özellikle güçlü korku duyguları, hatta panikle bağlantılı şemalar olasılıkla tamamen ortadan kalkamaz veya "silinemez". korku tepkileri evrimsel bakıldığında olasılıkla önceden hayat kurtarıcılardı. olumsuz duyguların her zaman yeniden oluştuğunu hesaba katmalıyız. bu, kabul edilmelidir. eski şemalar çocuk modunu etkinleştirdiğinde korkuların, endişelerin, güçsüzlük, acı, vb. duyguların tekrar tekrar ortaya çıkışını sizin de kabullenmeniz önemlidir. terapinin amacı bu duyguları engellemek değil, bugün yetişkin yaştayken bu duyguların farklı şekillenmesini ve "yetişkin" başa çıkma biçimlerinin olduğunu kabul etmektir. "çocuksu" deneyimin atılması gerekmiyor. o, kabul edilmeli ve sakinleştirilmelidir (gerçek çocuklar gibi). bu sağlıklı yetişkinin işidir. içteki çocuk moduyla ilgilenmek gibidir. bu nedenle pedagojideki birçok şey terapiye aktarılabilir. nihayetinde, makul konuşup şefkatle yaklaşarak dıştaki "gerçek" çocukların yanı sıra, iç çocuk modları da sakinleştirilebilir. o yüzden iç diyaloglar çok önemlidir. duygular hoş değildir ama geçicidir. budistlerin dediği gibi : "duygular sadece duygulardır ve tüm duygular gelirler ve giderler" veya "düşünceler sadece kabul etmeni gerektirmeyen önerilerdir!" önemli olan, önceden şema olarak ortaya çıkan şu anki durum göz önüne alındığında, çok güçlü olabileceğini düşündüğümüz eski duygular olduğunun farkında olmamız ve öğrenmemizdir. şema etkinleşmesi tarafından korkutulmamalıyız. onlara sağlıklı bir mesafe oluşturmayı, üst bilişsel bir tutum içinde hareket etmeyi öğrenmeliyiz. işte o zaman otomatik başa çıkma tepkilerini geride tutabilir ve davranışımızı yeniden yönlendirebiliriz. terapinin amacı da budur. örneğin, kişi kendi çocukları yüzünden de sinirlerini bozmamalı, sakin kalmalıdır.kitap alıntısıdır bebişlerim *
devamını gör...
anayasanın ilk üç maddesi.

madde 1- türkiye devleti bir cumhuriyettir.

madde 2- türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

madde 3- türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.
bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
millî marşı “istiklal marşı”dır.
başkenti ankara’dır.

madde 4- anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
(bkz: https://www.anayasa.gov.tr/...)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ne değiştirilemez" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim