1.
bir sosyoloji dersinde tartıştığımız konudur. bedenin haftanın 6 günü ucuz bir miktara saatlerce kullanılması üzücü başka sistem var mı diye düşünmek gerek
devamını gör...
köleliğin karşılığı yok ama işçiliğin karşılığında yaptığın işin parası var o yuzden kölelik işçilikten üstün değil bence.
devamını gör...
katılmadığım önerme. üstteki yazar arkadaşın da dediği gibi işçi çok zor koşullarda da olsa yaptığı işten para kazanır. kölenin ise hiçbir hakkı yoktur. sahibinin dediklerini yapmak zorundadır. yaşamını sürdürecek kadar yemek, su ve barınabileceği bir alan dışında hiçbir malı ve mülkü de yoktur, olamaz da. ancak işçi inanılmaz derecede zor olsa da mal ve mülk sahibi olabilir, para biriktirebilir ve eğer isterse emrinde çalıştığı kişiden ayrılabilir. ama köle sahibi izin vermediği sürece asla ama asla sahibinin emrinden çıkamaz, böyle bir hakkı yoktur çünkü.
devamını gör...
köle köle olduğunu bilir, bu yüzden başkaldırabilir. beyaz yakalı işçiler ise özgür olduğunu sanar, kendine sağlanan çok kısıtlı sözde haklarla aslında daha aciz durumdadır zira ne kaçmaya hevesi vardır ne de neyden kaçması gerektiğinin bilincindedir. daha çok çalışması gerektiğini düşünür durur. daha çok çalıştığında da biraz daha fazla çalışması gerektiğini düşünür. köleden ne farkı kalır o zaman.
devamını gör...
nihayetinde ikisi de köleliktir. ambalaj farklı sadece.
devamını gör...
günümüz ekonomisi (kapitalizm) göz önüne alındığında, iddiası saçmalıktır denebilecek önerme.

kapital'den pek çok alıntı yapabilirim bu konu ile ilgili olarak buraya, ancak şimdilik konuya giriş olarak şunu bırakayım:

... kölelik, şimdi üretimin çoğaltılması açısından yıkıcı olsa da o zaman bir o kadar gerekliydi. bunun sebebi açıktır. insanlar, çalışmaya zorlanmasalar yalnız kendileri için çalışırlar; ve ihtiyaçları azsa az çalışılır. ancak devletler kurulmaya başladığında ve aylak işçilerin kendilerini düşmanlarının şiddetine karşı savunmaları için fırsat bulduklarında, çalışmayanlara her halükarda yiyecek sağlanması gerekir; ve varsayım gereği emekçilerin ihtiyaçları ufak olduğundan, emeklerini, ihtiyaçlarıyla orantılı olanın üstüne çıkaracak bir yöntem bulmak gerekir. kölelik bu amaca uygundu... köleler, sparta'da olduğu gibi, gerek kendilerini gerek aylak özgür adamların doldurmakta oldukları bütün hizmet yerlerini doldururlar, aynı şekilde, yunanistan'da ve roma'da olduğu gibi, hizmetleri devlet için zorunlu olanlara mamulat tedarikinde istihdam edilirlerdi. demek ki bu, insanlığı gıda üretiminde çalıştırmanın şiddete dayalı bir yöntemiydi... insanlar o zaman, başkalarının köleleri oldukları için çalışmaya zorlanırlardı; şimdi, kendi ihtiyaçlarının köleleri oldukları için çalışmaya zorlanıyorlar.

j. steuart ~ sf. 790 not: 69 ~ k. marx, kapital 1. cilt ~ yordam kitap
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"köleliğin işçilikten üstün olması" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim