sizden daha çok biliyor ve anlıyor olduğundan emin olabilinirse olunması.
devamını gör...
öncelikle gerçek psikolog veya psikoloji uzmanlarını görmek için yaşam koçu safsatalarını unvan olarak kullanan kişileri elemek gerekir. ardından danışma kuramları hakkında bilgi almak ve ardından danışan/hasta olarak size en uygun olan kuramı seçip aradığınız uzmanların bu ekol veya ekole yakın kuramlarla çalışmasına ve bununla birlikte uzmanın tahsiline ve yaptığı çalışmalarına bakmak gerekir diye düşünüyorum.
devamını gör...
evet terapist seçimi oldukça önemli. fakat #2866019 burada bahsedildiği gibi bu kadar detaylı analize de gerek olmadığını düşünüyorum. zaten seçeceğiniz terapistin birçok bilgisine online olarak erişebilirsiniz. erişemiyorsanız ya yetkin değildir ya da henüz tecrübesiz olduğu için bu bilgilerin erişimi yoktur. ikisinde de seçim yapmamak doğru sonuç olur.

#2866019 yukarıdaki soruların bir çoğunu da ilk görüşme öncesi öğrenmeniz mümkün değil. kendisi ile karşılıklı görüşmeniz gerek ki sorularınıza yanıt alabilesiniz. bu da bir seans demek zaten.

en önemli seçimlerden biri tavsiye almaktır. çevreniz ya da online erişebildiğiniz kadar terapist ile ilgili bilgi sahibi olmak. gerisi de zaten seans sürelerinde anlaşılabilir durumlar. unutmayın, tüm sorularınızın karşılığı olumlu olsa bile, terapi esnasında uyuşabileceğiniz anlamına gelmiyor bunlar. henüz seanslara başlamadan sürecin olumlu ya da olumsuz süreceğini kestirmek çok güç.

bir de büyük şehirlerde danışmanlık merkezleri var. kadrolarında tek bir terapist yerine birçok terapist var. istediğiniz seçebilir ve de tüm terapistler için bilgi alabilirsiniz.

son olarak istanbul içinde önerebileceğim bir kurum var. destek ihtiyacı olan varsa paylaşabilirim.
devamını gör...
psikoloğun gerçek olanı her zaman tercihimdir. :)
devamını gör...
tuvalet eğitimi tamam mi? aşıları yapılmış mı?

yeter.
devamını gör...
psikologlar hekim değildir, ayrıca psikoloğa giden hasta için kanunlar yetersizdir ,hasta tıbbi yasalar ile de korun(a)madığından psikoloğa söyledikleri ifşa edilirse hasta yasaya çaresizdir ..

örneğin kleptomansınız tedavi edilmek istiyorsunuz gittiniz psikoloğa ifşa edilir polise bildirilebilirsiniz. ,
psikologlara için türkiye'de doktora eğitimi var mı ,bilemiyorum.
mesela müğe anlı'da ki zata doktor hekim diyorlar ,türkiye olduğu için, birde bizim psikolog arif var bağırıp azarlıyor programda.
bana göre kendisinin tedaviye gereksinimi var.
deli deli küpeli.
devamını gör...
bimde olmaması gerekir
devamını gör...
bu kadar soruyu ilk seansta sormanız halinde son seansınız olması muhtemel psikologtur.
devamını gör...
psikolojik sorunları olmamalı..! (şaka şaka..)
devamını gör...
seçmemek ve gitmemek.

psikologların hepsi modern üfürükçülerdir , bu bilim diye yutturulan şey ortaya çıktıktan sonra ruh hastalıkları 100 bin kat daha artmıştır. tedavi etmesi gereken şey hastalıktan başka bir şey üretmemiştir. seans diye bir şey icat ederek işi tamamen paraya dökmüşlerdir. "gece rüyamda kabus gördüm " desen bile bunu hastalık olarak görürler ve en az 8 seansı dayarlar. iki üç tane psikolog arkadaşım oldu ve hepsi de kendi derdine bile çare bulamayan ruh hastası pimpirikli tipler. bir iki tiplemeden hareketle genelleme tümelleme yapmayı sevmem ama sağda solda gördüğüm izlediğim tipler de tanıdığım tiplerden farksız.

zaten ruha inanmayan birinden ruh durumunu düzeltmesini beklemek de ayrı bir cehalet. artı kötü ruh durumu diye bir şey yoktur, ruh halleri vardır. velhasıl bu kamillere para bayılacağına git mahalle şarapçısı ile lak lak et çok daha faydalı bir şey yapmış olursun.
devamını gör...
tüm maddeleri okumadım ama bence de önemli bi konu bu. * çünkü o kişi sizin terapiye olan inancınızı bile bitirebilir yani illa ki herkes aynı profesyonelliğe/tecrubeye sahip degil ve sizin terapiye olan bakış açınızı olumsuz da etkileyebilir. "beni anlamıyor/anlamayacak" gibi bi bakış açısı vs. yani vakit ve nakit olayı elbette önemli. karşınızdaki insana tabii ki saygısızlık da etmeden pat pat soru yagmuruna tutarak degil ama başta birkaç kriter önemli. sonrasını süreç belirler. nasip şans işi diyesim gelmiyor hiç bu konuda. az biraz araştırma yapmakta fayda var.
devamını gör...
psikoloji uzmanları üfürükçü değillerdir, gerçek ve işini önemseyerek yapan uzmanlar kişiye gerçekten iyi fayda sağlar. öncelikli olarak ilk seansta ki işinde iyi terapist ve kurumlar ilk seansı ücretsiz yapabiliyor, terapist o noktada bilgilendirir "kendiniz veya başkasına zarar verme durumu olması halinde bunu gerekli kurumlar ile paylaşmak ve gerekirse ifade vermek durumundayım" diyerek.
tedavi kişiye hoppa düzeldin hayatın mükemmel oldu gibi sihirli değnek sunmaz. terapist ve danışan beraber aynı arabada yolculuk eder, terapist bu noktada kılavuzluk eder, farkındalık kazandırır, gerçek hayattaki denenmesi zor olan şeylerin terapist ile güvenilir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
bir noktada çok mu fazla irdeleniyor insan, evet. ancak şu ana kadar bireye yönelik önemli çalışmalar ve gelişmeler ile psikoloji bilimi, ruh sağlığına önemli katkılarda bulunmuştur.
lütfen zaten ülkede kötü gözle bakılan bu değerli alanla ilgili fikirlerinizi söylerken dikkatli olunuz, zira bu zaten psikolojik destek almayı deli olmak olarak algılayan veya buna yakın olan insanların psikolojik destek almaktan uzaklaşmasına sebep olacaktır.
son olarak; kuramlar olabildiğince gözlem ve deneye dayalı oluşturulur, hatta freud'un kuramı bu konuda eleştirilir, öne sürülen şeylerle ilgili istatistiksel analizler yapılır. ayrıca bir kişi zarar verme ihtimalindeyse bunun paylaşılması etik olarak zorunludur. hiçbir uzman yasayı çiğneme hakkına sahip değildir.
devamını gör...
bence psikoloğun yetkin olup olmadığını anlamak için 30 madde oluşturmak zaten başlı başına bir vaka. bunu biraz şeye benzettim. özellikle teyzeler birbirine dişçi ya da doktor tavsiye eder. ay ben gittim hiç acı çekmedim hemen hallediverdi. diğer teyze ile tavsiye veren teyzenin ne hastalıkları aybıdır ne tedavileri aynıdır halbuki.

sahtesi ile gerçek psikoloğu ayırt etmek de mesele. demiyorum ki bütün psikologlar melektir. lakin şöyle de bir şey var. oraya dağılmış insan gider. bunları da pek sorgulayacağını sanmıyorum. hangi ekolü benimsemiş falan bunlarda anlasak kendi tedavimizi kendimiz görürüz. sdsdad doktora gidince hangi neşter markasını tercih ettiğini sormak gibi bir şey bu.
devamını gör...
kendinizi bir süre dinleyip hangi durumlarda, nasıl düşüncelerle, duygularla yaşadığınızı çözün. bu bilgilerle giderseniz psikolog sizi mutlaka yönlendirecektir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"psikolog seçerken dikkat edilmesi gerekenler" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim