süreç o kadar rahat işler ve o kadar çabuk adapte olursunuz bu rahatsızlığa.

daha detaylı tıbbi bilgi okumak isteyenler için de şu yazıyı alıntılayarak paylaşmak istiyorum:


anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. günlük hayatımızda ara sıra anksiyete yaşamak olağandır. çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz. günlük yaşamda kaygı duymak her ne kadar normal olsa da, dozunda bir aşırılık mevcutsa o zaman tıbbi bir hastalıktan söz edebiliriz.
anksiyete bozukluğu olan kişilerde, yoğun, sürekli devam eden bir endişe hali ve günlük hayatta rastlanılan durumlara karşı korku vardır.panik atak krizleriyle de kendini gösterebilir. bu duyulan aşırı endişe, kaygı, panik durumu günlük aktivitelerin süregelmesini sekteye uğratır. kontrol edilmesi ve yönetilmesi zor olduğu gibi, zaman öngörüsünde de bulunulamamaktadır. bu halin belirtileri çocukluk, gençlik yıllarında başlayıp yetişkinliğe kadar devam edebilmektedir. yetişkinlik döneminin ardından azalma eğilimindedir.
anksiyete bozukluklarının kendi içinde; sosyal anksiyete bozukluğu, ayrılık anksiyetesi, spesifik fobiler, genelleştirilmiş anksiyete gibi bölümleri de mevcuttur. bu bağlamda sadece bir değil birden fazla anksiyete bozukluğundan muzdarip olabilirsiniz. bazen tıbbi bir tedavi ile çözüme ulaşılması gerekebilir.
kaynak.
devamını gör...
beni iki gündür süründüren şey. geberiyorum kalp ağrısından, huzursuz hissetmekten. bilmesem gerçek olmadığını ağrının kıyamet koparırdım öyle şiddetli. velhasıl iyi gelebilicek önerisi olan varsa bir mesaj kadar uzağınızdayım.
devamını gör...
türkiye'nin yarısı muzdariptir.
devamını gör...
hayattan zevk almanızı söndüren öldürmeyen ama süründüren şeydir. ilaçların verdiği etki ile rahatladığınız ama etkisi geçince düşünmekten delirtir. tek sizi de rahatsız etmez etrafınızdakilere hayatı sorgulatırsınız. hayatınızdaki insan size destek oluyorsa en iyi gelen terapidir. zihniniz sürekli olmayacak düşünceleri kuruntu yapmayı kendine görev edinir. en iyisi sevdiğiniz bir tütsüyü yakıp uzun bir meditasyon yapmaktır.
devamını gör...
muhtemelen 5-6 senedir yaşadığım şeydir. bundan sonra da kendisiyle arkadaş olacağız gibi görünüyor. sürekli kötü bir şey olacak hissi taşıyorum. mutlu hissettiğim anlar kısa sürüyor. endişeye alıştığım için artık endişe duymadığım anlar ters gelmeye başlıyor.
devamını gör...
başka bi sebepten gittiğim aile hekimime geç yattığımı ve az uyuduğumu, bir zararı olup olmayacağını sorduğumda, bişey olmayacağını, belki anksiyeteye neden olabileceğini söylemesiyle aklımda yer eden rahatsızlık.
devamını gör...
bende özellikle sağlık anksiyetesi ya da daha bilinir adıyla hastalık hastalığı olarak vuku bulan hastalıktır. inanın çok zordur, kimsenin bu tarz rahatsızlıklarla sınanmamasını dilerim.
devamını gör...
(bkz: karen horney) bu duygu durumunu bir şema halinde toplamıştır.

a. tehlikenin insanın kendi dürtülerinde duyulması
b. tehlikenin insanın dışında duyulması

a grubu baskı mekanizmalarının doğrudan bir sonucu olmasına karşılık, b grubu iç tepkilerin dışarıya yansıtılmasıyla oluşur. a ve b gruplarını da alt gruplara ayırmıştır.

1. kişi tehlikeyi doğrudan kendine yönelmiş olarak yaşar.
2. tehlike başka insanlara yönelmiş gibi yaşanır.

horney, 4 gruptan bahseder:

a1. tehlikenin insanın kendi dürtülerinde ve kendine yönelmiş olarak yaşanması. bu insanın kendine düşmanca yönelmesi ise sonuçlanır. (örnek: yüksek yerden kendini atma korkusu)
a2. tehlikenin insanın kendi dürtülerinde ve başkalarına yönelmiş olarak yaşanması. (örnek: diğer insanları bıçakla yaralama korkusu)
b1. tehlikenin insanın dışında ve kendine yönelik olarak yaşanması.(örnek: hastalık kapma korkusu)
b2. tehlikenin insanın dışında ve başkalarına yönelik algılanması. bu durumda düşmanca duygular dış dünyaya yansıtılır ve duygunun asıl nesnesi göz ardı edilir. (örnek: aşırı koruyucu bir annenin çocuklarını gerçekdışı tehlikelerden koruma çabası)

karen horney anksiyetenin, dışarıya boşaldığında kişi için tehlike yaratacak dürtülerden kaynaklandığını kabul eder. horney, yazılarında çocuğun sağlıklı bir kişilik geliştirebilmesi için temel koşulun sevgi, destek ve anlayış sağlayabilen bir ortamın varlığı olduğunu belirtir.

horney'e göre, çocuğun kendi kişiliğini bulabilmesi için gerekli olan doğal gelişiminin önlenmesi anksiyete ile sonuçlanır.

kaynaklar: çağımızın nevrotik kişiliği
psikodinamik psikiyatri ve normaldışı davranışlar
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"anksiyete" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim