atatürk'e hakaret ve komünist olduğu gerekçesiyle yıllarca hapiste yatmış sonra bizzat mit tarafından öldürülmüş yazar, şair, aydın.
devamını gör...
kürk mantolu madonna
devamını gör...
arkadaşlarıma hediye ettiğim kitapların çoğunun yazarı olan kişi. çok popüler olması gibi bir durumdan muzdarip olsak da severek okuyoruz. aslında popüler olmasında bir parça benim de payım mevcut. niye herkese hediye edip yayılmasını sağlıyorsam. ama sevdiğimiz şeyleri paylaşmak güzeldir. yani güzeldi bir zamanlar.
devamını gör...
kuyucaklı yusuf ve kürk mantolu madonna adlı kitaplar en bilindik kitapları olan aydınımız.
devamını gör...
sadece kurk mantolu madonna ile gündeme gelen ama siirlerinin sarki oldugunu, yasadiklarini bilmeyenler tarafindan ovulen insan.
hala cesedinin nerede oldugu belli degildir ve hala uzerinden telif iddiasi gundeme gelmez.

*
devamını gör...
yasal yollardan yurtdışına gitmek isteyen ancak pasaport alamayınca kaçak yollardan gitmek isteyen yazarımız. fakat bu yolculuk onun son yolculuğu olur. çok partili dönemin ilk faili meçhul! cinayetine kurban gider.
devamını gör...
lafı dallandırıp budaklandırmaya gerek yok.

yasal terör örgütü tarafından öldürülen usta kalem.
devamını gör...
en sevdiğim kitabı içimizdeki şeytandır.
devamını gör...
bir taşla öldürülen, atsızın büyük suçlamalar ile kışkırttığı, düşünce özgürlüğünün yine olmadığı yıllarda maalesef bir şey yoluna gitmiş değerli ve sevdiğim yazar.
devamını gör...
10.
cenazesi ölümünden iki ay sonra ıstranca dağları eteğinde bir çoban tarafından bulunmuştur.günümüzde mezarının nerde olduğu belli olmayan yazarın kuyucaklı yusuf, içimizdeki şeytan, kürk mantolu madonna adlı romanları oldukça popülerdir.
devamını gör...
11.
öykülerini çok sevdiğim, üslubunu ahengini çok sevdiğim büyük şair, yazar. son günlerde zamansizliktan kitap okuyamadığımdan sesli kitaplara heves ettim. daha evvelden okumadığım bazı öykülerini şu kanaldan dinledim. popüler kitaplarını zaten okumuştum. diğer öykülerini yürüyüş yaparken dinlemek gayet güzel oluyor.

edit:link düzeltme
devamını gör...
12.
sabahattin ali diyince aklıma ankara gelir. dost kitabevinin (cumhuriyet döneminin başlarında bu kadar işlek olacağı kimsenin aklına gelir miydi?) önünden her geçişimde başımı kaldırıp yaşayamadığı evini ve kısacık hayatında ne büyük eserler bıraktığını düşünürüm.
devamını gör...
13.
en sevdiğim yazardır kendileri. kelimelerin altında bin bir anlam bırakan kişi.
devamını gör...
14.
kuyucaklı yusuf , kürk mantolu madonna başta olmak üzere en sevdiğim kitapların yazarı...iyiki okumuşum
devamını gör...
15.
filiz hiç üzülmesin kitabını okumanızı tavsiye ederim.filiz ali’nin anılarını, babasının eserleri ve mektuplarını anlattığı,içerisinde sabahattin ali’nin çektiği fotoğrafların da yer aldığı çok güzel bir kitaptır.”anneme ve babaları siyasal, faili meçhul cinayetlere kurban giden bütün çocuklara" diye başlaması ayrıca üzmüştür beni.
devamını gör...
16.
herkesin bildiği aldırma gönül şarkısının sözlerini sinop cezaevinde yazmış, ölüm şekli şaibeli olan türk yazardır.
devamını gör...
17.
canım aliye ruhum filiz isimli, mektuplarından oluşan kitaptan bazı alıntılar;

"insan başkalarına yardım ettiği, başkalarını sevdiği kadar yükselir."

"dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir."

"hatta mukabele edilmesini bile beklemeden sadece sevmek."

"başka bir insanı bahtiyar edebilmek, kendini bahtiyar edebilmekten daha güç fakat daha insancadır. bugün böyle düşünenlere saf, hatta enayi derler. fakat ne derlerse desinler, biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız."

"ah aliye, seni isteyebileceğinden daha çok seveceğim. benim nasıl sevebileceğimi göreceksin... içim şimdiden istanbula gelmek, seni görmek iştiyakıyla dolu..."

"etrafın seni sıktığı zaman kitap oku... ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. insan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş olmuştu. fakat bu yetmiyor. şiirlerimde de gördün ki kitaplara rağmen çok ıstırap çektim. çünkü candan bir insanım yoktu. sen benim yarım kalan tarafımı ikmal edeceksin."

"sana neler yazayım ki sen neşe içinde yüzesin. ben neşeyi senden öğreneceğim. hayat ve felaketler beni o kadar gülmekten ve neşeden uzaklaştırdı ki kendimi, senin getirdiğin bu saadet dünyası içinde bile şaşkınlıktan kurtaramıyorum. o kadar talihin kahrına uğramışım ki hayatta bana da mesut olmak nasip olabileceğine inanamayacağım geliyor."

"şimdi ömrümün bir tek gayesi var: bir gün evvel sana kavuşmak, seni kollarımın arasına almak, güzel, temiz yüzüne saatlerce, senelerce hiç doymadan bakmak. ancak o zaman tam neşeli, senin istediğin gibi neşeli olabileceğim. senden ayrı, senden uzak bulunurken benden nasıl neşeli şeyler istiyorsun?"

"bütün hayatım müddetince senin yüzünde en ufak bir keder buruşuğu olmasını bile istemem. biz mademki bahtiyar olmak, hayatta bir zevk bulmak ve birbirimizi mesut etmek istiyoruz, artık mektuplarımızdan ve sözlerimizden kederli şeyleri atmalıyız. şimdiye kadar neşeli şeyler görmüş olmasak bile bundan sonra göreceğiz."

"sonra öyle "ben resimdeki gibi güzel değilim" diye yazma. sen benim için her halinle güzelsin. seni her halinle seveceğimden bir an bile şüphe etmeni istemem."

"bir gün evvel sana kavuşmak arzusuyla içim tutuşmaktadır ve herkesi tesiri altına alan bir sürü manasız anane ve merasime tabi olmakta bence mana yoktur. iki insanın hayatlarını birleştirmesinde en ehemmiyetli nokta, birbirlerini sevmeleri ve hüsnüniyet sahibi olmalarıdır."

"sen eski fena günlerin bütün acı hatıralarını kafandan at, yalnız ileriye, gelecek günlere bak, yalnız onların güzel olmasını isteyelim, üst tarafı umurumuzda bile olmasın..."

"buraya gelince sakın kulaklarımı çekmeye kalkma. biz birbirimize en küçük bir sitem bile yapmadan ihtiyar olacağız. düşün ki ben, aramızda ağırca bir laf geçen bir insanla bir daha yüz yüze bakışamam. yengem senin de böyle olduğunu söylüyor. seni daha şimdiden ne kadar kendime yakın buluyorum, ne kadar seviyorum tasavvur edemezsin, ama sakın böyle telaşlara düşüp üzülme. emin ol ki ben seni veya başka birini darıltacak, üzecek hiçbir şey yapmam."

"sana karşı olan hislerim, artık yazılamayacak derecededir. bunları ancak karşı karşıya gelince anlatabileceğim."

"aliye, mektupların hep yanımda geziyor, ikide birde onları çıkarıp okuyorum. hele bu son mektubun... o kadar bahtiyar etti ki beni. "etrafa kırıldığım zaman beni sen teselli edeceksin, işte o zaman ben her şeyi unutarak senin boynuna sarılacağım," diyorsun. o zaman ben de senin boynuna sarılarak hiç, hiç bırakmayacağım. sen herhangi bir şeye üzülürsen seni kollarımın arasında avutacağım. eğer gözlerinden bir damla yaş gelirse onu, güzel gözlerini sıcak dudaklarımla öperek kurutacağım."

"bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. beraber almanca öğreneceğiz, ben ingilizce öğrenmek istiyorum, beraber ingilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak"

"pek az misafirliğe gitmek ve pek az misafir çağırmak istiyorum. bir sürü fesat ve dedikoducu insanlarla ahbaplık edip ne olacak sanki? biz birbirimize yeteriz, değil mi?.. ah aliye, senin ankara'ya geleceğin günleri nasıl bekliyorum bilsen... şimdi kapıyı açıp girdiğim zaman beni soğuk bir sessizliğin karşıladığı küçük evde senin güler yüzün tarafından karşılanmak bana saadetlerin en büyüğü gibi geliyor."

"biliyor musun, ilk mektuplarımda "bana böyle şeyler yazma, sonra sana deli gibi aşık olurum," demiştim, oldum işte... sana bugün çılgın gibi aşığım. senden ayrı bu günleri cehennemde imiş gibi geçiriyorum."
devamını gör...
18.
kürk mantolu madonna ve hislerimin sözcüsü.
devamını gör...
19.
sabahattin ali'nin dediği gibi; kendimi bir balkondan aşağı daha rahat bırakabilirim, bir insana bırakmaktansa. öyle çok korkuyorum insandan.
devamını gör...
20.
değeri sonradan bilinen yazardır. hemen hemen bütün eserleri çok güzeldir okunmaya değerdir. türk edebiyatını etkileyen bir figürdür. kuyucaklı yusuf , kürk mantolu madonna, içimizdeki şeytan gibi eserleriyle tanınır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sabahattin ali" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim