2014 yapımı, hayatta kalma, distopya oyunudur. karakterler bir benzeri olan fallout shelter'daki gibi platformdan oynanır. savaşın ortasında hayatta kalmaya çalışan sivilleri dark bir temada işleyen oyun, eşsiz atmosferi ve müzikleriyle oyuncular tarafından da epey beğeni toplamış olup satışa çıkarıldıktan iki gün sonra yapım maliyetini çıkarmıştır.

zlata karakterinin gitarda çaldığı parça aylardır telefon zil sesimdir:

grzegorz mazur - time is running out.
devamını gör...
zor şartlarda insanlıktan çıkıp çıkmayacağınızı görebileceğiniz bir oyun.

devamını gör...
son zamanlarda daha indie havalı, daha sanatsal anlatıma önem vermiş, daha adventure/survival hatta old school rpg şeklinde işlere yönelmiş bulunuyorum.

sıka sıka gitmeyi seven bir insan olsam da insan değişiklik arıyor.

mesela call of duty oynamıyorum. creaks oynuyorum. overwatch oynamıyorum, yerine little nightmares oynuyorum. ne bileyim gta'yı elimin tersiyle itiyor, yerine divinity oynuyorum. aşkım witcher'a bile ara verdim, yerine baldur's gate 2'ye yanlamaya başladım.

işte bu da, bu kafadaki arkadaşları son derece mutlu edecek bir yapım. karanlık, umutsuz, hayatta kalma/macera teması var. steam'de de indirime girmiş. kesinlikle şans vermek gerekir diye tavsiyemi veriyorum.

store.steampowered.com/app/...
devamını gör...
saraybosna kuşatmasından esinlenerek yaratılan oyundur. kuşatma altındaki sivillerin yaşamını oyuncuya neredeyse birebir aktarır.
oyunda aç kalmamak, hastalanmamak, ısınabilmek ve kendini savunabilmek için binbir takla atmanız gerekir. sıradan sivillerle yıkıntılar arasında tekinsiz dolaşırken içiniz daralabilir.

oyun tamamen sizin vicdanınızı sınıyor, zor bir durumda aç kalmamak için çalar mısınız? hasta birinin daha çok ihtiyacı olduğunu bile bile ilaçları kendinize saklar mısınız? savunmak için bile olsa birisini öldürebilir misiniz? bir çocuğun çok istediği bir oyuncağı yiyecek için takasla feda edebilir misiniz?
(örneğin; yaşlı bir çiftin evinden çok ihtiyacınız olan bir ilacı zorla aldığınızda, bir kaç gün sonra o çiftin evine tekrar giderseniz orayı terk ettiklerini ya da öldüklerini görebiliyorsunuz. eğer o ilacı almasanız evinizi paylaştığınız kişi ölebilirdi. sürekli bu şekilde ikilemlerde bırakıyor oyun sizi.)

oyun sonunda tüm kararlarınızı ve sonuçlarını bir rapor halinde size sunuyor.. her ne kadar sanal bir gerçeklik olsa da sonuçta aldığınız kararlar vicdanınızı rahatsız edebilir.
özellikle kışın soğuk günlerinde içinizin daha da ürpermesine neden olabilir.
devamını gör...
bu hafta kendisini satın alan herkesin ödemelerinin ukrayna'ya gönderildiği oyun. dün 160 bin lira toplanılmış.

srebrenitsa katliamından ilham alınan oyun, savaşın içinde bir sivil olarak hayatta kalmanın dehşet verici yüzünü oyuncuların yüzlerine çarpıyor. aynı zamanda savaşın içinde yaşam sürmek için verilen kararların ahlaki yönlerini de sorgulatıyor.
devamını gör...
hakkında uzun uzun övgü dolu sözler yazılması gereken oyun, ama üşendim.
devamını gör...
oyunun atmosferi olsun müzikleri olsun insanı bunalıma sokabilme potansiyeline sahip olan bir başyapıt.

in modern war... you will die like a dog for no good reason.
-ernest hemingway
devamını gör...
carl ukdesi.

2014 yapımlı savaş/ savaştan sonra hayatta kalma temalı oyun olarak bilinir.

çoğu savaş oyununun aksine, savaşın sivil yanlarına odaklanmıştır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

buradan
devamını gör...
bosna savaşından esinlenmiş, savaş bölgesinde bir şehrin harabelerinde hayatta kalmaya çalışan sivilleri oynadığınız bol ödüllü oyun.

gece baskın yemeden dinlenmeye, kafayı yemeden yaşamaya, bunları alkolle bastırıp sarhoş, müptela olmamaya çalışır, ev ev işe yarabilecek malzeme, temiz su, yiyecek aranırsın. kapına muhtaç çocuk gelir, tecavüzcüden kaçan kadın gelir, kendini tehlikeye atmak, olmayanı bir de onunla paylaşmak pahasına alır ya da kapıyı yüzüne kapatırsın. ev arkadaşın intihar eder delirir, bir çocuk teşekkür eder toparlarsın. takas ekonomisi öğrenir, paranın bir anlamının kalmadığı coğrafyada değişim aracı olarak pil kullanırsın.

çok uzun boylu değil ama arada bir oynanması gereken oyun.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"this war of mine" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim