dünya klasikleri / felsefe-düşünce / eğitim
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

2 farklı kitap var. daha doğrusu emile ya da eğitim üzerine j. j. r'nin çocuk eğitimi üzerine düşüncelerini kaleme aldığı ve hayali bir çocuk olarak emile karakteri üzerinden anlatı yaptığı eseri.

ancak kitap sadece eğitim ile ilgili olmadığı için sadeleştirilmiş 234 sayfalık bir versiyonu var. orijinali 864 sayfa. yani bendeki. punto vs. değişir.
devamını gör...
sadece çocukları olan değil herkes okumalı. şahane bir kitap. rousseau'nun eğitim anlayışına göre çocuk doğal ortamında uygulama ve deneyimlere bağlı olarak yetiştirilmeli. yaşayarak öğrenme modelini benimsemiştir.
devamını gör...
mezattan aldığım ilk kitaptır. 1950 baskısı hilmi ziya ülken çevirisi. ayıptır söylemesi 40 liraya aldığım için bi hafta onun heyecanıyla dolaştım. kant'ın en çok etkilendiği kitaplardan biri olarak da eğitim felsefesindeki başucu eserler arasında yerini alır.
devamını gör...
yayınlanmasının üzerinden iki yüzyıldan fazla geçmiş olması, bu arada bilimin çağlar atlamış olmasına rağmen hala büyük oranda doğru tespitler barındıran jean jacques rousseau eseridir. özellikle psikoloji ve pedagoji bilimlerinin daha ortada olmadığı 18 yy için devrimsel bir kitaptır. en basitinden günümüz bazı popüler çocuk doktorları bile, ninelerimiz en doğrusunu yapıyordu bebeleri kundaklamak gerekir derken, bu adam o dönemde kundaklamanın çocuğun hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimine olumsuz etkilerinin olacağını söylemiştir.

öne sürülen bazı savlar bilimsel gelişmeyle desteksiz kalmış olsa da bir sistem olarak ortaya koyduğu eğitim modeli sağlamdır. bireysel olarak uygulayan var mıdır bilmiyorum ama fransa dahil hiçbir ülkede bir eğitim politikası olarak uygulanmamıştır. bu haliyle bir eğitim ütopyası gibidir.

yazıldığı dönem dikkate alınarak bir rehber kitap olarak değil de bir klasik eser olarak okunmalı. yazılanları o çağın kafasıyla tartmalı ve bulunduğumuz çağın bilimsel imbiğinden geçirerek dimağımıza işlemeliyiz.

rousseau'nun beyin kıvrımlarında seyahat etmek, çağının ötesindeki düşünce yapısını anlamak için ideal bir eserdir.
devamını gör...
kant'ın yalnızca bu kitabı okurken günlük planlarını es geçip, dışarıya dahi çıkmadan gün boyu okuduğunu duymuştum.

864 sayfalık orijinal versiyonu ile bu akşam randevum var. birbirimizi tam anlamı ile tanımamız 5 6 gün içerisinde sonuçlanır diye düşünüyorum, daha sonra onun nasıl birisi olduğunu bu girdiye ekleyeceğim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"emile" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim