1.
bir sosyoloji dersinde tartıştığımız konudur. bedenin haftanın 6 günü ucuz bir miktara saatlerce kullanılması üzücü başka sistem var mı diye düşünmek gerek
devamını gör...
köleliğin karşılığı yok ama işçiliğin karşılığında yaptığın işin parası var o yuzden kölelik işçilikten üstün değil bence.
devamını gör...
katılmadığım önerme. üstteki yazar arkadaşın da dediği gibi işçi çok zor koşullarda da olsa yaptığı işten para kazanır. kölenin ise hiçbir hakkı yoktur. sahibinin dediklerini yapmak zorundadır. yaşamını sürdürecek kadar yemek, su ve barınabileceği bir alan dışında hiçbir malı ve mülkü de yoktur, olamaz da. ancak işçi inanılmaz derecede zor olsa da mal ve mülk sahibi olabilir, para biriktirebilir ve eğer isterse emrinde çalıştığı kişiden ayrılabilir. ama köle sahibi izin vermediği sürece asla ama asla sahibinin emrinden çıkamaz, böyle bir hakkı yoktur çünkü.
devamını gör...
köle köle olduğunu bilir, bu yüzden başkaldırabilir. beyaz yakalı işçiler ise özgür olduğunu sanar, kendine sağlanan çok kısıtlı sözde haklarla aslında daha aciz durumdadır zira ne kaçmaya hevesi vardır ne de neyden kaçması gerektiğinin bilincindedir. daha çok çalışması gerektiğini düşünür durur. daha çok çalıştığında da biraz daha fazla çalışması gerektiğini düşünür. köleden ne farkı kalır o zaman.
devamını gör...
nihayetinde ikisi de köleliktir. ambalaj farklı sadece.
devamını gör...
günümüz ekonomisi (kapitalizm) göz önüne alındığında, iddiası saçmalıktır denebilecek önerme.

kapital'den pek çok alıntı yapabilirim bu konu ile ilgili olarak buraya, ancak şimdilik konuya giriş olarak şunu bırakayım:

... kölelik, şimdi üretimin çoğaltılması açısından yıkıcı olsa da o zaman bir o kadar gerekliydi. bunun sebebi açıktır. insanlar, çalışmaya zorlanmasalar yalnız kendileri için çalışırlar; ve ihtiyaçları azsa az çalışılır. ancak devletler kurulmaya başladığında ve aylak işçilerin kendilerini düşmanlarının şiddetine karşı savunmaları için fırsat bulduklarında, çalışmayanlara her halükarda yiyecek sağlanması gerekir; ve varsayım gereği emekçilerin ihtiyaçları ufak olduğundan, emeklerini, ihtiyaçlarıyla orantılı olanın üstüne çıkaracak bir yöntem bulmak gerekir. kölelik bu amaca uygundu... köleler, sparta'da olduğu gibi, gerek kendilerini gerek aylak özgür adamların doldurmakta oldukları bütün hizmet yerlerini doldururlar, aynı şekilde, yunanistan'da ve roma'da olduğu gibi, hizmetleri devlet için zorunlu olanlara mamulat tedarikinde istihdam edilirlerdi. demek ki bu, insanlığı gıda üretiminde çalıştırmanın şiddete dayalı bir yöntemiydi... insanlar o zaman, başkalarının köleleri oldukları için çalışmaya zorlanırlardı; şimdi, kendi ihtiyaçlarının köleleri oldukları için çalışmaya zorlanıyorlar.

j. steuart ~ sf. 790 not: 69 ~ k. marx, kapital 1. cilt ~ yordam kitap
devamını gör...
islamiyete göre kölelik, işçiliğe göre çok daha iyi olması durumudur.

konuyu tam olarak bilmiyorum;lakin kafanız estiği zaman köleyi serbest bırakamıyorsunuz. onu serbest bırakmanız için, serbest bıraktıktan sonra hayatını devam ettirebilmesi için gerekli şartları sağlamalısınız.
devamını gör...
piramitlerin inşasında çalışan kölelerin günlük 2 litre bira hakları vardı sanırım. şuan 2 litre bira 70 lira yapıyor.
devamını gör...
kölelerin yediği elden içtiği göldendi işçiler onu da kendi karşılıyor hatta karşılayamıyor. dahası kölelerin bir aile kadardı efendisi. işçilerin o kadar çok efendisi var ki... boyun eğmezse pek çok şeyle tehdit ediliyor üstelik.
devamını gör...
geri olan ileri olandan sonra gelişemez. geri olan ileri olandan daha ileri olamaz.
eksiklik veya gediklik, başka konulara başlık olabilecek şeyler.

işçilik > kölelik

ekonomi politik olarak bu böyle. ekonomi politikanın kendisini bir ideoloji zanneden insanların kafası biraz karışık.
devamını gör...
zaten paralı kölelik işçi sadece paraya mecbur diye bir şey diyemiyor. çalışmıyorum dese başkası var çalışacak.
burada bir gündüz çocuk bakım evi var öğretmenleri 1100 tl çalışıyormuş. eşim bir süre çalıştı orada sırf bizim çocuk biraz açılsın diye kabul ettim sonra baktım yoruluyor hemenık dedim. bir ay dolunca çıktı. insanı mecbur görüyorlar istediklerini yapıyorlar. sigorta yapmıyor o yetmez birde çocukların altını öğretmenlere temizletiyor müdür. ayda kazandığı paraları anca köşeye atıyor çocuklara yemek desen verilmiyormuş. yani adı bakım evi işletme gözüyle bakıyor. tamam haksız değil öyle bak ama insafsızlığıda gerek yok.
daha çok şey var ama bunu eşim anlattıkça yuh dedim sürekli.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"köleliğin işçilikten üstün olması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim