cok enteresan bi alet. kitleleri manipule edebilir, fikirlerinizi ifade edebilir, anlik tatmin yasayabilir veya ilgi alanlarinizla ilgili kaynaklara ulasabilirsiniz.

bi gun biriyle konusuyordum, fotograflarina az begeni geldigi icin aglamak uzereydi. gordugunuz gibi, bu arkadas birakin arkadas listesindeki insanlari, o sitenin kendisini bir otorite olarak belirleyip kendi degerini o sitenin otoritesiyle belirlemekteydi. bunun uyusturucudan farki ne?
devamını gör...
yasama, yürütme, yargı ve basından sonra beşinci güç oldu. hatta hepsinin de üstünde bir güç oldu. basın ve medya, artık sosyal medyaya bakarak haber ve yorumlarını hizalar oldu.
yasama, yürütme ve en önemlisi de yargı, artık sosyal medyaya göre karar veriyor. bir kişi hakkında sosyal medya sayesinde yargının verdiği kararı neredeyse coşkuyla alkışlıyoruz.
adalet ve hukuk, hepimize bir gün lazım olacak. işte o zaman adalet tarafından mı, sosyal medya tarafından mı yargılanmak istersiniz? işte mevzunun can alıcı noktası da bu.
devamını gör...
yalan yanlış şeylerin kol gezdiği, insanların sahte mutluluklar peşinde koştuğu hayatımızın vazgeçilmezi konumunda olan mecra. çok fazla bilgi kirliliği var bunun dışında millet beğeni ve takipçi yapabilmek amacıyla her türlü kişiliğinden taviz veriyor. yararları olduğu kadar çok fazla da zararları vardır. eskiden insanlar sosyalleşir sürekli dışarıda olurdu, şimdi ise artık çocuklar bile ellerinde tablet, telefonla evde zaman geçiriyor. bi nevi insanları ciddi şekilde asosyal yapıyor.
devamını gör...
insanın içindeki binlerce kişiliğinin hunharca çıktığı sanal yerlerdir. ilerde cafe de toplanmak yerine sosyal medyada toplanılınabilir.
-kank sen niye geç geldin?
- yahu hiç sorma ınstagram da baya kalabalık vardı anca gelebildim twitter'a eee napıyoruz? kime saldıracağız?
devamını gör...
sanal tımarhane. kafayı yemiş insanlar. iktidarın bu konuda bir düzenleme yapmasını artık kesinlikle destekliyorum. vatandaşın, yazılanların suya yazılmadığını bileceği bir düzenleme şart. anonim hesabın arkasına gizlenip akla hayale gelmeyecek şeyler yazılıyor. inanılmaz bir dezenformasyon var inanılmaz. ekşiye 5 dk. bakınca dışarı çıkıp akp li dövesim geliyor. şurda bile acayip şeyler var yahu.

hangi ideolojiden olursa olsun herkesin yazdıklarına dikkat edeceği bir düzenleme şart. biri ormanları chpkk yaktı diyor, diğeri help turkey yazanlara sövüyor; bir başkası bunları yazanlara aynı türden cevap veriyor. ulan akp ye oy verenlere salladım bugün. bana bunu yazarken hooop dedirtecek bir iç sese ihtiyacım var. her yerden provokatör fışkırıyor. 2 dk. güleyim, bilgileneyim diyorum, sinir küpüne dönerek çıkıyorum.
devamını gör...
olaya tek taraflı bakılmaması gerektiğini düşündüğüm konu, kullanım amacına göre kişiye birçok şey katabilecekken aynı zamanda birçok şey götürebilir. farklı senaryolarda değerlendirilidiğinde farklı sonuçlar elde edilebileceği için sadece sosyal medya kötü, hayatımızı zamanımızı boşa harcatıyor, insanlar her an sahte mutluluğunu paylaşıyor vb. argümanlarla sosyal medyanın sadece kötü tarafını yansıtmak bu platformların yararlarına haksızlık olur, yararlı taraflarına örnekler sunmak gerekirse.

-düzgün kullanıldığında youtube gibi video paylaşım siteleri sayesinede öğrenilmek istenilen bir konuyu (kendi özelimde mühendislik) alanında yetkin kişilerden öğrenme imkanı sunması, farklı farklı akademisyenlerin ve zamanında sizin konumunuzda bulunan şu anda mesleki yeterliliğe sahip insanların konular üzerindeki fikirleri veya mühendislik konseptlerine farklı yaklaşımlarını anlama ve etkleşime girme açısından yararlı.

-ınstagram, twitter gibi daha hızlı etkileşime olanak tanıyan platformlar ise takip edilen ilgi alanına göre hesaplarda o alanlardaki yenilikleri (bilim-kültür vb.) ve özellikle teknoloji gibi hızla ilerleyen alanlardaki gelişmelerin, gündemin takibini kolaylaştırma açısından yararlı.

-reddit gibi sosyal paylaşım sitelerinde ise yine ilgi alanına yönelik takibe alınacak bir subredditle merak ettiğiniz bir konuda, projenizde takıldığınız bir noktada daha önce aynı sıkıntıları yaşamış dünyanın her tarafındaki insanlara danışma olanaüı olması yine kendinizi ilginizin olduğu alanda geliştirmeniz açısından faydalı.

-daha topluma yönelik sosyal medyanın bazı etkilerinden bahsetmek gerekirse tüm platformlar nezdinde değerlendirildiğinde insanları normal medya kuruluşlarına esir bırakmamaları belki de en büyük artısı (tabii ki eksileri de olduğu yadsınamaz bir gerçek ancak), geçen sene yaşanan izmir depreminde veya bu entrynin yazıldığı tarihte halen ülke genelinde yaşanmakta olan yangınlarda sosyal medya, hükümetin zayıf kaldığı kurtarma ve özellikle de yangın söndürme çalışmalarında halk için bir ses duyurma ve hızlı organize olmaya olanak tanıyarak yarar sağladı.

bu açıdan bakıldığında sosyal medya kullanmamanın marifet sayılmasının bireysel bazda yanlış kullanımların sonucu olduğunu düşünüyorum, bilinçli kullanılmayan hemen hemen her şey bireye fiziksel ve zihinsel zarar verme potansiyeline sahip, sosyal medya da bunlardan sadece bir tanesi. kullanıcı bilinçli olarak bu platformları kullandığında, yararlarını ve zararlarını tartarak karar verdiğinde, uygulamalara kaydolmadan veya girmeden önce hedeflerini belirleyerek hareket ettiğinde, bu platformların arkasındaki öneri, reklam gibi algoritmaların çalışma şeklini bir nebze de olsa kavradığında ve bunlara karşı önlemini aldığında; kısacası sosyal medyayı kullanmayı öğrendiğinde platformların zararlarını olabildiğince bertaraf ederek mümkün olan en yüksek faydayı kendine sağlayabilir. kişi indirdim, kaydoldum, onu da takip edeyim bunu da takip edeyim diyerek hareket ederse elbette zararların ağır bastığını düşünülecektir. birey bu tarz sosyal medya platformlarının arkasındaki algoritmaların kişiyi olabildiğince platformlarında tutmak için tasarlandığı ve bireyin hemen hemen her kaydırmasını, tıklamasını, bir içerikte ne kadar vakit geçirdiği gibi konuları kaydederek ona en ilgisini çekebileceğini düşündüğü içerikleri gösterdiğinin farkında olması ve bunu avantajına kullanmayı bilmesi gerektiğini düşündüğümü aktararak bitiriyorum.
devamını gör...
bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu tam bir lağım çukurudur. o kadar yalan şeyler paylaşılıyor ki millet sazan gibi bunlara atlayıp inanıyor. terör örgütleri sahte hesaplarla insanları birbirine düşürmeye çalışıyor. genel olarak kullanmasını bilene sosyal medya faydalıdır her türlü bilgiyi içinde barındırır. insanlar tanınmak için saçma sapan şeyler peşinde koşuyor. eskiden herkeste akıllı telefon yoktu internet kullanmak herkesin harcı değildi şimdi ise çocuk yaşlı demeden herkes sosyal medya da cirit atıyor.
devamını gör...
psikolojimi bozan, moralimi emen ama onsuz da yapamadığım garip bir şey.
devamını gör...
bataklıktır. iyi kullanabilenler için faydalı şeyler olsa da genelde insanlara zarar verebilen medya çöplüğüdür.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
son bir yıldır çok sık kullandigim, ve herkesin sıkıntıdan ve yalnızlıktan kullandığını gördüğüm platformlarla dolu alan.
devamını gör...
efenim malum z kuşağının ne kadar kendilerini ifade edemese de etkilendiği yerdir. burada moda,still dışında aslında gerçekleri ya da manipülasyonları alıyorlar.haliyle hükümetin sevmediği, bir türlü kendine + oy çekemediği ya da zorlandığı hatta kaybettiği yer. böyle olunca da yeni başlayan meclis yılında 2023 e doğru ilerlerken bir takım yaptırımlar olacaklar ve hatta hazirlanacak 2022-2023 anayasasında sosyal medya maddeleri olacak gibi duruyor.*

malum sosyal medya devlerinin türkiyede merkez açmaları, malum kişiyi şaşırttı. ters köşe yaptı. belli etmiyor sadece. tweeter ın ustune çöküp, yandaş medya için ön hazırlıkları tanımlandigini düşündüğüm eksisozluk zaten kolay lokma.

haliyle bu sene ve önümüzdeki sene içerisinde. baskı ve korku gittikce artacak düşüncesindeyim.seçim arefesine varmadan tamamlanacak olan anayasa ile bakalım istedikleri düşünmeyen,sorgulamayan genç nesil projesi ne evreye geçecek. yoksa ters mi tepecek.

eğer sosyal medyaya baskı artarsa bu mevcut hükümetin kendi ayağına sıkmak olur. belki de biri bu kötülüğü yaptırır bilemeyiz..

sonuç olarak, olası bir tweeter kaçkınında bu potansiyeli bu sözlüğe çekmek stratejisi içinde olmalıyız. eksisozluk çoktan bitti. neden biz başlayamayalım?
devamını gör...
faydasından çok zararı olan sanal mecradır. sanki insanlar anasının karnından internet ile doğdu. hayat sosyal medya dan ibaret değil bağımlısı olmamak lazım yoksa sonuçları kötü olabiliyor. bütün dünya genelinde aşırı bir sosyal medya bağımlılığı var. eskiden sadece gençler telefon kullanıp internette geziyordu. şimdi ise yaşlılar bile akıllı telefonlar kullanıp istediği siteye giriş yapabiliyor. teknolojiye yetişmek mümkün değil. belki bundan 100 sene sonra internet kalkar yerine başka bir alternatif gelir hiç belli olmaz. ayrıca çok fazla da dikkatli olunması gereken platformdur. kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
devamını gör...
keşke hiç keşfedilmeseydi bu olmadan her şey daha güzel ve anlamlıydı.
devamını gör...
içinde ve dışında çok fazla insan profili barındıran çağın iletişim platformlarının tamamı. benim değineceğim konu ise en yüzeysel haliyle içindeki ve dışındaki insan profilleri.(sosyal medya kullanan insan - sosyal medya kullanmayan insan).

sosyal medya kullanmayan insanlar
sayıları kullananlara göre az. farklı sebeplerden dolayı kullanmadıklarını beyan ediyorlar.

-zamanı olmayanlar: açıklmaya en az ihtiyaç duyan konu. kardeşim mesela sınava hazırlanırken 1 yıl boyunca tüm hesaplarını dondurmuştu.

-kabul görmeme endişesi: özellikle kimlik bunalımı yaşayan insanların sosyal medyada gördüğü içeriklerden duygusal ve sosyo-ekonomik olarak olumsuz etkilenmesi durumu. sosyal medya bu tip insanlara "dışlanmış" ve "yetersiz" hissettirdiği için kullanmamayı tercih ederler.

-farklı bir iletişim türü tercihi: bu devirde özellikle genç ve orta yaş diyebileceğimiz insanlarda çok zor. yaşlılarda gördüğümüz durum tam olarak bu.

-siber güvenlik endişesi: hassas bir konu. paranoya ile arasında ince bir çizgi var. şöyle ki: bir insan siber güvenlik endişesi ile sadece facebook kullanmıyorsa bu net şekilde paranoya ya da cahilliktir. neredeyse tüm sosyal medya araçlarının veri topladığı bu devirde tam olarak korunuyorsa(hepsinden uzak ise) kabul görebilir bir durum.

-birinden ya da bir şeyden kaçmak: çoğu insan anlamasa da(iyi niyetinizi yerim sizin) en sık rastlanan tip bu. sıkıntılı tiplerdir. bazen biten bir ilişki, bazen borçtan dolayı alacaklılardan kaçmak, bazense farklı bir sebepten başları belada olur bu tiplerin. amaç tamamen gizlenmek, yok olmaktır. "sevgilisiyle barışınca geri açan tip de buna dahil mi?" derseniz, evet dahil.

-korku: buna verebileceğim en somut örnek şu: devlet kurumlarıyla çalıştığım dönem sık sık rastlardım buna. siyasi gönderilerden-paylaşımlardan dolayı sosyal medya kullanmamaya çalışan, bazılarını kullanmayan, hatta eşine dostuna bile kapattıranlar vardı. bu onların korkaklığı mıdır sistemin kötülüğü müdür bilemedim.

-sosyal bozukluk: bu konuyu uzmanlar daha iyi bilir ama ben iki insan tanıdım böyle. normal hayatlarında da ağır sosyal bozukluk yaşıyorlardı. sosyal medya onlar için kabus gibiydi.

şimdilik aklıma gelenleri listeledim. fake hesap kullananları başka bir entry konusu olarak bıraktım çok uzamaması adına. aklıma yenileri gelirse eklerim.
devamını gör...
gösteriş , şov , desinler için yaşayan tiplere kolaylık sağlayıp onları gören birçok insanı psikolojik olarak yaralayan ortam.
devamını gör...
çoğu kişinin hava atmak için kullandığı, tabağını yemeğini kahve fincanını sergilediği sanki fotoğraf paylaşmayan insanlar evinde aç kalıyor hiç kahve içmiyormus gibi düşünen kuş beyinli yaratıkların kol gezdiği bir platform. eşiyle mutlu olduğunu kanıtlamaya çalışanlar da çokça yer almaktadır.
ana bazı kişilerin de insanlara faydalı olmak için kullandığı ortam .
ınstagram üzerinden satış yapan kişiler için faydalı ya da bir kitabı tanıtmak öğrencilere faydalı olmak mesela ..
devamını gör...
kişiselleştirilebilir bir akış sunduğu takdirde her zaman yararlı olacaktır. "sosyal medyanın zararları" başlıklı ifadeler herkesin sosyal medyasının aynı olduğu gibi bir kabule dayanıyor. benim instagram anasayfam ile seninki nasıl aynı olabilir ki ikimizde de aynı zararlar oluşsun?

mesela ben instagram hesabımda ne şov görüyorum, ne gösteriş. askerlik arkadaşımın şahin'li postlarıyla eski komşunun kıbrıs tatilini ancak merak edip profillerine girersem görüyorum. niye? kişiselleştirdim çünkü, bastım engeli. bastım sessize al'ı.

bir de twitter profilim var. ne akışında ne gündeminde bir tane siyasi post yok. twitter lan burası, ama yok. çünkü onlarca kelimeyi ve hesabı sessize aldım, gündem konumunu değiştirdim. twitter'ı adam etmek zaman alıyor ama zamanla rafine bir akış elde edilebiliyor.

bunların yerine ne var, yabancı dilde (ingilizce, ispanyolca) kısa eğitici videolar, freelance duyurular, her türlü teknik alanda zincir post paylaşan hintliler ve nefis güpgüzel kadınlar var, oh yerim hepsini.
devamını gör...
tam olarak şöyle bir şeydir:

devamını gör...
tabiri caizse;
(bkz: çöplük)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"sosyal medya" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim