1.
genellikle kamusal alanlarda dikkat çekmek için yazılan yazılardır.çizerek veya püskürtülerek yapılan sokak sanatıdır.tarihi eskiye dayanır
devamını gör...
türkiye'de maalesef köprü altına parti adı/sloganı yazmanın ötesine geçilebilmiş değildir. nadiren de olsa güzel çalışmalara denk gelebilirsiniz.
devamını gör...
kelime, yunanca "graphein" kelimesinden gelmiş ve italyanca "sgraffio" kelimesinden türemiştir. ilk çağlardan beri bir durumu resmetme, tanımlama ya da dikkat çekme yöntemlerinden birisidir.
devamını gör...
taksim, balat duvarları ne de güzeldir. koruyun laaaan bu sanatı.

duvarları güzelleştiren hede.
devamını gör...
diğer bir ismi olan mural olarakta bilinir. türkiye'de gayet iyi sanatçıları vardır.

bir arkadaşımın çalışması izmir'den:

izmir mural fest 2019
devamını gör...
ghetto'da yaşayan insanların, ben de varım demek adına duvarlara sprey boya aracılığıyla isimlerini yazması sonucu ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
kimine göre sokak serseriliği, kimine göre sanat.
devamını gör...
doğayla sanatın buluşmasıdır. kaldırım taşları, duvarlar, bazen araçlara da yapılır. en yaygın yapımı duvara olandır.

ülkemizde çeşitli sloganlar dışında pek kullanılmamış, kullanan nadide insanlar ortaya şaheserler çıkarmıştır.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

(şehinşah'ın eski eşi ceyda yılmazer)
devamını gör...
istanbulda oldukça güzel örnekleri olan sanat. urbanımsı. istanbul dışında ise sprey boyayla ince ve boktan fontsuz şekilde "seni seviyom tuğba" "bay xxkırkyedi zorlu genç" "canım anam" "ccc mhp ccz" gibi salak şeyler yazmaktan öteye gidememiştir.
devamını gör...
griye isyan edenlerin birleşme noktası.
devamını gör...
doğukan oraklı’nın çalışmalarına göz atabilirsiniz
devamını gör...
doğukan oraklıyı dedem sağ ayağıyla yener. met var kardeşim. gidin yabancı izleyin 1up mesela. ghost izleyin. doğu kim a*
devamını gör...
hip-hop kültürünün bir elementidir. style wars belgeseli bu konuda bilgi kazanmak için izlenebilir. taki 183 mahlaslı birinin kendi adını duvarlara yazması ile başlamıştır. sonrasında ise stiller ve ekoller gelişmiştir.
devamını gör...
minskte adına sokak bulunan duvar sanatı.
devamını gör...
taki 183 ün kendi ismini duvarlara yazarak başlattığı, hip hopun 4 ana elementinin içinde sayılan, duvarlara genellikle sprey boya ile yazılan yazılar veya resimler bütünüdür. kendi içinde tarzlar bulunduran graffiti izin alınmamış yerlere yapıldığında suç kabul edilir. hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için * style wars belgeselini izlemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
tdk'ya göre türkçe kelime anlamı duvar yazısı ancak grafiti duvar yazısından çok daha fazlasıdır. grafiti sokağın ruhudur, toplumun sesidir, anarşinin ve sanatın buluşma noktasıdır. sanatların en isyankarıdır.
grafiti kelimesinin kökeni italyanca graffio sözcüğüdür, arkeoloji terimi olan graffito kelimesi duvar ve diğer yüzeylere yapılan çizimleri ifade eder.
antik çağlardan bu yana insanlar yüzeylere çizerek, işaretleyerek iz bırakmışlardır. görsel iletişimde grafitinin kullanımı ve grafiti sanatı 80'lerde popülerlik kazanmıştır. jean-michael basquiat ve keith haring gibi new yorklu sanatçılar, grafitileriyle ün kazanan başarılı ressamlar arasında yer alır.
montreal grafiti festivaline ya da doğrusu mural art ( duvar resim sanatı ) festivaline sahip ender şehirlerden bir tanesidir, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen grafiti sanatçılarını ağırlar.
buradan
grafiti sanatçıları yasal olarak yapılan mural artın grafitinin yerine geçip geçmeyeceği konusunda ikiye ayrılmış durumdalar.
modern çağda grafitiden mural sanata tarih içinde yolculuk
devamını gör...
yıllar önce hâlâ yanımda olan bi arkadaşımla heveslenip yaptığımız şeydir. yıllarca o duvarda kaldı yolum düştükçe, önünden geçtikçe görüp mutlu olurdum. malum pandemi bir süredir görmüyordum. geçenlerde baktım silmişler. bi tık üzüldüm. *
devamını gör...
yapabilene saygım sonsuz ama bizim ülkede tarihi yerlere manita ismi yazmak ya da zalım yazmaktan öteye gidildiğini pek gör(e)medim.
devamını gör...
graffiti bir duvar boyama sanatıdır. internette olan tanımına göre biraz farklıdır. bu işi illegal yapanlar* internette yazdığı gibi kamusal alanları tercih ederler. kendi içinde çizimi yapana göre ayrılırlar. kimi kamusal alanları tercih eder, kimisi siyasi çizimler yapar ya da bazıları sadece işin eğlence kısmındadır. başlarda sanat kısmında kimse yoktur, yaş ilerledikçe bu işte para olduğu anlaşılınca sanatçı olmaya karar verirler. kendi adıma konuşmam gerekirse ne sanatçı oldum, ne de işin anarşi tarafında oldum. ben graffiti çizerken eğlenmeye bakıyordum. hatta eğlenirken para kazanmışlığım bile var.

graffiti tarini insanlar çok eskilere kadar götürüyorlar. mağaralara çizilen resimleri veya yazıları graffiti tarihi olarak lanse edenler bile var ama ben katılmıyorum. graffiti sanatını o kadar geri götürmeye gerek yok. gerçekten saçmalık geliyor bana.

sanat olup olmadığı bile tartışma konusu. güzel sanatlar okudum, 5 yıl boyunca hocalarımla hep bunu tartıştım. en son bana clark graffiti sanat değildir, tuval ve duvar bir değildir diyen hocam, dün instagram'da graffiti paylaşmış, altına da sanatsal çalışma yazmış. aynen hocam tuval ve duvar cart curt.

graffiti 1940-1950 yılları arası siyasi protesto amacı olarak kullanılmaya başlanmış. asıl dünya sahnesine çıktığı tarih bu aralıklarda. graffiti'nin asıl patlama yaptığı dönem 1970 yıllarında amerika, new york'da yapmıştır. demetrius adında yunan biri new york sokaklarına 'taki183' yazarak herkesin dikkatini çekti. zamanla ünlenen taki183 graffitisi, o zamanlar gazetelerin ana konusu olmuş. duvarlara ve yerlere yazılan taki183 yazısı amerikalı gençleri çok etkilemiş, graffiti sanatıyla uğraşan herkes rumuz yani mahlas sahibi olmuş. graffiti camiasında mahlasa tag denir. imza gibi düşünün. bazıları tag kullanmaz ama kimin yaptığı anlaşılır. yazı fontu ya da renklerden anlaşılabilir. ayrıca anonim olanda çoktur.

graffiti sanatı açısından türkiye'de son durum nedir bilmiyorum. ya çok uzak kaldığım için bitti gözüyle bakıyorum ya da gençlerin pek hevesi yok gibi. gençler haklı, en ucuz boncuklu sprey 70 tl olmuş.

ben bakırköy'de yıllarca sirkeci trenini boyadım, uzun uğraşlar sonucunda polis yakaladı. kamu malına zarar verme suçum var yani. akıllı olun. karaköy'de dükkan kepenklerini boyadık arkadaşlarla, dükkan sahipleri dövecek bizi sandık ve yanıldık. para verip kepenkleri boyattılar. converse param çıkmıştı.

graffiti benim için mükemmel bir eğlenceydi. arada sırada yeni nesil çizimleri görüyorum ve beğenmiyorum. bizim zamanımızda diye başlayan cümleler kuruyorum. galiba yaşlanıyorum sözlük.

taki183 her zaman ve her yerde.
www.taki183.net/
devamını gör...
ingilizce'de duvar yazısı anlamına gelir.

yunanca yazmak anlamına gelen graphein ile italyanca'da karalamak anlamına gelen sgraffio kelimelerinden türetilmiştir.

bir durumu, olayı ya da fikri savunmak için atılmış etkili adımlardan biridir.
toplumsal sorunlara dikkat çekmek için de bu sanata başvurulabilir. (bkz: banksy) örneğinde olduğu gibi.

grafitinin iptidai tarihi çok eski zamanlara dayansa da günümüzdeki hâlinin 1960'larda hip hop kültürüyle ortaya çıktığı bilinmektedir.


grafiti, çoğunlukla kamusal bir alanda yer alan bir duvar ya da yüzeye çizilmiş, kazınmış veya püskürtülmüş yazı ve çizimler.

bir graffiti örneği/..
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"graffiti" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim