sahip olunacak en büyük lanettir. lanet diyorum, çünkü üzerinize sekiz koldan yapışır, ondan kurtulmak epey sancılıdır. kurtuldunuz diyelim yapaylık kalır üzerinizde, yan etki olarak. en kötüsü de onu kimsenin seçmeyeceğini bildiği için, kimi kaplayacağını kendi seçer.

çirkinlik, duygusal haklarınızı kısmen elinizden alır. sevdiğiniz zaman çirkin olursunuz, ağladığınız zaman daha da çirkin olursunuz. dişlerinizi gösterecek kadar gülmeye, dans etmeye, yeterince öfkelenmeye hakkınız yoktur. hep bir sınırlayıcılığa maruz kalırsınız, usturuplu olmak bir zorunluluktur çirkin için.

gözün yanılgısıdır çirkinlik. adı konmuş cüzam gibi adı konulmamış bir hastalıktır. kast sistemidir. kabul edilmiş bir çirkinlik sizi katmanlar arasında gezinebilmekten, özgür olmaktan, düşüncesizce eğlenmekten, ipin ucunu kaçırmaktan alıkoyar. bir karar verdiğinizde, bir yarar istediğinizde, birini seveceğiniz zaman düşüneceğiniz bir eşiktir. ömürlük hüznünüzün ağlamasını kesmek için, onu uyutmak için salladığınız gıcırtılı beşiktir.

bir korkudur, terk edilme korkusu gibi; kanaat etmedir, ama çirkinliğin çoğuna; orantısızlığın boyutudur... çirkin olmayanların güvencesidir çirkinlik sahipleri.

hiç çirkin peygamber var mıydı? ya da şeytani güzellik neyi gizlerdi?

yunus'un dergahına taşıdığı düz odun olmak vardı...
devamını gör...
şanslı olduğu söylenendir.
bir de ordan bakın.
inşallah fakir avuntusu değildir.
devamını gör...
kime göre, neye göre olan kavramdır. size çok çirkin gelen, bana dünya güzeli gelir veya tam tersi. dolayısıyla görecelidir.
devamını gör...
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
çocukken oynadığımız oyunda çirkinliği seçince sadece mutsuz bir yüz ifadesi takınırdık.çirkinlik algısı bile çocukken daha güzeldi.

eski minder, yüzünü göster

göstermezsen bir poz ver

güzellik mi, çirkinlik mi

havuz başında heykellik mi, mankenlik mi

hangisi?
devamını gör...

bir gün, güzellik ve çirkinlik deniz kıyısında karşılaştılar. biri, öbürüne “haydi yıkanalım,” dedi.
soyunup suya daldılar. biraz sonra, çirkinlik kıyıya çıkıp güzelliğin giysilerini giydi ve yoluna devam etti.
güzellik de sudan çıktı. giysilerini bulamayınca, çıplak kalmaktan da çok utandığı için, çirkinliğin giysilerine büründü. sonra, kendi yoluna gitti.
işte, o gün bugündür, erkekler ve kadınlar güzellikle çirkinliği birbirine karıştırdılar.
ancak, kimi insanlar, ona ait olmayan giysilerine rağmen güzelliğin yüzünü gördüler ve onu tanıdılar. kimi insanlar da tanırlar çirkinliğin yüzünü; giysiler onu gözlerinden saklayamaz.


halil cibran/gezgin
devamını gör...
genetik mirastır. maalesef...
statü ile perdelenebilir.
devamını gör...
güzellikten daha güçlüdür çünkü kalıcıdır.
devamını gör...
bakan gözün başarısızlığıdır.
devamını gör...
çok geniş bir kavram aslında...karakter olarak çirkinlikten bahsedecek olursak düzelecek bir şey olduğunu sanmıyorum.
fiziki olarak çirkinlik diye de bir şey olduğunu düşünmüyorum,her insan güzeldir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"çirkinlik" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim