uç beyin tafafından kontrol edilebilen eylem.
devamını gör...
yazmak, akıp giden hayata tutunmaya çalışmaktır
devamını gör...
düşünceyi harfler aracılığı ile aktarmaktır.
devamını gör...
yoran,yıpratan ama sonunda insanlardan olumlu dönüşler alındığında tarifsiz bir tatmin hissi ve mutluluk veren eylem
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yazmak, konuşmak değildir. yani konuşur gibi yazmak, yazmak cinsinden değildir. yazmak, konuşurken yapamadığın gibi konuşmaktır. yazmak bir içebakıştır, dışavurumdur. başkalarını her zaman okuyabilirsiniz ama kendinizi okumak için yazmanız gerek.

yazmak kişisel bir eylem olmalı, kendi iç dünyanın kalbine doğru, yolculuğa çıkmak gibi olmalı yazmak. kurgulamadan yazmak boş konuşmaya benzer. kurgu tasarlamaktır, özenle seçip bir araya getirmektir, kafa yormak, hayal etmek üzerine düşünmektir. yazmak kendini keşfetme sürecidir.

zihinden doğruca sözcüklere ve sözcüklerden okuyanın doğruca zihnine akan bir enerjidir yazı. ağızdan çıkan sözler kalbin fltresinden geçmez çoğu zaman. seslerde kulaktan kalbe inmekte zorlanır. yazı ise zihinde yer bulur kendine okuyucu aklıyla konuşturur yazıyı zihninde kendi içinden geçen sözcükler kalbe sızan kolay bir yol bulur kendine.
devamını gör...
düşünülerek, tasarlanarak yapıldığında, konuşmaktan çok daha zor olan eylemdir. o yüzden yazan kişi sayısı konuşandan çok çok daha azdır.
öylesine bile olsa devam edilmesi gereken bir eylemdir yazmak. yazan siz iseniz lütfen devam edin, başkasıysa lütfen teşvik edin.
devamını gör...
ölümdür.
devamını gör...
asılmak; kızlara yazmak
az kalsın; düşe yazmak
sermek; çeyiz yazmak
devamını gör...
kolay gibi gözükse de aslında kolay olmayan bir eylemdir. hele ki nitelikli bir şekilde yazmak daha da zordur.

yazmak için önce bol bol nitelikli şeyler okunması gerekmektedir.
devamını gör...
yazmak benim için insanın kendini ifade etme şekillerinden en güzel olanıdır. yazmakla çocukluğumdan beri güzel bir ilişkim var. kendimi konuşarak ifade etmekte çok zorlandığım için hep yazarım. hiç edebi kaygılarla yazmadım, o bambaşka bir şey olsa gerek.
mesajlaşma olgusunun müthiş gelişmiş olması da bana epey yaradı. şu an insanlar eksik ve hemen tüketilebilir bir iletişim şekli olarak görse de benim gibi yazarak ifade edebilenler için harika bir nimettir.
devamını gör...
duygu, düşünceleri herkese anlatamayız ama yazabiliriz. bir şekilde dışarı atabilmek önemli.
bence daha da güzeli önemli gördüğünüz anlarda kısa kısa not almaktır ama günlük tutar gibi değil. tarihiyle birlikte ne hissettiğinizi ne düşündüğünüzü. yıllar sonra okumak çok zevkli oluyor.
devamını gör...
boş eylem. bir diğeri için,(bkz: hayat)
devamını gör...
t: şinasi tekin'e göre "günah işlemek" anlamına gelen kelimedir. talât tekin'e göre ise böyle bir söz konusu değildir. şinasi tekin'in açıklaması kısaca şöyledir:
"m.s. xı. asırdan itibaren oğuzların konuşma dilinde 'yazı yazmak ' manası, 'günah işlemek' manasındaki yaz- fiilinin omuzuna
yüklenir; yani iki mana bir tek yaz- fiili ile ifade edilir. bu durum, islam dinindeki 'günahların kaydedilmesi' keyfiyeti
ile ilgilidir. ancak yaz- fiilinin iki manayı yüklenmesinin yalnız oğuz türklerinde görülmesi , oğuzların yüzyıllar boyu yazı dilinden mahrum olarak sözlü dönemde kalmış olmaları ile izah edilecek ; buna karşılık
karahanlı türkçesinde böyle bir durumun bulunmayışı yani iki manii için iki ayrı fiilin bulunuşu ('yazı yazmak ' için biti-, 'günah işlemek' için yaz-) da karahanlıların, müslüman olduktan hemen sonra yazı dilini kurmaları ve bir de eski türkçe yazı dilinin dayandığı şiveler grubuna bağlı olmaları ile izah edilecektir."
devamını gör...
bilinçaltının en ücra köşlerinden korkunç düşünceler çıkarır. en azından bende iyileştirici hiçbir yanı olmamakla birlikte ruh sağlığını berbat edici bir yanı vardır. beni hiç anlamadın faik. yazmaya devam edersem delireceğim.
devamını gör...
düşünce hızını yavaşlatma, düşünceyi düzene sokma, düşünceyi karşı tarafa çeşitli türlerle aktarma, paylaşma eylemi. en çok zorlandığım ve bir o kadar sevdiğim.
devamını gör...
çok hoyrat bir eylemdir; yazmaya iten motivasyonların yorucu ve aşındırıcı olabilmesi kadar, ortaya çıkan metnin anlaşılmasını beklemek en yorucu tarafıdır.
devamını gör...
yazmak rahatlamaktır. kelimelere dökemediğiniz hislerinizi, duygularınızı, öfkenizi, kızgınlığınızı, küskünlüğünüzü, sevginizi her şeyi daha rahat kağıtlara dökebilirsiniz. ruhunuz huzur bulur yazarak. kullanılmayan eşyalarla dolu bir oda misali, içinizi boşaltırsınız. illa birine de yazmak gerekmez. kendiniz için yazarsınız, yazmak için yazarsınız. bazen sizi anlamayan, dinlemeyen birine yazarsınız. her ne sebeple yazarsanız yazın, yazmak en ucuz hobi ve en basit trapidir.
devamını gör...
aslında çok konuşurum, konuşacak biri yoksa da çok yazarım. ben yazarak rahatlarım.
devamını gör...
yazmak insanın anlam arayışında en çok başvurduğu yöntemlerden biridir. zira düşünceleri yazı aracılığı ile derleyip toplamak, onları akılda tutmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. insan hafızasının eksikliği de unutkanlığıdır neticede. çağlar boyu insan bu yöntemi kullanmış; gerek kendi elinin izini bırakarak, gerek bir taş parçasına çiviyle semboller işleyerek. ya unutulmak ya da unutmak istememiş.
devamını gör...
çok konuşan insanların anlatacak insan bulamayınca yöneldiği eylemdir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yazmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim