1.
blizzardın içinde bol bol random (rastgele) ibaresini barındıran kart oyunu.
devamını gör...
yeni odul sistemi ve oyunu sadece rng uzerine kuran oyun yapisiyla artik pic olan yillarimi verdigim kart oyunu. ben de artik furyaya katildim. 29 spell ve yogg saron kartimla rngden rngye kosuyorum.

gold kasmak artik imkansiz. yani diyorki yeni oyuncu gelmesin biz ufak ufak yok olacagiz...
devamını gör...
bir zamanların yugi-oh'unu bilenlerin anlayacağı warcraft evrenine ait karakterlerle oynanan turn-based eğlenceli kart oyunu. mobilden oynamak da mümkündür pc versiyonundan farkı yoktur. ek olarak yazarlarla versus atmak isteyen arkadaşların kafa sözlük oyuncu platformu'nda aradıklarını bulabilecekleri oyundur.
devamını gör...
bu oyunda o kadar gıcık metalar var ki, insanın canı sıkılıyor. şöyle güzel, dişe diş bir maç yapayım, eğleneyim diye giriyorsun, adam daha ikinci turdan masayı donatıyor. aslanım, ben onları nasıl yok edem, sen söyle hele? şu sıralar control priest'le kazanması zor olan oyun.
devamını gör...
hakkındaki güncel update'ler aşağıdan takip edilebilir;

playhearthstone.com/en-us/n...

şu ana kadar 3 kişiye öğretme şansı bulduğum oyundur. karşınızdaki zeki bir insansa daha da keyifli olur, çünkü esasında şans oyunu değildir.

%30 şans faktörü varken, %70 zeka ve analitik düşünme yeteneği ister. ileri görüşlü davranmayı, mantıklı riskler almayı ve iyi plan yapmayı ödüllendirirken dikkatsizliği anında cezalandırır.

çocuk gelişimi için de mükemmel olabileceğini tahmin ediyorum.

magic: the gathering'den sonra gelmiş geçmiş en iyi kart oyunudur.
devamını gör...
gelmiş geçmiş en iyi kart oyunu olduğu doğrudur lakin bu oyunun pay2win olduğu gerçeğini değiştirmez.
devamını gör...
dünyanın en güzel kart oyunu olup blizzard'ın her expansionda içine s*çtığı oyun. yeni expansion olarak fractured in alterac valley geldi, umarım biraz dengeleme gelir yoksa oyuncu kalmayacak. p2w oyunu olarak görenler için ise p2w değildir!
devamını gör...
p2w dir. bir highlander deste kurmanız en az 1 yılınızı alır ki desteyi yaptıktan sonra kartların yarısı wild' a geçer zaten. blizzard sizi standart modda aktif oynayabilmeniz için çıkan her expansionı almaya zorluyor.
devamını gör...
şu oyun nasıl oynanıyor anlasam keşke, yok yok ben oyun oynamayı beceremiyorum
devamını gör...
şimdiki gençlerin yu-gi-oh'dan aşina olduğu, genç kalanların ise magic: the gathering tecrübeleri ile rüzgar gibi esecekleri sıra tabanlı blizzard oyunu. tüm dünyada oldukça popüler olan ve oyuncularının ciddi rakamlar kazandığı oyunun turnuvalarını izlemek de oldukça keyifli. evet efendim henüz lise sıralarında iken tüm öğleden sonralarımı magic oynayarak geçiren birisi olarak hearthstone sanıyorum benim de en çok vakit geçirdiğim oyunlardan bir tanesi. eh elbette karşılıklı oturup o güzelim illustrasyonlara sahip kartlarla oynamanın keyfi olmasa da dijital oyunların getirdiği kolaylıklar malum.

özellikle cep telefonundan, bilgisayarla senkronize bir hesapla oynanabilir hale gelinmesiyle trafikte mahsur kalmak, efendime söyliyim arkadaşın geç kalması, yok doktor raporunun üç saat sonra çıkması falan hiç koymamaya başladı. şehirlerarası yolda tek sıkıntı ise internetin nedense her seferinde kazandığım oyunda gitmesi oluyor.

öncelikle oyun ingilizce olduğu için ingilizce-türkçe karışık cümlelerin kullanıldığı bir tanım olacak çünkü bazı terimleri çevirince biraz garip duruyor. bundan dolayı peşinen özrümüzü dileyelim.

oyunumuzu tanıtmaya ilk olarak ana ekran ile başlayalım:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

shop kısmı oldukça bariz olduğu gibi elbette yeni desteler ya da farklı özellikler satın alabildiğimiz bölüm (maalesef yuroynan).

onun yanındaki tüy kaleminde tamamladığımızda deste ya da altın kazanabileceğimiz günlük/haftalık görevlerimiz listeleniyor. görevi beğenmediyseniz kapatabilir ya da tek sefere mahsus değiştirebilirsiniz. ayrıca ödüllerimize, achievementlarımıza buradan ulaşıyoruz.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

open packs kısmında bu görevlerden, tavern brawllardan kazandığınız ve ya çeşitli sebeplerden blizzard’ın bize hediye ettiği desteleri açabiliyoruz. her bir desteden beş adet kart çıkıyor ki bunlardan en az biri rare oluyor. eğer yeterince şanslı iseniz epic ya da legendary de bulabiliyorsunuz. bunların ne olduğuna birazdan kartlar üzerinden değineceğiz.

my collection sizin sahip olduğunuz tüm kartları (sınıflarına göre), herolarınızı ve card backlerinizi gösteriyor. bu noktada aynı zamanda destelerinizi hazırlayabiliyor ya da düzenleyebiliyorsunuz. özellikle ana oyun modunda oynayabilmek için bu deste kurma işi çok önemli. hatta bir çok kişinin sandığı gibi ne kadar legendary kartınız olduğu değil ne kadar zekice bir deste tasarladığınız asıl farkı yaratıyor. bunun için de oyuna deli paralar falan dökmenize gerek yok. ben şimdiye kadar bu oyun için 0 evet sıfır kuruş yatırım yapmış bir oyuncu olarak (harcadığım zaman, kan, ter ve göz yaşınının maddi karşılığını saymazsak) en üst ranke kadar tırmanmıştım. ancak bunun için sürekli olarak oyunu takip etmeniz gerekiyor çünkü her sezon kartlar değişiyor, yeni kartlar geliyor ve standart oyun modunda sadece son iki yılda çıkan kartları kullanabiliyorsunuz. ben bu deste ile on sene yürürüm gibi bir durum yok maalesef. bu deste yapımında oyun size otomatik olarak bazı seçenekler sunuyor, bunun dışında internette erişebileceğiniz deck builderlar var. ayrıca bazı oyuncular hazırladıkları desteleri forumlarda ya da twitch, youtube gibi platformlarda paylaşıyorlar. şahsen benim favori oyuncum sürekli troll desteler yapan disguised toast isimli oyuncu idi. uzun süredir izlemedim ama yeni başlamak isteyenler kendisinin oyunlarını izleyebilirler. benim de bir ara kendisinin yaptığı bir desteyi uyarlayarak oynadığım kanser edici bir mage destemle çok küfürler yemişliğim vardı.
hatta bu deste ile bana kaybeden bir oyuncudan "i hope you'll die alone and unloved with this deck" şeklinde bir beddua almışlığım da var. nasıl beddua ettiyse iki sene işim rast gitmedi. benden tavsiye insan gibi desteler yapın.

gelelim oyundaki classlara. an itibari ile on adet class var (demon hunter sonradan eklendi) her bir sınıfa ait özel kartları ve heroları var. o sınıfı sadece bu hero ile oynayabiliyorsunuz. elbette her bir hero’nun da ona özel bir hero power’ı mevcut.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

her sınıfa ait kartların yanında bir de neutral kartlarımız var. yani örneğin bir warlock destesi yaparken sadece neutal ve warlock kartlarını kullanabiliyorsunuz. desteler oyunun ana modunda başkalarına karşı oynayabilmeniz için zorunlu. peki destelerimiz hazırsa nereden oynamaya başlıyoruz? ana menümüzde ilk sıradaki heartstone içerisinde classic, standard, wild ve casual olmak üzere dört seçeneğiniz var. hepsinin farklarını aşağıdaki screenshotta görebilirsiniz;
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

yav deste meste kim uğraşacak bunlarla şimdi. hiç kartımız olmadan bu oyunu oynayamıyor muyuz kocakarı? derseniz, buyrun gelin beraber oynayalım derim. kaldı ki uzun zamandır ben de daha çok bu oyun modlarını kullanıyorum.

ilk önce ana menümüzün ikinci sırasındaki battlegrounds’dan bahsedelim. hearthstone’a son dönemlerde eklenen bu mod ile 8 oyuncu birbirine karşı yarışıyor ve tüm diğerler oyuncuları yenip birinci olabilirseniz tacı kapıyorsunuz. yes.(bkz: you should see me in a crown) karşınıza çıkan 2 (eğer para verdiyseniz 4) adet hero içerisinden birisini seçiyorsunuz. bu herolar normal modda olan herolarımızdan farklı. elbette her heromuzun yine kendilerine has güçleri var ve seçiminizi buna göre ya da keyfinizin kahyasının isteklerine göre belirliyorsunuz. bu modda şu an için beast, demon, dragon, elemental, mech, murloc, pirate ve quilboar olmak üzere 8 adet minion türü var. bu modda herhangi bir deste kullanmıyorsunuz. bartender bob’un bize önerdiği minionlardan birini 3 kristal karşılığında satın alarak battlegrounda minionlarımızı sıralıyoruz. her turda bir kristal daha ekleniyor. dikkat etmeniz gereken şey yeteri kadar minion alırken tavern tierinizi de yükseltmek. tavern tieriniz yükseldikçe o tavern tiere ait minionlar önünüze gelmeye başlıyor. rakibinize vereceğiniz damage da heronuzun tieri + battlegroundda kalan minionların toplam tierleri kadar oluyor. bu modda tüm oyuncular aynı minion havuzunu paylaşıyor. yani diğer tüm oyuncular aynı miniondan aldıysa karşınıza çıkma olasılığı düşüyor ya da hiç kalmıyor. lütfen bob’a küfretmeyin. elbette bu modda strateji kadar şans faktörü de devreye giriyor ancak hazır bir desteden ziyade her seferinde önünüzde olanlara göre yeni bir strateji kurgulamak benim daha çok hoşuma gidiyor.

üçüncü sıradaki mercenaries modu çok taze eklenen bir mod. heartstone’nun normal oyun tarzından farklı. daha önce bu tarz oyunları da pek sevmediğim bunu da biraz kurcalayıp çok keyif almadığımdan bıraktım. bundan dolayı mod hakkında çok fazla bir şey yazamayacağım. ama yine deste olmadan oynayabilirsiniz.

ve son sıradaki modes butonumuz içinde arena, solo adventures, duels ve arena olmak üzere dört farklı oyun modumuz mevcut. arena ve duels için kendinize ait kartlarınızın olmasına gerek yok. ancak kartları az çok tanımalı ve size random olarak sunulan kartlardan hangisini seçmenizin mantıklı olacağını bilmek için deste yapma mantığını biraz da olsa bilmeniz gerekiyor. tavern brawl yine benim en çok takıldığım modlardan bir tanesi çünkü süprizli! her hafta farklı bir oyun geliyor. bu oyunlarda bazen kendi kartlarınızı kullanıp deste yapmanız gerekirken bazen de hazır destelerle oynuyorsunuz ve kurallar her oyunda farklı oluyor. oyun kalkana kadar istediğiniz kadar oynayabilirsiniz ama rakibinize karşı tek bir galibiyet almanız deste kazanmanız için yeterli. ayrıca görevleri tamamlayıp altın biriktiremek için de bu modu kullanabilirsiniz. yani oyuna yeni başladıysanız bu modda bol bol takılın. özellikle yeni oyuncuların takılması ve tamamlaması gereken bir diğer mod ise solo adventurelar. şu an için 15 adet adventure mevcut. bu adventureları tamamladığınızda epic kartlar kazanıyorsunuz. tabii bazıları oldukça eski olduğu için standart modda kullanamazsınız ama wild ve casual modlarda oynayabilir ya da dustlayabilirsiniz.


son olarak gelelim kartlara:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kartımızın alt sol tarafındaki rakam atağını, sağdaki ise healthini gösteriyor. sol üst köşedeki rakamdan ise o minionu oynayabilmek için kaç kristalmizin olması gerektiğini anlıyoruz (normal modlarda oyun 1 kristal ile başlar). kartımızın isminin yazdığı bantın altındaki taş ise o minionun raritysini (ne kadar nadir olduğunu) gösteriyor. oyunda free, common, rare, epic and legendary olmak üzere beş seviye bulunuyor. hepsi renklerine göre aşağıdaki şekilde belirtiliyor;
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kartın altındaki kutuda ise elbette o kartın özellikleri yazıyor. oyuna ilk başladığınızda bu özellikleri anlayabilmek için biraz ingilizcenizin olması işinizi kolaylaştırır ama şart değil. google’dan da bakabilirsiniz, bir süre sonra zaten kartları ezberliyorsunuz. son olarak bazı kartların altında ekstra minik şekkiler oluyor bunlar minionun deathrattle ya da poison gibi özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. ayrıca divine shild ya da windfurry gibi ekstra özelliklere sahip olduğunu yine kartlar üzerindeki animasyonlardan anlayabilirsiniz.

eveeet artık bu girdiden sonra oynamaya niyeti olup da hala başlamayan varsa kendisini vicdanı ile baş başa bırakıyor ve buraya kadar okuyanların bütün açtığı destelerden birer legendary kart çıksın, hiç bir minionuna 1'e 1'lik koyuna döndüren polymorph büyüsü değmesin inşallah diyorum.
devamını gör...
her gelen eklentiyle daha da kötüleşen, artık üç beş meta destesinden başka deste kullanan kimsenin kalmadığı, iyiden iyiye pay2win'e dönen, mükemmel bir oyun nasıl rezil edilir konusunda başı çeken örneklerden biri hâline gelmiş yılların kart oyunu.
devamını gör...
battlegrounds moduna da battlepass getirdiler. ulan ekstra 2 hero slotu için neden 300 lira para istiyorsunuz kansız şerefsizler.
devamını gör...
en son yayınlanan festival genişleme paketiyle teması e.t.c. yani elite tauren chieftain ve müzik festivali olmuş olup genişleme paketine özgü oyun masasında değişik çalgılar belirmiştir. sol alt köşede yer alan turntable ve loop aletinin orta tuşuna bastığınızda autotune edilmiş bir murloc vokaliyle karşılaşacaksınız. dünden beri kendisine basıp basıp "neden ki?" diye kahkahalar atıyorum, autotune ve glaglagla he mi?

keşke zil sesi olmasa da bildirim sesi falan yapabilsem, henüz youtube'da falan kimse kaydedip koymamış, biri koysun da yolumuzu bulalım.
devamını gör...
çok fena cheat işleri döndüğüne yemin edebilirim ama istpatlamayamam dediğim oyundur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim