türkiye, kıbrıs, balkanlar, kafkaslar ve orta doğu çevresinde konuşulan dilimiz.

türk dilleri ailesine ait sondan eklemeli bir dildir.

bir de türk dili ve edebiyatı dersinde öğrendiğimize göre ural-altay dil ailesine bağlı bir dildir.
devamını gör...
türkçe denildiğinde; canım dilim, benim dilim, eşsiz dilim' diyerek böyle kendi kendime sevdiğim, duyunca sevindiğim mükemmel kelime.
devamını gör...
öğrenmenin zor olduğu, pek çok farklı dilden kelimeler barındıran ve bu bağlamda oldukça kalabalık olan, ural-altay dil ailesine bağlı bir dil.
devamını gör...
gittikçe yozlaşıp özünü kaybeden dildir. her kelimenin kendine has anlamları olduğunu ve eş anlamlılarının bile o kelimelere denk düşmediğini fark ettiğimden beri daha da merakımı tetikleyen dildir aynı zamanda.
devamını gör...
ural altay dil ailesi güncel bir kategori şekli değildir. artık ural dilleri ve altay dilleri olarak ayrılmaktadır. ayrıca türkçe konuşulduğu bölgeler ile sınırlandırılabilecek bir dil değil, çünkü günümüzde dünyanın her yerinde türkçe kullanımına rastlamak mümkündür.

türkçenin tam olarak hangi tarihte ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. dünya dillerinin hepsi için geçerli olan sözün yazıdan önce olması durumu türkçe için de geçerlidir. bu dilin yazıya geçmeden evvel uzunca bir dönem sözlü kültürde yaşadığını söyleyebiliriz. türkçe'de sözlü döneme ait koşuk, sav, sagu, destan gibi anlatım türleri mevcuttur. dilin ilk yazılı örneklerine göktürk döneminde rastlanmaktadır. konunun devamı için bir kaynak önererek sözlerimi bitireyim. prof. dr. mustafa sever'in türk irfan ve medeniyetinin yazılı kaynakları isimli kitabı.
devamını gör...
yabancı olsam asla öğrenemeyeceğimi düşündüğüm dil
devamını gör...
uzun kelimeleri, karşılık cümle yapılarını görünce türk olmasam asla öğrenemezdim dediğim dildir.
devamını gör...
güzel dilimiz. konuşunuz, konuşturunuz.
devamını gör...
dünyanın en güzel ve zengin dillerindendir. anlam yoğunluğu bol, kelime dağarcığı geniştir. hakkını vererek konuşalım, yazalım.
devamını gör...
10.
ana vatanımdır.
devamını gör...
11.
dil
devamını gör...
12.
bazı kelimelerin başka dillerde karşılığı tam olmadığı için bana vay be ne güzel dilimiz var dedirten dil.
devamını gör...
13.
lingalaca, lubaca, kongoca, swahili (svahili), pölce, susuca, gurca, akanca bantu dilleri ile kuşi dili, libya-berber dili, çad dili, arapça, ibranice (kenanca), habeşçe, akatça ya göre kıyaslanırsa çok kolay bir dil olduğu düşünebilir. yoksa gerçekten yabancılar için zor bir dil.
devamını gör...
14.
kelimelerin yazıldığı gibi okunduğu dilimizdir.
devamını gör...
15.
çok çok eski bir dildir. değerini bilelim.
devamını gör...
16.
hayran olduğum güzel dilimizdir. ayrıca tam anlamıyla hakkını vererek konuşan birini dinlemek lezizdir.
devamını gör...
17.
türk dili ve edebiyatı derslerinde eski literatür okutulmaktadır. geniş anlamda türkçede (yani arkaik haliyle birlikte) genetik sınıflandırmalarda altay, ural-altay, nostratik ve avrasyatik dil sınıflamaları vardır artık. bizim şu an konuştuğumuz türkçe, altay dil ailesindedir ve en yakın akrabası "moğolca". kaynak: (bkz: ahmet bican ercilasun)

kelimeler de yazıldığı gibi okunmaz(bkz: artikülasyon). kulağa en hoş geleni istanbul türkçesi'dir. yabancılar bizim günlük konuşmalarımızda en çok şşığ, ççığ, ttıh seslerini duyar. bu yüzden ilk başta çince konuştuğumuzu düşünürler. ama elin gavurunun ekonomisi iyidir, dünyayı gezer; çin seddini görür, kısa boylu asya tipini görür ve bizim türk olduğumuzu anlarlar.

en eski yazılı türkçe eserler tamgalardır (bkz: damga) buradan tarih obası adlı youtube kanalına gidebilirsiniz. kanalın sahipleri bu alanda doktoralıdır.
devamını gör...
18.
ural-altay dil ailesine dahil olmayan dildir zira artık bu devasa dil ailesinin dilbilim camiasında pek taraftarı kalmamıştır. hatta altay dil ailesi hipotezi de büyük ölçüde terkedilmiştir. türkçenin kesinkes dahil olduğu bir dil ailesi varsa bu türki dil ailesidir.

sanıldığı gibi moğolca ile akraba değildir. akraba olmadığı gibi moğolcanın yanından bile geçmez. bir başka yanlış da osmanlıcayı türkçenin devamı gibi görmektir. osmanlıca da türki bir dildir ama türkçe değildir, başka bir dildir. en eski latince metni 1553 tarihli de turcarum moribus'tur. 14. yüzyılda yazılmış codex cumanicus kıpçakçadır. aynı şekilde 732 tarihli orhun yazıtları da günümüzde ardılı kalmayan güney sibir koluna bağlı eski uygurca ile yazılmıştır. oğuz türkçesi ile alakası yoktur.
devamını gör...
19.
çok eski bir dil olup dünya'nın en güzel dilidir.
devamını gör...
20.
yazıldığı gibi okunmayan dildir. ayrıca çok zor bir dildir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türkçe" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim