open source intelligence ya da kısaca osint olarak bilinir. gerek askeri gerek ise sivil istihbaratın içinde büyük yer tutar. açık kaynak istihbaratı adından anlaşılacağı üzere sadece açık kaynaklara dayalı, halktan herhangi bir kişinin ulaşabileceği verileri ve bilgileri kapsar. bu kapsamda medyada, internette yayınlanan haberler ve bilgiler, sosyal medyada yayınlanan bilgiler, hükümet kaynakları, bildirileri, akademik yayınlar vb. girer.
sıradan herhangi bir kişinin açıkça ulaşamayacağı, araştırma gerektiren ya da internet sitelerinde toplanan kişiye özel bilgiler ( ıp adresleri,
kullanıcı adı vb ) bu kapsama girmez. örneğin ben bugün sizin isminizi google arama motorunda aradığımda karşıma çıkan her şey açık istihbarat kapsamına girerken, kafa sözlükten size ait bilgileri istemem açık istihbarat kapsamında değildir. bunu yazma nedenim türkiye'de sitelerin topladığı özel bilgilere ulaşmanın ya da birinin hesabını hacklemnin açık kaynak istihbarata girdiği gibi yanlış kanıya dayalı yazılara denk gelmem.
açık kaynaklardan toplanan bilgiler genelde fusion cell dediğimiz bilgi toplama merkezinde bir araya getirilir. burada kaba olan bilgiler toplanır, kategorize edilir, genel analiz notunun ardından ilgili alanlardaki analistlere gönderilir ( medya, hedef kitle, güvenlik, istihbarat, karşı istihbarat, politika, ekonomi, siber güvenlik, terör, analistleri, bölge analistleri ve belli konulara odaklı analistler gibi ). bugün bilginin toplanması ve işlenmesinde pek çok farklı sistem kullanılmakta. bu konuda hazırlana software bir noktaya kadar eleme yapmakla birlikte insan gücü büyük önem taşır.
açık kaynak istihbaratı sadece istihbarat servisleri ve güvenlik birimlerine bağlı istihbarat servisleri tarafından kullanılmaz. psikolojik operasyon, medya operasyon, özel şirketler, medya ve iletişim kuruluşları tarafından da aslında sıkça kullanılan bir bilgi toplama yöntemidir.
devamını gör...
osint(open source ıntelligence) olarak da bilinir. kısaca

kamuoyuna açık ve erişilebilir kaynaklardan elde edilen bilgilerin toplanması, analiz edilmesi ve değerlendirilmesi sürecidir.

acemi olarak ilgilendiğim bir alan, ileride belki profesyonel olarak icra ederim. şahsen baya zevkli oluyor. bir fotoğrafı inceleyip konumunu bulmak, ufak ayrıntılarda yola çıkarak çeşitli sonuçlara ulaşmak, bilgiler arası bağlantı kurup, analiz edip farklı sonuçlara ulaşmak vs oldukça keyif verici benim için. kendi hakkında ne kadar bilgi edinilebilir olduğunu öğrenmek isteyenler özelden yazsın, bulduklarımı yine kendisine özelden ileteyim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"açık kaynak istihbaratı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim